Peteklerin Hava Yapması Yakıt Sarfiyatı Yapar mı?

Peteklerin Hava Yapması Yakıt Sarfiyatı Yapar mı?

Kombi kullanılan çoğu konutta her bir tüketicinin aklında bazı konularda soru işaretleri yer alır. Özellikle de peteklerin ısıtma yapmadığı her durumda kullanıcılar petek hava yaptı düşüncesi ile petek havasını almaya çalışır. Peteklerin ısıtma yapmadığı her durum hava yaptığı anlamını taşımaz. Hava yaptığı zaman ısıtma sistemi daha farklı olur. Fakat petekte oluşan hava yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle de hava yapan peteklerin havasını almak gerekir.

Peteklerin Hava Yapması Yakıt Sarfiyatı Yapar mı?

Peteklerde toplanan havanın ısınmamaya ve yakıt sarfiyatı yaşanmasına neden olduğunu biliyor muydunuz?

Eminiz ki çoğu kullanıcı petek hava yaptığında yakıt tüketimini etkilemez diye düşünüyor. Fakat peteklerde oluşan hava yakıt tüketimini etkiler. Hem de olumsuz yönde etkileyerek yakıt tüketiminin fazla olmasına ve doğal olarak da sarfiyatın yaşanılmasına sebep olur.

 

Petekte Oluşan Hava Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

 

  • Yeni döşenen tesisatlarda, tesisat suyunun değiştirildiği durumlarda ya da yeni su basıldığında tesisata hava girmektedir. Havanın kombi içerisinde kalan kısmı otomatik hava atma prujörü ile alınmaktadır. Fakat kalorifer tesisatına giden hava peteklerin içinde toplanmaktadır. Bu nedenle de peteklerde toplanan hava, hava alma müşüründen alınmalıdır. Peteklerde kalan hava peteğin ısıtma gücünü düşürmektedir. Bu da sağlıklı bir ısıtma yapmamasına neden olmaktadır. Bu şekilde kullanım sağlandığı sürece yakıt tüketimi fazla olur, beklentiye yanıt alınamaz. Bu nedenle de peteklerde oluşan hava yakıt tüketimini olumsuz etkiler ve sarfiyatın yaşanmasına neden olur diyebiliriz.

 

Petekler hava yaptığı zaman havasını kullanıcı olarak almalısınız. Peteklerin üst kısımlarında ısı olmadığı zaman ya da sağdan sola doğru ısı olmadığı zaman hava yaptığını anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda peteğinizin üst yan kısmında bulunan müşür kısmını hava alma anahtarı ile ya da düz tornavida ile açın, su gelene kadar havasını alın ve su geldikten sonra bu bölümü kapatın. Bu şekilde havasını almış olursunuz ve yok yere yakıt tüketiminin de önüne geçmiş olursunuz.

Peteklerde hava olduğu zaman ısı beklenilen şekilde olmaz. Bu durumda hem odanızı ısıtamamış yani beklentinize yanıt alamamış hem de yakıt sarfiyatını artırmış olursunuz. Tasarruf ve en iyi sonucu almak adına peteklerinizde oluşan havayı almalısınız. Konu hakkındaki sorularınıza yanıt bulmak adına Kombi Tamircisi’ni günün her saatinde arayabilirsiniz.

Kaynak Kombi Servisi : https://kombitamircisi.com.tr/

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı