”hosting”
”Roket

Parlak bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?

”Forex”

Parlak bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?

Cildinin parlak ve pürüzsüz olmasını her kadın ve hatta erkekler de istemektedir. Ancak cildimiz bizim görünen kısmımız olduğu ve vücudumuzun en dış tabakası olduğu için dış etkenlere en çok maruz kalan organımız da derimizdir. Dolayısıyla parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek aslına bakılırsa biraz zahmetli bir süreçtir.

Ancak hem sağlığınız için hem de iyi bir görünüme sahip olmak için cilt bakımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla hem parlak hem de lekesiz bir cilde sahip olmak için kendi imkanlarınızla yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle en genel cilt problemlerini ortaya koyarak bunların nedenlerinden bahsedilecek ve ardından bunları gidermek için yapılabilecekler ortaya koyulacaktır.

Makyaj Yapmak Zararlı Mıdır? Makyajdan Sonra Ne Yapmalısınız?

Bu noktada vereceğimiz önerilerin büyük bir çoğunluğunu evde yapabilirsiniz.

Siyah noktalar

Siyah noktalar pek çoğumuz için bir korkulu rüyadır. Zaman içerisinde cildimizde biriken kirleri vücudumuzun oksidasyonu ile siyah hale getirmesi sonucunda cildimiz üzerinde kirlerin biriktiği bölgede toplanması sonucunda ortaya çıkarlar. Çoğunlukla toz lekeleri olan siyah noktalar, bazı zamanlarda da cilt yüzeyinde türeyen bakteriler, aşırı sebum ve ölü derilerin birikmesi şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.

Siyah noktaların oluşmasının bir diğer sebebi ise ağır makyaj sonrasındaki yüz temizleme işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmamasıdır. Makyaj artıkları makyajlı bölgede kalabilir ve bu artıklar da bir leke çeşidi olarak vücudumuzun oksidasyon işlemine maruz kalarak siyah nokta şeklinde dışarı atılabilir.

Vazelinin Farklı Kullanım Alanları Nelerdir?

Siyah noktaların cilt görünümünü bozmasının yanı sıra en büyük zararlarından biri de cilt gözeneklerimizi tıkamasıdır. Gözenekleri tıkanan cildimizin ise nefes alması zorlaşacak ve bu durum uzun vadede sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Siyah noktalara karşı ne yapılabilir?

Siyah noktaların belki de en rahatsız edenleri burundaki siyah noktalar olarak görülebilir. Özelde burnumuz ve genel olarak da yüzümüzde çıkan siyah noktaları engellemek için temel olarak şunlar yapılabilir:

  • Özellikle ağır makyajlar sonrasında makyaj yapılan bölge detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Cilt tipinize uygun bir eksfoliasyon ile yapılacak detaylı bir temizlikle cildinizin tıkanan gözeneklerini tamamen kirlerden arındırabilirsiniz.
  • Cilt yüzeyinde kire neden olan sebeplerden biri de terdir. Dolayısıyla terli bir gün geçirdiyseniz mutlaka ilk fırsatta cildinizi temizleyin. Elbette ki cilt temizlemenin en iyi yolu iyi bir duş almaktır. Ancak o esnada duş alma imkânınız olmasa dahi özellikle çok terleyen bölgelerinizi yıkayın. Bu da mümkün değilse ıslak mendille temizleyerek bu bölgelerde meydana gelebilecek siyah noktaları engelleyebilirsiniz.
  • Cildiniz için kullanacağınız nemlendirici kremleri cilt tipinize uygun seçin. Yağlı bir cilde sahipseniz kuru ciltlerde etkili nemlendiriciler beklediğiniz faydayı meydana getirmeyecektir.
Kırışıklık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Konu ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.kizlarsoruyor.com/guzellik-bakim

Sivilce (Akne)

Parlak bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?

Yüzümüzde çıkan ve görüntüsüyle cilt görünümüzü bozan sivilce (akneler) oldukça can sıkıcı olabilir.

Sivilcelerin oluşma nedeni cildimizin orta tabakasında yer alan sebum kanallarının- ki bu kanalların görevi cilde yeter miktarda yağ salgılamaktır.- tıkanması ve bunun ardından tıkanan bu noktaların bakteriler tarafından tahrip edilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Aslına bakılırsa siyah nokta ile sivilcenin genel sebepleri aynıdır. Kanal tıkanıklığı ve gözeneklerin sağlıklı çalışma düzenlerinin bozulması sonucu oluşan siyah nokta bölgelerine gerçekleştirilen bakteri istilaları bu siyah noktaların sivilceye dönüşmesini sağlar.

Genellikle belli bir bölgede oluşan sivilceler zaman içerisinde iltihap toplayarak şişmektedir. Bunun çözümü olarak ise sıklıkla yapılanlardan biri büyüyen sivilcenin sıkılarak patlatılmasıdır. Aslına bakılırsa bu işlem, sivilcenin içinde oluşan iltihabın dışarı akmasını sağlayarak bölgeyi rahatlatabilir. Ancak bazı durumlarda bu sivilcelerin sıkılarak patlatılması sonrasında nadir de olsa kalıcı izler kalabilmektedir.

Aşırı Tüylenme : Hirsutizm Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bu nedenle pek çok uzmanın tavsiyesi vücutta meydana gelen sivilcelerin patlatılmamasıdır.

Özellikle ergenlik döneminde yoğunlaşan sivilcelerin iltihap dışındaki bir diğer nedeni de testesteron hormonu olarak da görülebilir. Dolayısıyla sivilce problemi erkeklerde daha yoğun görülmektedir.

Sivilce tedavisi için ne yapılmalıdır?

Sivilce sorunu özellikle ergenlik döneminde meydana geldiğinde zaman içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı durumlarda ergenlik döneminde artan sivilcelerin uzun bir süre geçmediği görülebilmektedir.

Patolojik bir durum olan bu durumda yapılması gereken ilgili bölgeye profesyonel bir müdahaledir. Cildin durumuna göre uzun süreli bir tedavi süreci planlanmalı ve ilgili ilaçlar ile sorunun tedavisine gidilmelidir. Bu gibi durumlarla karşılaşan kişilerin asla ve asla sivilcelerini patlatmaması gerektiğini de bu noktada belirtmek doğru olacaktır.

  • Bunun yanı sıra hem sivilce hem de siyah nokta problemine bir çözüm olarak bol su tüketimi söylenebilir. Bol su tüketimi ile birlikte cilt ihtiyaç duyduğu yumuşaklığı koruyabilecektir.
  • Sivilce problemine bir önlem olarak güneşlenme esnasında mutlaka hassas ciltler için özel üretilmiş güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla güneşe maruz kalan ciltlerde meydana gelen lekelerin sivilceli bölgelerde daha yoğun bir şekilde meydana gelmesi de engellenmiş olur.
  • Sivilceye karşı alınabilecek bir diğer önlem ise özellikle doğal ürünler kullanılarak geliştirilmiş sabunlar ile günlük yüz temizliği yapılmasıdır.
Güneş Koruma Faktörlerinin Etkileri Nelerdir?

Canımızı sıkan cilt lekelerinden kurtulmak için sabır ve sürekli bakım gerektiğini de ekleyelim.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu