Hosting

Resmi Evrak – Dilekçe Örnekleri ve Hukuk, Sgk Dilekçesi

Google News

İçindekiler:

RESMİ EVRAK

Hukuk evrakları ya da sgk dilekçeleri yazarken çok zorlanırız. Dilekçe kelimesinin kökü ‘dilek’ sözcüğünden gelmektedir. Yani dilekçe kişilerin istek veya şikâyeti duyurmak amacıyla resmi ve yahut özel olan kurum veya kuruluşlara yazılan remi bir yazıdır. Birçok dilekçe türü vardır. Sgk dilekçesi, hukuk dilekçeleri, şikâyet dilekçeleri, okul dilekçeleri ve daha birçok çeşidi bulunmaktadır.

resmi evrak

Dilekçeleri hazırlarken nasıl hazırlayacağınız, yapısının nasıl olacağı ya da nasıl bir dil kullanmanız gerektiği oldukça önemlidir. Sitemizde bulunan dilekçe örneğini inceleyerek siz de dilekçenizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca dilekçenin yanında hukuk evraklarını da sizler için resmievrak sitesi olarak nasıl hazırlanacağı bilgilerini sunuyoruz. Resmi evrak ya da dilekçe hazırlarken;

  1. Dilekçe ilk olarak çizgisiz beyaz kâğıt (A4) kullanılarak yazılır. Dilekçe yazılırken teksir kağıdı, çizgili kağıt ve yahut yarım kâğıt kullanılmamalıdır. Dilekçe metni genellikle kısa ve net olmalıdır. Ancak bazı özel durumların açıklanması gerekiyorsa ve ilk sayfa yeterli gelmediyse, ikinci bir kâğıt kullanılmalıdır. Dilekçelerde arka sayfa kullanılmaz.
  2. Dilekçe bilgisayar üzerinden, daktiloyla ya da elle yazılacaksa mavi ya da siyah dolma kalem kullanılarak yazılır. Tükenmez kalem ya da kurşun kalem kullanılarak dilekçe yazılmaz.
  3. Dilekçe metni fazla uzun olmayacağından için, sayfaya bakış kuralı açısından sayfanın her iki kenarında boşluk bırakılarak yazılması ve ilk paragrafta paragraf başı yapılarak güzel bir kompozisyonla yazılmalıdır. Kağıtta bırakılması gereken boşluk ölçüleri; yukarı da kağıdın dörtte biri boş kalacak şekilde, sol tarafta en az 3 cm olacak şekilde ve sağ tarafta da 1 cm boşluk bırakılacak şekilde yazılmalıdır.
  4. İlk olarak dilekçe de sorunuzla ya da isteğinizle ilgilenecek kuruma, makama ya da kuruluşa hitap edilerek başlanır. Bu hitaplar kurumun ya da kuruluşun idari yapısına uygun olmalı ve aynı zamanda adı eksiksiz yazılmalıdır. Örneğin, İstanbul Valiliğine, Meram Kaymakamlığına, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığına, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne,  Hemşirelik Fakültesi Dekanlığına, İncirli Meslek Ve Teknik Yüksek Okulu Müdürlüğüne gibi hitaplar başlıkta kullanılmalıdır. Sitemizde yer almakta olan dilekçe örneğine de bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir