PHP Nedir, Avantajları Nelerdir?

PHP, istemci makinede bir web tarayıcısı tarafından işlenen, sunucu taraflı bir betik dilidir. Başlangıçta dinamik web sayfaları oluşturmak için tasarlanmıştı, ancak diğer birçok işlevi içerecek şekilde gelişti ve artık çoğunlukla bir arka uç sistem geliştirme dili olarak kullanılıyor.

PHP aynı zamanda Personal Home Page’in kısaltmasıdır. Asıl amacı kişisel kullanım için web sayfaları oluşturmak olduğu için bu adla anıldı, ancak hızla dinamik web siteleri ve uygulamaları geliştirmek için bir araca dönüştü.

PHP şu anda World Wide Web’de en çok kullanılan sunucu tarafı betik dilidir ve HTML koduna gömülebilir veya doğrudan çalıştırılabilir. Çoğu web sunucusunda çalışır ve çoğu tarafından desteklenir.

PHP ilk olarak 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirildi, ardından “lerdorf” takma adıyla bağımsız bir programcı. O zamanlar web bugün olduğundan çok daha küçüktü ve dinamik web içeriği oluşturmak için kaynaklar yaygın olarak mevcut değildi.

php
php

PHP, bugünün hava durumunu veya kendi profilinizi görüntülemek gibi basit şeyler için, aynı zamanda çevrimiçi gazeteler ve hatta tüm arama motorları gibi çok daha karmaşık web uygulamaları için kullanıldı. Lerdorf, kodunu (PHP) adlı bir paket olarak satmaya başladı. Bu basit sunucu tarafı betik dilinin popülaritesi hızla arttı ve Yahoo! sürümleri de dahil olmak üzere birçok dinamik web sitesine güç sağlayan motor haline geldi.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?

PHP, iyi performans özelliklerine sahip hafif bir sunucu tarafı dilidir. Küçük boyutu, basit sözdizimi ve kullanımı kolay yapıları, onu çok çeşitli uygulamaların hızlı gelişimi için uygun hale getirir. İstemci tarafı betik dillerinin çoğu ayrıntılıdır, okunması ve kullanılması zordur. PHP, bir web sitesinde birden çok sayfaya ve bölüme yayılan betiklerde başarıyla kullanılmıştır.

PHP dili yıllar içinde geliştirilmiştir ve bugün World Wide Web’de en çok kullanılan sunucu tarafı betik dilidir. C++, Java veya Perl’in kendisi gibi birçok programlama dili bilgisi gerektirmeden mevcut uygulamalara entegrasyon için kolay bir dil sağlamanın bir yolu olarak, artık yaygın olarak Perl veya Java gibi diğer dillerin sonunda bulunur. Bu, dili çok güçlü ve esnek hale getirir ve kişisel ana sayfalara veya şirketin web sitelerine entegre edilmesini kolaylaştırır.

PHP, ANSI C’de yazılmıştır ve HTML koduna gömülebilir veya doğrudan çalıştırılabilir. Bir veritabanı sunucusuyla iletişim kurmak, dizeleri ve dizileri işlemek, farklı zaman dilimleri arasında tarihleri dönüştürmek gibi matematiksel işlevler, HTML belgelerinin boyutunu küçültmek için sıkıştırma, XML belgelerini okumak/yazmak için XML ayrıştırma ve daha fazla.

Tüm bu işlevsellik, PHP’yi bugün mevcut olan en güçlü betik dillerinden biri yapar. Geliştiricilerin, Java veya Perl gibi diğer teknolojilerle alacağı maliyetin çok altında, kullanımı ve bakımı kolay uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

PHP Programlama Dilini Kullanan Şirketler Hangileridir?

PHP’nin gücü ve esnekliği onu web geliştiricileri arasında popüler bir seçim haline getirdi. PHP, Yahoo!, Amazon, Dell, Lufthansa Airlines, BMW, Hotels.com, vb. gibi birçok yüksek profilli şirket tarafından kullanılmaktadır. PHP kullanan Yüksek Trafik Web Sitelerinin listesi çok uzundur ve en çok ziyaret edilen web sitelerinden bazılarını içerir.

PHP 1994’ten beri mevcuttur ve o zamandan beri sürekli olarak güncellenmektedir. Şu anda, her dört ayda bir çıkan yeni sürümlerle en son kararlı sürüm olan 5.3 sürümünde. Tamamen açık kaynaklı bir çözümdür ve hiçbir sınırlama ve/veya kısıtlama olmaksızın kapsamlı bir dizi özellik ile birlikte gelir.

Neden PHP Kullanmalısınız?

PHP’nin güçlü bir sunucu tarafı betik dili olmasının birçok nedeni vardır, ancak en önemlisi, BT maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilmesidir. PHP kodu diğer dillere göre çok daha kısa sürede yazılabilir ve ardından web sitesi geliştiricileri tarafından birden fazla web sayfası ve bölümü için kolayca yeniden kullanılabilir.

php
php

Ortalama bir PHP programcısı, yılların deneyimine ve tonlarca gelişmiş programlama bilgisine sahip pahalı geliştirme personeli gerektiren C++, Java, Perl veya diğer dillerde profesyonel olarak çalışan birinden aynı veya daha fazla özelliği uygulayabilir.

PHP Nasıl İndirilir?

PHP programlama dili, http://www.php.net/downloads adresindeki resmi web sitesinden indirilebilir. Windows, Linux, Mac OS X, vb. gibi çeşitli platformlar için tam kaynak kodunu veya ikili dosyaları indirebilir veya platformunuza ve platformunuza bağlı olarak otomatik olarak yüklenmesi için yum veya apt-get gibi bir yazılım paketi yönetim sistemi kullanabilirsiniz. PHP, kullanımını, dağıtılmasını ve değiştirilmesini ücretsiz hale getiren açık kaynaklı bir lisans olan PHP Lisansı kapsamında lisanslanmıştır.

php
php

PHP kodu, Nisan 2000’den beri “PHP Dostları” adlı bir grup programcı tarafından sürdürülmektedir. PHP dili, onların çabalarının bir sonucu olarak gelişmeye devam etmiştir ve artık nesne yönelimli programlama gibi birçok gelişmiş özelliği içermektedir. Bu projeye milyonlarca dolar yatırıldı ve geliştirilmesine birçok kişi daha katkıda bulundu. Sonuç olarak, dünyanın her yerinden bugün PHP’nin mevcut durumuna katkıda bulunan yüzlerce tam zamanlı geliştirici var.

PHP ile ilgili videolar;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu