Ragbi Oyunu Nasıl Başladı?

instagram takipçi hilesi

Ragbi Oyunu Nasıl Başladı?

Önüne geçilemeyen eski halk hikâyesine göre ragbi futbolu, on yedi yaşındaki oyuncu William Webb Ellis’in -kuralları hiçe sayıp- eline bir top alıp koşmaya başladığı, Kasım 1823’te, Rugby Okulunda icat edildi.

ragbi 4

Rugby’de bile buna inanmıyorlar. 1895’te Old Rugbeian Society [Eski Ragbicilier Birliği] hikâyenin tek kaynağının Ellis’i neredeyse hiç tanımayan ve “ünlü” olaydan üç yıl önce okuldan ayrılan biri olduğunu kabul ettiğinden beri bir efsane olarak kabul ediliyor. Diğer akranları Ellis’i, ne asi olarak ne de bilhassa yetenekli bir futbol oyuncusu olarak hatırlıyor (Anglikan papazı oldu). Doğruladıktan şeyse okulda kuralların karışık olduğu ve o zamanlar elde topla koşmanın kesinlikle yasak olsa da gerçekleştiği. Ellis, elinde topla koştuğu pek mümkün görünmeyen olayda, kesinlikle ilk değildi.

ragbi 6

Dünyada Ragbi

Topu tekmeleme ve yakalama içeren ragbi be zen oyunlar tarih boyunca, dünyanın her yerinde oynandı. Antik Yunanlar, Romalılar, Çinliler ve Mayaların hepsinin kendine özgü topla koşma oyunları vardı. İngiltere’ye daha yakın olanlar arasında İrlanda’daki caid, Galler’deki criapan ve büyük oyuncu kalabalıklarının cam istediği zaman birbirine tekme attığı ve çelme taktığı Shrovetide futbolunun çeşitli İngiliz versiyonları sayılabilir. IV. Henry, VIII. Henry (kendisi de hevesli bir oyuncu olmasına rağmen), I. Elizabeth, I. James ve II. Charles bu oyunu yasaklattı.

ragbi 5

Buna rağmen, on dokuzuncu yüzyılın başlarına kadar bazı çeşitleri, çoğu devlet okulunda oynanıyordu. Topa elle dokunma çoğunda yaygındı. Ragbi’nin dikkat çekmesine sebep olan şey, bir grup gencin 1845’te bir dizi yazılı kural üretmesidir. Bu, herhangi bir futbol türü için yazılan ilk kurallar olmuştur.

ragbi 7

İlk Yuvarlak Ragbi Topu Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu kurallar, 1871’de, Londra’da Pali Mail Restoran’da kurulan Ragbi Futbol Birliği tarafından benimsenen kurallar için de temel oluşturmuştur. Sekiz yıl önce Futbol Federasyonu, büyük ölçüde Cambridge Üniversitesinde oynanan, elsiz versiyonu kullanarak kurulmuştur. Bu, iki takım kuralın farkını resmi bir şekilde belirleyip bugünkü modem futbol ve ragbi sporları birliklerine evrilmiştir (Ragbi ligi, ragbi birliğinden 1895’de ayrılmıştır).

ragbi 2

Fi tarihinden beri, bu tür oyunlardaki toplar şişirilmiş domuz mesanelerinden yapılmıştır, bu yüzden her zaman yuvarlaktan çok yumurta şekillidir. Ancak 1862’de karısı yüzlerce hastalıklı domuz mesanesi liflemekten karaciğer kanseri olan yerel bir ragbi ayakkabıcısı Richard Lindon, bu olaydan esinlenerek içinde lastik boru olan deri bir versiyon geliştirmiştir ve böylelikle dünyanın ilk yuvarlak futbol topunu üretmiştir.

Rugby Okulundan oval bir alternatif için gelen talep (şekli yakalamayı ve atmayı daha kolay yapmıştır), Lindon’un aynı zamanda ilk düzgün ragbi topu için övgüleri topladığı anlamına gelir. Ayırt edici şekli 1892’de resmileşmiştir.

ragbi 8

Ne yazık ki Lindon, ragbinin gelişiminde William Webb Ellis’ten daha fazla etkisi olsa da, icadının patentini almadı. Ellis, ölümünden dört yıl sonra ragbinin babası olarak ölümsüzleştirileceğine dair hiçbir fikri olmadan, 1872’de, Fransa’da bilinmeyen nedenlerle öldü.

Rugby Nedir? Rugby Nasıl Oynanır? Rugby Kuralları Nelerdir?

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu