Keşfet

Otomobil Sektöründe Yeni Teknoloji Kaza Önleme Sistemi

Ülkemizde her sene 200 bin civarında kişi dünya genelinde ise 1.2 milyon civarında kişi trafik kazası sebebiyle yaşamını yitiriyor. Popüler araba üretim markaları da geçmiş yıllardan beridir bu kazaların etkilerini azaltmak ve en sonunda da bu kazaların oranını azaltmak için çalışmalar yapıyor. Günümüz teknolojisinden yararlanan otomobil firmaları kaza önleme sistemi tasarladı. Bu sayede artık trafik kazalarının oranları da azalması planlandı.

Otomobil Sektöründe Yeni Teknoloji Kaza Önleme Sistemi

Otomobillerde Kaza Önleme Sistemi Ne İşe Yarıyor?

Otomobil üretici firmaları artık trafik kazalarının gerçekleşmesini engellemek adına yeni sistemler üretti. Bunun başında da kaza önleme sistemleri geliyor.

Bu sisteme göre tasarlanan araç hızını 30 kilometre saate çıkarınca sistemi de devreye sokuyor. Trafik anında muhtemel tehlike arz eden durumlarda araçtaki yapay zeka anında sürücüye görsel ya da işitsel uyarılarda bulunuyor. Bu sayede sürücü gelen uyarıyı dikkate alarak trafik kazasından kaçınmış oluyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Bayan Ayakkabı İhtiyaçlarınızı Cabani ile Karşılayın!

Kaza Önleme Sistemleri Nelerdir?

Kaza önleme sistemleri aslında bir grup sistemidir. Bu genel sistemin içerisinde çeşitli durumlara özel sistemler var.

Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem; Öndeki araca olan yakınlık tehlike arz ettiğinde bu sistem devreye giriyor. İlk aşamada sürücüye sesli uyarı veriliyor. Sürücü uyarıyı almasına rağmen dikkat etmezse ikinci aşamaya giriliyor ve fren sistemi devreye sokuluyor. Üçüncü aşamada ise kazadan hemen önce fren şiddeti arttırılıyor.

Yorgunluk Algılama Sistemi; Bu sistem sürücünün sürüş stilini önceden bildiğinden bunun dışındaki sürüş stilinde sürücüyü uyarır.

Şerit Takip Uyarı Sistemi; Araç sürücüsü kendi şeridi dışına taşarsa sistem bunu algılıyor. Bunun sonucunda sürücüyü sesli şekilde uyarıyor.

Kör Nokta Uyarı Sistemi; Trafikte sürücünün göremeyeceği kör noktalardan dolayı oluşabilecek tehlikelerde sistem devreye girer. Sürücünün göremediği araçlar için onu sesli şekilde uyarır.

İLGİLİ BİLGİ:
Her Arızaya Elektrik Tamircisi

Kaza Önleyici Sistem Hangi Durumlarda Devreye Giriyor?

Kaza önleme sistemi sürücü için tehlike arz eden durumlarda devreye girer.

  • Ani dönüş
  • Sinyal vermeden şerit değiştirme
  • Dalgın şekilde araç kullanma
  • İki araç arasındaki mesafenin tehlike arz etmesi
  • Trafikte hareket uyarısı
  • Yüksek hız
  • Kasislerdeki ivme durumlarında

Bu özel durumlarda kaza önleyici sistemleri devreye girerek olası trafik kazalarını engeller


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı