Keşfet

Protez Dişler Hakkında Merak Edilenler

Protez diş eksik dişlerin yerini alması amaçlanan, hareketli veya sabit olabilen aparatlardır. Halk arasında takma diş olarak bilinen protez dişler, diş eksikliğinde en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Buna karşın protez dişlerle ilgili halen merak edilen sorular vardır. Bu yazımızda sizlere protez dişlerle ilgili en çok sorulan soruları yanıtlayacağız.

Protez Dişler Hakkında Merak Edilenler

Protez dişler kaç çeşittir?

Protez dişler sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşittir. Ağız yapınıza ve diş eksikliğinizin durumuna göre sabit veya hareketli olmasına hekiminiz karar verebilir. Diş kaybı az olan hastalarda sabit protez, hiç dişi olmayan hastalarda ise hareketli protezler tercih edilebilir.

Hiç dişim yok hangi protezi yaptırmalıyım?

Hiç dişi olmayan hastalarda önerdiğimiz implant destekli protez yaptırmalarıdır. Böylelikle çok sağlıklı protezlere sahip olabilir.

İLGİLİ BİLGİ:
HD Duvar Kâğıtları

Protez dişler yalnızca yaşlı hastalara mı uygulanır?

Sanıldığının aksine protez dişlerin uygulanmasında yaş faktörü aranmamaktadır. Takma dişlerin yalnızca yaşlılarda uygulandığı düşüncesi yanlıştır. Diş eksikliği olan her yaştan hastaya protez diş uygulanabilir.

Protez diş yapımı ne kadar sürer?

Protez diş yapımı hastanın ağız ve diş yapısına göre farklılık göstermektedir. Örneğin implant üstü protez olacaksa bu süreç çok uzayacaktır. Yalnızca protez kısa sürede tamamlanan bir tedavidir. Yaklaşık 2 haftalık bir süreç protez diş için yeterlidir.

Protez diş temizliği rahat mıdır?

Protez dişlerinizi suyun altında diş fırçası veya özel protez fırçaları ile temizleyebilirsiniz. Ya da bardağın içerisinde su ile temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Protez diş ile rahat yemek yenir mi?

Protez dişler hastanın ağız ve diş yapısına göre özel olarak hazırlanmaktadır ve bu sebeple hastanın yeme içme faaliyetlerini kolaylaştırma amaçlıdır. Yani protez diş ile kolaylıkla çiğneme ve öğütme yapılabilir. Protez dişler ayrıca yemek yerken kemiklerin yetersizliğinden dolayı hareket edebilir, bunu önlemek için implant üstü protezlerden yararlanılabilir.

İLGİLİ BİLGİ:
Reklam filmi çekimlerinizi Mor Yapım farkıyla yapalım

Protezlerin ömrü ne kadardır?

Protezler, temiz kullanıldığında uzun yıllar kullanılabilmektedir. Ancak zayıflama ve kemik erimesi durumlarında bollaşma ve hareket etmeler meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda diş hekiminize gelmeniz tavsiye edilir. Genelde bu durumlarda protezlere ekleme yapılarak bu problem giderilmektedir. Çok nadir de olsa yeni bir protez yaptırmak gerekebilir.

Protez diş pahalı bir uygulama mıdır?

Protez dişler diş hekimliğinin en çok kullanılan tedavi yöntemlerindendir.  Yaklaşık olarak 1800-3500 TL arası fiyatlarla diş protezine sahip olabilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı