Hosting

Oyun İçin PC Toplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toplama bilgisayar deyince insanların aklına ikinci el bilgisayar geliyor. Fakat bu doğru bir bilgi değildir. PC toplama sıfır alınan parçaların ihtiyaca göre istenilen markalar arasından seçim yapılarak bilgisayarların oluşturulmasıdır.

PC toplamada maliyet yanında bilgisayarın ne amaç için kullanılacağına dikkat etmek gerekmektedir. Alınan işlemci, anakart, ekran kartı gibi donanımlar birbiri ile uyumlu olmalıdır, detaylı bilgi için tıklayın.

oyun bilgisayar

İşlemci seçimi

World, Excel gibi ofis programlarını kullanmak isteyenler için i3 işlemci yeterli olacaktır. Fakat oyun oynamak için bilgisayar toplamak isteyenler için bu yetersiz kalır. Bütçeniz uygun ise i7 işlemci en iyisi olacaktır. Belki i9’u da duymuşsunuzdur, ancak i9 işlemciler genelde sunucu ve iş istasyonları için daha uygundur.

İşlemcinin ekran kartı ile uyumlu olmasına da dikkat etmek gerekmektedir. Hızı da göz ardı etmemek lazım. Yüksek hız için yüksek işlemci bilgisayarın performansını arttıracaktır. Bilgisayarınızda hem oyun oynayıp hem de güçlü programlar yüklemek istiyorsanız ve bütçe sıkıntınız yok ise Intel işlemciyi tercih etmeniz bütün sorunlarınızı çözecektir.

Anakart seçimi

Anakart seçimi yaparken bütçenize uygun olması için kalitesiz, uyumsuz ve yetersiz model seçilmesi ileride daha büyük sorunlar yaşamanıza neden olur.

İlk olarak anakartın işlemci ve kasa ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Anakart bilgisayarın performansını belirler. Bilgisayar içerisindeki veri akışını sağlar. Bilgisayardaki gücü gerekli olan yerlere iletir.

Ekran kartı (GPU)

Bilgisayar toplamaya karar verdiyseniz ekran kartını iyi seçmeniz gerekiyor. Hem fiyat hem de performansı göz önünde bulundurarak sizin ihtiyacınızı karşılayacak ekran kartını satın almanızı öneririz. Ekran kartının özelliklerini incelemelisiniz. İhtiyacınıza göre 2GB, 4GB, 8GB gibi seçim yapabilirsiniz.

Nvidia ve AMD en çok tercih edilen firmalardır. Bu iki firmanın ekran kartları kaliteli olduğu kadar grafik işlemcileri de üst düzeydedir.

RAM bellek seçimi

RAM almadan önce bilgisayara aldığınız işlemcinin RAM kapasitesini bilmelisiniz. 8 GB’lık işlemciye 16 GB RAM takmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü sistem çalışmaz.

Makineyi ne amaçla kullanmak istiyorsanız toplama bilgisayarınızı ona göre yapılandırmanız gerekir. Bu nedenle kullanım amacına göre RAM ihtiyacı değişmektedir. Yüksek çözünürlüklü videolar ya da yüksek oyunlar için RAM yüksek seçilmelidir.

SSD seçimi

SSD sürücünün şeklini ve boyutunu ifade eder. Toplama bilgisayarın maliyetini de arttıran bir etkendir. Donanımınız hangi SSD’yi destekliyorsa ve ihtiyacınız ne ise onu almalısınız. 16GB’dan 500GB’ye kadar yüksek kapasiteli SSD’ler bulunmaktadır.

MR

MaksatReklam MaksatBilgi'nin reklam servisidir. Doğal içerik reklamlarıyla , metin ve görüntülü ilgi çekici afiş reklamcılığını sizlere sunuyor. Bu sayede öne çıkıyorsunuz! Fark ediliyorsunuz !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
close