Keşfet

Önemli Yerlerin Üstünü Çizmenin Faydaları

Ders çalışırken sıkılmamak ve eğlenceli bir ortam için fosforlu kalemler kullanmayı denediniz mi? Fosforlu kalemler satırlar arasında en sevilen ya da unutulmaması gereken cümleler için kullanılan en eğlenceli kırtasiye malzemeleri arasındadır. Farklı renklerde modelleri bulunan fosforlu kalemlerin uç ebatları da değişken olabilir. Rengarenk işaretlediğiniz kitaplarınızdaki cümleleri okurken rengine göre hatırlayabilir ve hafıza da tutmayı kolaylaştırabilirsiniz. Fosforlu kalemlerle çalışmayı denemek için Nezih Kırtasiye‘nin kalem reyonlarını inceleyebilirsiniz.

İnsan beyninde hatırlamayı destekleyen ve düzenleyen farklı mekanizmalar bulunur ve işleyişleri ile bir bütün şeklinde hareket ederler. Bu sistemi ilerleyen zamanlarda kendi metotlarımızı deneyerek kendimiz kurabilir ve kullanarak öğrenme yetimizi güçlendirebiliriz. Renkli uyaranlardan destek almak hem eğlenceli hem de akılda kalıcı olabilir. Tam da burada fosforlu kalemler devreye giriyor. Renklendirdiğiniz cümleler ile beyninizin farklı loblarındaki hatırlama düzeneklerini uyararak ipuçları verebilirsiniz. Böylece renkli cümleler hatırlanacak bilgiler arasında üst sıralara yerleşebilir ve siz o zorlu sınavı artık geçebilirsiniz. Sınav öncesi Nezih kitap ve kırtasiyeden en sevdiğiniz renkli fosforlu kalemi almayı unutmayın!

İLGİLİ BİLGİ:
Dergi Nasıl Yapılır?

Önemli Yerlerin Üstünü Çizmenin Faydaları

Fosforlu kalem mi keçeli kalem mi, Hangisi?

Fosforlu kalemler uç yapısının keçe şeklinde olması nedeniyle keçeli kalemler olarak da anılabilir. Fakat uç kısımları keçe uçlu kalemlere göre daha kalın ve sert yapıdadır. Bu nedenle kitaplarınızda yıpranma yapmaz. Keçeli kalemler daha çok set halinde ve resimlerde boyama yöntemi olarak kullanılır. Faber Castell keçeli kalemler set ya da tek tek satılabilir. Fosforlu kalemler ise daha çok işaretleyici görevindedir. Okul hayatı ve iş hayatı boyunca kullanılan fosforlu kalemler hızlı kuruyan mürekkep yapısı sayesinde diğer sayfalara yayılmaz. Ayrıca toksik madde içermeyen mürekkep yapısı ile de cilde zarar vermeden güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Stabilo fosforlu kalemler buna en güzel örnektir.

Fosforlu kalem seçiminizde dikkat edeceğiniz noktalar nelerdir?

Fosforlu kalem tercihiniz kullandığınız alana göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden önce hangi alanda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Koyu zeminler için koyu renk kullandığınızda yazılarınızı okumakta güçlük çekebilir ve dikkatinizden kaçırabilirsiniz. Zemininizi belirlediğinizde fosforlu kalemin uç kalınlığı dikkat edilecek diğer bir özelliktir. İnce ve sık yazılarınız için ince uçlu fosforlu kalemler tercih edilmelidir. Daha büyük punto ile yazılmış yazılarınız için kalın uca sahip renkli fosforlu kalem seçebilirsiniz. Stabilo fosforlu kalemler renk açısından ve uç kalınlığı açısından birden çok seçenek sunmaktadır. Kaliteli mürekkep yapısı ile de dağılma yapmaz. Stabilo fosforlu kalem modellerini setler halinde olarak Nezih‘in web sayfasından temin edebilirsiniz:  https://www.nezih.com.tr/

İLGİLİ BİLGİ:
Eticaret Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Etmeli?

Fosforlu kalem seçimini detaylandıracak olursak; uç derecesi ve renkler. Fosforlu kalemin ucunun kalınlığını zemine göre seçmeniz gerektiğiniz artık biliyorsunuz. Zeminlere uygun uç kalınlığı ise şöyle olmalıdır; okul ve not defterleriniz gibi ince yüzeylere sahip alanlarda ince uçlu fosforlu kalem kullanabilirsiniz. Daha yoğun yazılara sahip okuma kitapları, ders kitapları gibi yüzeylerde ise kalın uçlu fosforlu kalemler kurtarıcınız olacaktır. Uç kalınlıkları 2.5 mm kadar çıkabilen fosforlu kalemler geniş alanlarda kullanım kolaylığı sağlar. Faber Castell fosforlu kalemler renk seçeneklerinin yanı sıra farklı uç ebatlarıyla da tercihler arasında yer almaktadır.

Diğer dikkat edilecek detay ise renk seçimidir. Zemininizin rengine göre daha koyu ya da daha açık renkler kullanabilirsiniz. Fosforlu kalemlerde dikkat çektiği için en çok kullanılan renk sarıdır. Sarı renk fosforlu kalem ile işaretlenen bir alanın gözden kaçması mümkün değildir. Bir diğer renk ise turuncudur. Dikkat çekici ve fosfor özelliği olan bu renkler dikkatinizden kaçmasını istemediğiniz özel cümlelerde kullanılabilir. Fakat daha renkli bir çalışma sayfası ile resim yapar gibi notlarınızı işaretleyebilirsiniz. Rengarenk fosforlu kalemler kullanarak sıkıcı olarak gördüğünüz ders notlarınızı eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz. Böylece hem hafızada kalmasını sağlar hem de eğlenceli bir çalışma ortamı kurarsınız.

İLGİLİ BİLGİ:
Guess

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı