”hosting”

Protein Tozu Kullanmadan Vücut Geliştirme Yapılabilir Mi?

”Forex”

Protein tozu fiyatları ya da diğer supplementler sadece destek amacı taşıyan gıda takviyeleri olmaktadır. Bu ürünler sizlere beslenmenin yanında eksik kalan besinlerin tamamlanması konusunda destekler sağlamaktadır. Hiçbir sporcu gıdası bir zorunluluk olmamaktadır. Vücut geliştirme, Fitness ve diğer performans sporların yolları ise doğrudan beslenmeden geçmektedir. Beslenmeler, sporların vazgeçilmez bir parçası olmaktadır ve eksik yapıldığı durumlarda gelişimler de kısıtlı olabilmektedir.

Vücut geliştirme sporlarında kilo verme, kilo alma, kas kütleleri artırma ve performans artırma gibi bunlara benzer amaçlar ile antrenmanlar yapılmaktadır. Bu antrenmanlara göre de bir beslenme planı olması şarttır. Beslenme planları her amaca uygun olmaması ile birlikte aynı amaca hitap eden beslenme programları da her kişiye uygun olmayabilir. Bu konuda da derin araştırmalar yapılarak beslenme planları oluşturulmalıdır ya da bir uzmandan da destekler alınmalıdır. Spor yapmayan kişilerin günlük protein ihtiyacı ise kilosu başına ortalama 1 gramdır.

Duvar Kağıdı Modelleri

Çünkü her kişinin yağ kas oranı ve günlük protein ihtiyacı da aynı olmayabilir. Ancak her kişi ortalama kilosu kadar protein almak ile zorunlu olmaktadır. Bu durumda kişinin sağlığı bakımından büyük bir önem arz etmektedir. Kişinin vücut fonksiyonlarının verimli çalışmaları, kemik ve kas sistemlerinin sağlıklı olması ve beynin çalışması gibi pek çok etkisi bulunabilmektedir. Yetersiz protein alımlarında bunlar gibi pek çok sorunla karşılaşılması da muhtemeldir.

Spor yapan kişilerde ise bu ihtiyaç 2 hatta 3 katına kadar da çıkabilmektedir. Bunun nedeni ise spor yapan kişilerin spor yapmayan kişilere göre vücutlarında çok daha fazla hasarların oluşmasından kaynaklanabilmektedir. Antrenman sırasında kas fibrillerinde yırtıklar meydana gelebilir ve bunların onarımı ise protein ve amino asitler ile gerçekleşebilmektedir. Yani vücutların normal ihtiyaçlarının dışından bir ihtiyaç ortaya çıkabilmektedir.

Gebze Hurdacı
İLGİLİ İÇERİKLER

Spor yapan ya da yapmayan bütün kişiler protein tozu kullanabilir. Ancak kullanım sebebi ne? Bu sorunun cevabı kasların şişmesi ise protein tozlarının kullanmanın bir anlamı yoktur. Çünkü protein tozları kasları şişirmez. Protein tozları kanserde yapmaz. Bu yanlış algılardan kurtulduğunuz vakit bu tozları amaçlarına uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu