blank

Pratik Şekilde Kıble Nasıl Bulunur?

Abone olblank
blank

Kıble, Müslümanların namaz için yöneldikleri Mekke’deki Kâbe cihetini ifade eder. Namazın dışındaki farzlardan birisi olan istikbal-i kıble, namazın aynı zamanda şartlarından da birisidir. Namaz için kıble cihetine yönelmek namazın şartlarından (farzlarından) birisi olduğundan, namazın sıhhati açısından da pek mühimdir. Dolayısıyla herhangi bir yöne doğru namaza durulmaz. Namaz kılacak kimsenin mutlaka kıble yönünü esas alarak namaza durması gerekmektedir. Eğer namaz kılacak kişi kıble yönünü bilmiyorsa araştırma yapması lazım gelmektedir. Ancak gerekli araştırmalar tamam olup, kıble yönünü tespit eden kimse belirlediği yöne doğru namaza durabilecektir. Kıble yönünü bilmeyen kimse araştırma yapmaksızın herhangi bir yöne doğru namaza duracak olursa namazı batıl olur. Araştırma yapıp bulduğu kıble cihetine doğru o namazı iade etmesi gerekmektedir.

Pratik Şekilde Kıble Nasıl Bulunur?

Kıble yönü bulma gibi çalışmalar, kıble yönünüzü kolaylıkla bulmanıza yardımcı olmaktadır. Kıble yönünü bulmanın en pratik yolu ise günümüz internet alt yapısını kullanarak, Google Haritalar ile kıble hattınızı edinmek olacaktır. Nerede olursanız olun, online haritalar ile kıble yönünüzü doğru bir şekilde tespit edebilirsiniz. Google Maps alt yapısını kullanan internet siteleri kıble yönü hattının yanı sıra size pusula için gerekli olan kıble açınızı da verecektir. Böylece isterseniz bulunduğunuz yerleşim biriminin pusula kıble açısından istifade ederek, pusulayla kıble yönünüzü belirleyebilirsiniz.

Mahalle, cadde, sokak üzerinden hareketle evinizin veya işyerinizin çatısına kadar inerek kıble yönü hattınızı almak ve aynı zamanda pusula için kıble açınızı öğrenmek isterseniz www.kiblebulma.com kıble sitesini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ve benzeri kıble bulma siteleri vasıtasıyla, doğru, hızlı ve pratik şekilde kıble yönünüzü tespit edebileceksiniz.

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı