”hosting”

Piri Reis Kimdir? Hayatı Kısaca Biyografisi

”Forex”

Asıl Adı Muhiddin Olan Piri Reis, 1465 yılında Karaman’da dünyaya gelen Piri Reis zamanın denizcilik ekolu olarak gösterilen Karaman’lı Kemal Reis’inde yeğenidir. O tarihlerde yazmış olduğu Bahriye adlı Amerika’yı gösteren denizcilik kitabıyla tanınan Piri Reis’in kısaca hayat hikâyesi;

Piri Reis Kimdir? Hayatı Kısaca Biyografisi

Fatih Sultan Mehmet Han, Karamanoğulları beyliğini Osmanlı devletine katılmasıyla birlikte Karamanoğlu beyliğinin ileri gelenlerinden bazılarını İstanbul’a davet etti. İstanbul’a yerleşenler arasında yer alan Kemal Reis ve Piri Reis İstanbul’a yerleştikten kısa bir süre sonra Fatih’in emri ile Gelibolu’ya yerleştirilmişlerdir.

1481 yılında Akdeniz’de korsanlık yapmaya başlayan Piri Reis, Osmanlı devletinin Akdeniz de yaptıkları akınlara katıldılar. 1486 da Granada’nın Osmanlı devletinden yardım istemesinden dolayı Granada  da bulunan Müslümanları gemilerle Kuzey Afrika’ya taşıdılar.

Cem Yılmaz
İLGİLİ İÇERİKLER

1499 yılında Osmanlı Gemi Komutanlığı görevi verilen Piri Reis 1499 – 1502 yıllarında Osmanlı devletinin Venedik donanmasına karşı yaptığı denizlerin kontrolü üstünlüğü konusunda görev alan Piri Reis bu tarihlerde yaptığı gemi yolculuklarında bütün bilgileri not alarak ilerde yazacağı Kitab-ı Bahriye kitabının taslağını hazırladı.

1511 yılında amcasının vefatından sonra denizlere açılmayı bırakan Piri Reis Gelibolu’ya dönerek 1513 yılına kadar geleceğe ışık tutacak olan, Dünyanın ilk haritasını çizdi. Hazırlamış olduğu dünya haritasını dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim’e sundu.

Gelibolu’da çalışmalarına devam eden Piri Reis 1517 yılında seferler sırasında tuttuğu notları kullanarak ilk denizcilik kitabı olan Kitab-ı Bahriyeyi yazdı. Sonrasında ise Osmanlı devleti donanma komutanı olarak bir çok sefere çıkan Piri Reis’in ölümü ise;

En son Mısır Kaptanlığını yürüttüğü sefer sırasında bakım görmesi gereken gemileri bırakarak ganimet yüklü 3 gemiyi Basra’da bırakarak Mısır’a dönen Piri Reis gemileri bıraktığı için hapse mahkûm edilir. Sonrasında ise Basra Valisinin alınan ganimetlerden istediği haracı vermeyi reddeden Piri Reis Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafından emre itaatsizlik suçlaması ile idam edilen Piri Reis arkasında Denizcilik tarihine ışık tutacak Kitab-ı Bahriye kitabını ve ilk dünya haritasını bıraktı.

Kaynak : Kısaca Bilgi

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu