takipçi satın al

Podoloji Nedir, Yararları Nelerdir?

Podoloji, ayaktaki problemlerle ilgilenen tıp dalıdır. Podiatristler podiatrik tıp doktorlarıdır. Ayak hastalıkları uzmanı, sinirler, kaslar, tendonlar, eklemler ve deri gibi ayaklar, ayak bileği ve alt ekstremitelerle ilgili sorunların tedavisi için cerrahi ve diğer prosedürlerde uzmanlaşmıştır.

Podiatri, ayak, ayak bileği ve alt ekstremite rahatsızlıklarıyla ilgilenen tıbbi ve cerrahi uzmanlık olarak anılmıştır. Ayak hastalıkları uzmanları, ayak ve ayak bileklerinin kemik, eklem, bağ ve tendon enfeksiyonları gibi hastalıkları tedavi eder; bu kısımları besleyen sinir hastalıkları; ağrı veya anormal fonksiyondan etkilenen kas veya tendon bozuklukları ve cilt dokularını etkileyen durumlar.

Altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını görmek için bir muayene yapılmalıdır. Eğer öyleyse, tedavi için bir sevke ihtiyacınız olabilir. Tedavi edilmeyen hastalıklar başka sağlık sorunlarına neden olabilir.

Podoloji, spor podolojisini, bir klinikte veya hastane tesisinde bulunan birçok spor tıbbını ve podiatrik ortoptiyi içerir. Bu uzmanlık, topuk kemiğinin sıkışması (şişmesi); Aşil tendonunun bursiti; Aşil tendonunun yaralanması; topuk dikenleri; ayak kemiklerinde stres kırıkları; ve ayak ve ayak bileğindeki tendon ve bağlarda hasar.

Podoloji aynı zamanda sporcu ayağı, mantar enfeksiyonları (sporcu kaşıntısı), plantar fasiit (tırnak mantarı), siper ayağı veya siper ayak bileği gibi cilt rahatsızlıklarıyla da ilgilenir. Ayak ve ayak bileği sorunları ergenlerde ve yetişkinlerde sık görülür. Bunun bir nedeni, yüksek topuklu ayakkabılar veya ayak desteği zayıf olan ayakkabılar giymekten kaynaklanan anormal yürüyüştür.

podoloji
podoloji

Yüksek topuklu ayakkabılar, desteksiz sandaletler, aşırı eskimiş ayakkabılar ve bacak boyu uyumsuzluğu ayak kemiklerinde stres kırılmalarına neden olabilir. Sıradan ayakkabılar giyerken yüksek topuklu ayakkabıları kademeli olarak çıkararak ayaklara çarpma sıklığını azaltmak, genellikle bu tür kırıklarla ilişkili ağrıyı hafifletebilir. Ayağınızda kırık bir kemik teşhisi konduysa, ayağınızı iyileşmeden önce daha fazla yaralanmadan korumak için alçı veya korse takmanız önerilebilir.

Podiatrik ortopti, göz, göz kasları ve görme ile ilgili problemlerle ilgilenen tıp dalıdır. Ortoptistler ortopti doktorlarıdır. Bir ortoptist, göz kaslarını etkileyen bozuklukların tedavisinde ve teşhisinde uzmanlaşmıştır. Tedaviler cerrahi, terapi ve gözlük veya kontakt lensleri içerebilir.

Podoloji aynı zamanda sporcu ayağı, mantar enfeksiyonları (sporcu kaşıntısı), plantar fasiit (tırnak mantarı), siper ayağı veya siper ayak bileği gibi cilt rahatsızlıklarıyla da ilgilenir. Ayak ve ayak bileği sorunları ergenlerde ve yetişkinlerde sık görülür. Bunun bir nedeni, yüksek topuklu ayakkabılar veya ayak desteği zayıf olan ayakkabılar giymekten kaynaklanan anormal yürüyüştür.

Yaygın Ayak Bozukluklarının Podolojik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaygın ayak bozukluklarının podolojik tedavisi şunları içerir:

  • Bunyonlar: Bunlara ayak başparmağı ekleminin iç kısmında oluşan kemiksi bir tümsek neden olur. Ağrılı olabilirler, ancak tipik olarak ciddi yaralanmalara neden olmazlar ve normal olarak onları yeniden konumlandırmak için manuel manipülasyonun ötesinde bir tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Tedavi seçenekleri arasında ısınma ve esneme egzersizleri, muhtemelen ağrıyı gidermek için cerrahi debridman (kemiğin çıkarılması), ağrıyı gidermek için eklem içine steroid enjeksiyonları ve ağrıyı gidermek için iltihap önleyici tabletler veya kremler yer alır.

  • Plantar fasiit: “sporcu kaşıntısı” olarak da bilinen bu, tipik olarak ayak tabanında ağrıya neden olan ve ayak tendonlarının iltihaplanmasına yol açabilen ağrılı bir durumdur. Ağrı, normal yürümeyi veya ayakta durmayı engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Tedavi seçenekleri arasında aktiviteden dinlenme, ağrı kesici için aspirin, parasetamol veya ibuprofen, germe egzersizleri ve muhtemelen tendona kortizon enjeksiyonları yer alır.
  • Topuk mahmuzları: Bunlar genellikle topuk kemiğinin dış kısmındaki küçük kemik çıkıntılarıdır. Ağrılı olabilirler, ancak tipik olarak ciddi yaralanmalara neden olmazlar ve normal olarak onları yeniden konumlandırmak için manuel manipülasyonun ötesinde bir tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Tedavi seçenekleri arasında ısınma ve esneme egzersizleri, muhtemelen ağrıyı gidermek için cerrahi debridman (kemiğin çıkarılması), ağrıyı gidermek için topuk içine steroid enjeksiyonları ve ağrıyı gidermek için iltihap önleyici tabletler veya kremler yer alır.

  • Aşil tendiniti: Bu durumda Aşil tendonu iltihaplanır ve ağrır. Tedavi seçenekleri arasında aktiviteden uzak durma, ağrıyı azaltmak için aspirin, parasetamol veya ibuprofen, esneme egzersizleri ve ağrıyı azaltmak için iltihap önleyici tabletler veya kremler yer alır.
  • Ayak stres kırıkları: Bunlar genellikle uzun süreli hareketsizlikten sonra ayağa binen ağırlıktaki ani artıştan kaynaklanan aşırı kullanım yaralanmalarından kaynaklanır. Tedavi seçenekleri arasında aktiviteden uzak durma, ağrının giderilmesi için aspirin, parasetamol veya ibuprofen ve ayak yüksekliği yer alır.

Spor Podiatrisi Nedir?

Spor Podiatrisi, atletik faaliyetlere katılımdan kaynaklanan ayak rahatsızlıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Kaynak: Amerikan Podiatrik Spor Tıbbı Akademisi

Ayak hastalıkları uzmanları ayak doktorlarıdır ve sadece kırık kemikler ve deri ülserlerini tedavi etmekten daha fazlasını tedavi ederler: mısır, nasır, batık ayak tırnakları, sporcu ayağı ve tendon iltihabının neden olduğu topuk mahmuzları gibi ayakla ilgili çeşitli problemlerle ilgilenirler. Podiatri, ayak, ayak bileği ve alt bacak rahatsızlıklarının teşhisi ve tıbbi, cerrahi ve rehabilite edici tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır.

Podoloji
Podoloji

Podiatristler, her yaş için tam kapsamlı ayak ve ayak bileği hizmetleri sağlamak üzere eğitilmiştir: diyabetik ayak bakımı, travma yönetimi, spor yaralanmaları, deformiteler (bunyonlar veya çekiç parmaklar gibi), enfeksiyonlar (atlet ayağı veya plantar siğiller gibi), nöropatik (ayaklarda yanma ağrısı gibi) ve ortez/protez bağlantı parçaları. Ayrıca bunyon rahatsızlığından kurtulma sağlarlar.

Ayak hastalıkları uzmanları ayrıca sinirler, tendonlar, kaslar, bağlar ve eklemler gibi ayağın diğer birçok yardımcı yapısını tanımak ve tedavi etmek için eğitilirler.

Ayak hastalıkları uzmanları bu yapıların işlevini değerlendirir ve bunların hastanın yürüyüşünü (bir kişinin yürüme şekli) nasıl etkilediğini belirler. Zayıf ayakları desteklemek için özel yapım ortezler önerebilirler. Bu doktorlar çok çeşitli ayak koşullarını tedavi eder.

podoloji
podoloji

Ayağınızla ilgili problemlerin, dizleriniz veya kalçalarınız gibi vücudunuzun diğer bölgelerindeki problemlere atfedilmesi de mümkündür. Ayak doktorunuz, optimal bir fiziksel sağlık düzeyi oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olabilir. Ortaya çıkan herhangi bir sorunun zamanında ve uygun maliyetli bir şekilde ele alınmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Ayak hastalıkları uzmanları aşağıdakileri içeren kapsamlı hizmetler sunar:

Ayak cerrahları, pediatrik ayak doktorları, biyomekanik mühendisleri ve ortopedik ayak doktorları gibi birçok ayak hastalıkları uzmanı türü vardır. Her biri farklı bir tedavi sağlamak için eğitilmiştir. Bazıları ayak bozukluklarını tedavi etmek için ameliyat kullanırken, diğerleri kesinlikle manuel terapistlerdir.

Mısır ve nasırlar, ayak hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilen en yaygın durumlardan biridir. Nasırlar, bir ayakkabının uçlarına tekrar tekrar sürtünmenin neden olduğu ciltte küçük, sertleşmiş bölgelerdir. Nasırlar, aynı bölgeye tekrarlayan travmalardan oluşan kalın deri tabakalarıdır. Mısır ve nasırlar ağrıya neden olur ve tedavi edilebilir.

Ayak bileği, alt bacak kemiklerinizi (tibia ve fibula) topuk kemiğinize (kalkaneus) bağlayan bir eklemdir. Ayak bileği yaralanmaları ciddi olabilir çünkü genellikle diz altında meydana gelirler, bu da bir ayak hastalıkları uzmanı veya tıp uzmanı tarafından ameliyatsız tedavi edilmesinin daha zor olduğu anlamına gelir. Bazen bu yaralanmalara bükülmeler, burkulmalar veya diğer eklem yaralanmaları neden olur; diğer zamanlarda ise kayak veya futbol gibi sporla ilgili faaliyetlerden kaynaklanır.

Podoloji ile ilgili videolar;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir