Pasif Gelir Kaynakları ile Gelir Nasıl Elde Edilir?

Google News

Pasif gelir kaynakları ile gelir elde etme, alan kişinin elde etmesi için herhangi bir çaba veya zaman harcamasını gerektirmeyen bir gelir türüdür. Aynı zamanda “pasif gelir” olarak da adlandırılır çünkü çaba gerektiren aktif gelirin aksine sizden herhangi bir girdi gerektirmez.

Bu, para biriktirmek ve pasif gelir fırsatlarına yatırım yapmak veya bu pasif geliri sağlamak için maaş kazanmak şeklinde olabilir. Bazı pasif gelir kaynakları, mülk kiralamak, arabalarınızı kullanılmadıkları zamanlarda kiralamak ve hurda metal satmaktır.

Pasif Gelir Kaynakları Sabit Gelir midir?

Pasif gelir kaynakları aynı zamanda bir tür sabit gelirdir, yani onu bir kez elde ettiğinizde, onu elde etmek için işlem yapmak için zaman ve çaba harcamanıza gerek kalmaz. Pasif gelir, kişinin bu parayı kazanmak için enerji ve çaba harcaması gereken bir maaştan veya işten kazanılan parayı ifade eden aktif gelirin tam tersidir.

pasif gelir kaynakları
pasif gelir kaynakları

İki gelir türü arasındaki fark açıktır ve isimlerinden bile anlaşılabilmektedir. İnsanların pasif ya da sabit gelir elde etmenin yollarını aramasının nedeni, yaptıkları pasif faaliyetlerle elde ettikleri paraya neden ihtiyaç duymaları ile ilgili değildir.

Pasif Gelir Kaynakları Temel Nedeni Nedir?

İnsanların pasif gelir yoluyla para kazanmasının temel nedeni, bunun için çok çalışmadan daha fazla para kazanmak istemeleridir. İlk gelir türü hızlı bir şekilde üretilebilirken, ikincisi kolayca taklit edilemez.

Pasif veya sabit bir gelir elde etmek istiyorsanız, bu fırsatlardan nasıl faydalanabileceğinizi bilmelisiniz ve bu fırsatların hala sürdürülebilir olduğundan ve sağlığınıza veya mali güvenliğinize zarar vermediğinden emin olarak yararlanmalısınız. Tüm zamanınızı çalışarak geçirme düşüncesi sizi hasta ediyorsa, bu makale tam size göre.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif gelirden bahsettiğinizi duyduğunuzda, kaynakları genellikle 3 ana kategoriye ayrılır:

  1. Emlak
  2. İş
  3. Yatırımlar

Fikri mülkiyet gibi başka kaynaklar da vardır, ancak pasif gelir olarak vergilendirilebilmeleri için, kazanılmış gelir olarak vergilendirilmemeleri için kiralanmaları veya lisanslanmaları gerekir. Gayrimenkul, alım, satım, alışveriş ve kiralamaya kadar uzanan bir dizi beceriyle gelir. Gayrimenkulde süreci daha karlı hale getirmek için bazı teknikler de vardır. Bu tekniklere doğru miktarda çaba harcayarak emlak faaliyetlerinden büyük miktarda para kazanabilirsiniz.

Bunu yapmanın iyi bir yolu, “çevirme” olarak adlandırılan işlemdir. Saygısız, bir şeyi düşük bir fiyata satın alıp daha sonra daha yüksek bir fiyata sattığınız zamandır. Taşınmazlarla takas işlemleriniz yapıldığında, gayrimenkulleri düşük fiyattan alıp, tadilat veya iyileştirme yaptıktan sonra yüksek fiyattan satarak değeri kat kat artıyor.

Bu, pasif gelir yaratmanın en popüler yöntemidir. İşletmeler çeşitli şekillerde kurulabilir, ancak en yaygın yol çevrimiçi pazarlamadır. Mal ve hizmetleriniz için ödeme yapmaya hazır müşterileri olan bir işleteniz varsa, her gün zaman ayırmanız gerektiğinden pasif gelir olarak kabul edilmeyecektir.

Çalışmanın birçok yolu olduğu için iş uygulaması çok daha geniştir. İletişim, pazarlama ve satışın tümü iş biçimleridir. Sürekli meşgul olmanız gereken herhangi bir iş, sizin zamanınızı ve çabanızı gerektirmediği için pasif bir iş olarak kabul edilir.

pasif gelir kaynakları
pasif gelir kaynakları

Gelir getirmesi gereken yatırımlar yaptığınız yatırım faaliyeti de pasif gelir olarak kabul edilir. Bu genellikle hisse senetleri, tahviller ve gayrimenkul birimleri gibi yatırımların satın alınmasını içerir. Bu varlıklar, ürettikleri varlığı satış anında herhangi bir miktarda parayla satarak daha sonraki bir tarihte para kazanmanıza olanak tanır. Bu geliri elde etmek için sadece bu varlıkların alıcısı olmak yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda satıcı olmanız da gerekiyor.

Pasif Gelirin Faydaları Nelerdir?

“Pasif gelir, her ay hesabınızda ne kadar para olacağı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan hayatın daha önemli yönlerine odaklanmanızı sağlar. Zamanınız gerçekten önemli olan şeylere harcanacak.”

Size tasasız bir hayat yaşama özgürlüğü verir. Kendinize karşı bir sorumluluğunuz olmadığı için, ihtiyacınız olan her şey sizin için sağlanır, geri kalan her şey sizin imkanlarınız veya servetinizle halledilir. Hurda metal satışı ve kullanılmış araba satışı dahil olmak üzere diğer pasif gelir yöntemlerini de arayabilirsiniz. Ayrıca satılabilen ve lisanslanabilen fikri mülkiyet hakları da vardır. Bu, genel halka fayda sağlayan kılavuzlar, kılavuzlar ve diğer yaratıcı çalışmalar oluşturarak yapılabilir.

Pasif Gelir Kaynakları Nasıl Oluşturulur?

Pasif gelir elde etmek, aktif gelir kadar kolay değildir. Asıl soru, üzerinde sıkı çalışacak kadar onu isteyip istemediğinizdir. Pasif gelirinizin sürdürülebilir olması için üç ana şeye ihtiyacınız var:

  1. Size her ay belirli miktarda para kazandırabilecek ve ihtiyaçlarınıza yetecek kalitede bir pasif gelir kaynağınız olmalıdır.
  2. Bu kaynağı yalnızca belirli bir süre için değil, sürekli olarak sürdürebilmelisiniz.
  3. Bu gelir kaynağını fazla çaba harcamadan elde etmelisiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, gayrimenkul, kazanılacak en yaygın pasif gelir kaynaklarından biridir. Ayrıca, piyasada alıcı ve satıcılar olduğu sürece, doğru yönetmeyi bilirseniz size gelir getirmeyi bırakmayacak en güvenilir yollardan biridir.

Gayrimenkul tek pasif gelir kaynağı değildir. Pasif gelir elde etmenin diğer yolları arasında ticaret, fikri mülkiyet ve yatırımlar yer alır. En yaygın üç pasif gelir kaynağı emlak, ticaret ve yatırımdır.

Gayrimenkulden pasif gelir elde etme şansınızı artırmak için bakmanız gereken göstergelerin farkında olmanız gerekir. En önemlisi, iyi bir pazar bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu bilgiyi kullanarak, düşük satın alma ve yüksek satış gibi daha iyi kararlar verme şansı verecektir. İyi bir piyasa bilgisine ihtiyaç duymanızın bir başka nedeni de gayrimenkul alıp satmanın en iyi zamanını bilmektir. Tanımlayabilmeniz gereken göstergelerden bazıları şunlardır:

İlki, bölgeniz için geçmiş verilerdir. Ne kadar çok veriye sahip olursanız, harika kararlar verme şansınız o kadar artar. İkincisi, mülk için mevcut talebe bakmaktır. Belirli bir zamanda piyasada daha fazla veya daha az alıcı olup olmadığını size söyleyebilir. Üçüncü gösterge, mahallenizdeki veya benzer bir fiyat aralığında mülklerin bulunduğu başka bir bölgedeki envanter verilerine bakmaktır.

Son olarak, fiyatların farklı bölgelerde nasıl değiştiğine bakmak, bu fiyatların bir bölgede ne kadar istikrarlı olduğu konusunda size bir fikir verebilir. “Vakit nakittir” diye bir söz vardır. Bu söz, pasif gelire dahil olurken uygulanabilir. Ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar çok değer elde edersiniz ve daha fazla getiri elde edebilirsiniz. Pasif gelir elde etmeye başlamak için çok fazla zaman ve çaba harcamanız yeterlidir. Piyasa verilerini analiz etmek ve önceki yatırımcılar tarafından satın alınan mevcut mülkler ve fırsatlar hakkında araştırma yapmak da biraz zaman alacaktır.

Pasif gelir girişiminizde başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için akılda tutulması gereken başka şeyler de var. En önemlisi, piyasanın mevcut durumu hakkındaki farkındalığınızdır. Ekonomi ve bunun uzun vadeli pasif gelir potansiyelini nasıl etkileyebileceği hakkında herhangi bir haber bulmanız gerekiyor. Piyasada pasif gelir fırsatlarınızı değiştirebilecek gelişmeler varsa, başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için anında tepki verebilecek şekilde hazırlıklı olmalısınız.

Ayrıca ne tür bir pasif gelir faaliyeti içinde yer almak istediğinizi de bilmelisiniz. Bununla kastedilen, kişiliğiniz ve becerileriniz için hangi faaliyetlerin en uygun olacağını akıllıca seçmeniz gerektiğidir. Pasif gelir aktivitenizde kullanabileceklerinizi belirlemek için ilgi, beceri ve yeteneklerinizi analiz etmelisiniz.

pasif gelir kaynakları
pasif gelir kaynakları

En iyi pasif gelir faaliyetini veya kaynağını belirlemenin bir yolu, yatırım getirisine bakmaktır. Para yatırıyor ve bundan kar elde ediyorsanız, paranızın pasif gelir olması iyi bir olasılıktır. Öte yandan, yatırımınız satıldığında size herhangi bir değer kazandırmıyorsa, iyi bir pasif gelir kaynağı olma olasılığı daha düşüktür.

Beş iş alanı genel olarak tüm yatırımlar için geçerlidir:

Bireysel bir yatırımcı olarak kendiniz için iş yaptığınızda, her işlemde ne tür riskler aldığınızı anlamak önemlidir. Kişisel yatırım söz konusu olduğunda iki ana risk türü vardır:

Sahip olduğunuz diğer her şeye rağmen bankada bir veya iki yıl paranızın olmaması riskine dayanma yeteneği, birçok insanın nakit yerine hisse senetlerini, değerli metalleri ve diğer varlıkları tercih etmesinin nedenidir.

Finansal güvenliğinizi herhangi bir zamanda sahip olduklarınıza göre yargılarsanız, az miktarda nakit paraya sahip olmanın, kar hanenize yönelik tüm spekülasyonlara son vereceğini varsaymak mantıklıdır. Bu tür düşünmeyle ilgili sorun, hızlı hareket eden yatırımlarla uğraşıyorsanız zararlı olabilmesidir. Altın, hisse senedi ve tahvil gibi varlıkların fiyatları düştüğünde, nispeten kısa sürelerde tüm değerlerini kaybedebilirler.

Pasif gelir ile ilgili videolar;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir