PRP Saç Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

prp bilinmesi gerekenler

Gerek günümüzün yoğun şehir hayatı gerek stres, dahili hastalıklar, yetersiz beslenme ya da genetik kökenli saç dökülmelerinde; herkes için uygun maliyetli bir tedavi yöntemi olan PRP, saçlara eski gücünü kazandırmada ve dökülmeyi durdurmada oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. PRP (platelet-rich plasma), yani trombositten zengin plazma yöntemi, vücuttan alınan yaklaşık 10-20 cc kanın çeşitli işlemlerden geçerek, besleyici, onarıcı bir sıvı haline getirilip sorunlu bölgeye uygulanmasını- enjekte edilmesini içeren bir tedavi yöntemidir. PRP işlemi sırasında vücuttan alınan kan işlemlere sokularak trombositten zengin hale getirilir. Trombositler besleme ve iyileştirme konusunda işe yarayan kan hücreleridir. Kanı pıhtılaştırır ve bölgenin beslenmesinde de etkilidir. Aslında çeşitli yaralanmalar, yüzdeki izler, yaşlanma vb. gibi nedenler için kullanılsa da sıklıkla saçların dökülmesini durdurmak ve eski sağlığına kavuşturmak için PRP saç tedavisi uygulanır.

PRP GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU? KANITLANMIŞ FAYDALARI

PRP işlemi günümüze gelene dek onlarca testten geçmiş ve olumlu sonuçları kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Dökülme tipinin ve uygulanacak seans yoğunluğunun belirlenmesinden sonra sonuçlar genel anlamda tatmin edici derecededir. 2014 yılında erkek tipi saç dökülmesi bulunan kişiler üzerinde yapılan örnek bir çalışmada PRP tedavisi yanında erkek tipi saç dökülmesi için kullanılan birkaç ilacın da kullanılması ile elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi rapor edilmiştir:

“Sonuçlar: Birinci ve dördüncü enjeksiyon arasında saç dökülmesinde önemli bir azalma gözlendi. Saç sayısı, ortalama 71 saç kökü ünitesinden 93 saç kökü ünitesine yükseldi. Bu nedenle, ortalama ortalama kazanç cm başına 22.09 foliküler birimdir 2. çekme testi 9 hastalarda negatif dördüncü seanstan sonra oldu.”

Tedavi sonrası saç canlılığı, yoğunluğu ve kalitesi test edilmiş, gözle görülür değişimler fark edilmiştir. PRP işlemi sonrası saçlarda canlanma, yapılan çekme testlerinden de görüleceği gibi sağlamlık ve saç yoğunluğunun artması gibi olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

PRP TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? TEDAVİNİN ADIMLARI

PRP tedavisi için başvuran hastaların genel birkaç prosedüre tabi tutulması beklenir. Öncelikle PRP işleminin yapılmasına uygun olduğu belirlenmelidir. Bu noktada, bazı bireylerin örneğin ailesinde daha önce kanser öyküsü bulunan, PRP işleminin yapılacağı bölgede enfeksiyon tespit edilen ya da hamile kadınlar gibi PRP tedavisi için uygun olmadığı düşünülür. Bu gibi durumlar ve daha fazlasının tespiti için alınan kan örneği incelenir.

Bu aşamadan sonra hasta uygun kabul edilirse, kendisinden 10 ila 20 cc arsında bir kan örneği alınır. Alınan kan örneği çeşitli işlemlerden geçerek plazma bakımından zengin hale getirilir. Bu işlem sırasında, santrifüj makineleri ve çeşitli ek maddeler kullanılır. PRP sıvısı elde edildikten sonra bir şırınga yardımı ile saç dökülmesi olan bölgeye uygulanır. Ve bu süreç toplamda 30- 40 dakika kadar sürer. Sonrasında ise doktorun uygun gördüğü aralıklar ile seanslar tekrar edilir. Etkileri işlem sonrasında da fark etmek mümkündür ancak asıl sonuçlar 3 ila 4 hafta sonra görünür olacaktır.

Genel olarak özetlenirse PRP işleminin adımları şu şekildedir:

  1. Hastanın işleme uygun olup olmadığının çeşitli yöntemler ile belirlenmesi,
  2. Uygun hastadan 10-20 cc arası alınan kanın, işlevsel kısmını elde etmek için çeşitli işlemlerden geçirilmesi,
  3. PRP sıvısının, sorunlu bölgeye enjekte edilmesi,
  4. Doktorun belirlediği sıklıkta işlemin tekrarlanması.

PRP tedavisi tamamıyla hastanın kendisinden alınan kan ile gerçekleştirildiğinden, bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak PRP işlemi sırasında her ne kadar acı duyulmasa da işlem sonrasında düşük miktar da olsa kan alımından dolayı hafif bir baş ağrısı gözlemlenebilir. PRP saç tedavisi saç ekim ameliyatına göre daha hesaplıdır ve oldukça çabuk sonuç verir. Her ne olursa olsun bir medikal tedavi yöntemi olduğundan güvenilir saç ekim kliniklerinde düzenli olarak yaptırılması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir