MaksatModa

Ofis Mobilyaları Tasarımı ve Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Ofis Mobilyaları Tasarımı ve Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Bir iş yerinin çalışma dinamikleri ve atmosferi üzerinde doğrudan etkisi bulunduğu bilinen ofis mobilyaları, çalışanların da genel psikolojileri üzerinde önemli etkilere sebep olmaktadır. Günümüzde iş yaşamında başarıya giden yol üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına bakıldığında, çalışanlar için ideal bir çalışma ortamı hazırlanan ofislerde, çalışanların daha motive bir şekilde iş yaptıkları görülebilmektedir. Dolayısıyla ofis mobilyalarının tasarım özelliklerinin de iş sektörlerinde başarıya giden yolda önemli bir destekleyici görevi üstlendiği unutulmamalıdır.

Çalışanların işyerine daha keyifle gelmesini ve mesai saatleri içinde çalışmalarını yüksek motivasyonla tamamlamaları için ofis mobilyası seçiminde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu konuda ofis mobilyası seçimi işlemlerinde en sık yapılan hataların başında ofis mobilyalarının dış görünümlerine aldanmak gelmektedir. Sadece dış görünümüne bakılarak satın alınan ofis mobilyaları ne yazık ki işlevsel açıdan hiçbir zaman kendisinden beklenen özellikleri yerine getiremediği için çalışma ortamının da ideal atmosferini baltalamaktadır.

Ofis Mobilyaları Tasarımları

Dünyanın önde gelen şirketlerinin ofislerine de bakıldığında, ofis mobilyası dekorasyonu işlemlerinde asıl öncelik çalışanların iş ve çalışma motivasyonunu korumalarını sağlamaktır. Görsel ve estetik açıdan beklentilerin de karşılanması gerekirken ofis mobilyaları tasarımları içinde temel önceliğin her zaman konfor, rahatlık ve ideal çalışma ortamı sağlamasına dikkat edilmesi önemlidir. Bu bakımdan siz de ofisiniz için şık ve göz alıcı ofis mobilyaları seçmek istiyorsanız, bu durumda son kararı vermeden önce mobilyaların işlevsel açıdan sağlayabileceği faydaları da mutlaka göz önünde bulundurmanız tavsiye edilmektedir.

Birbirinden farklı ofis ortamlarında en şık tasarıma sahip ofis mobilyalarını görüntülemek için bu alanda profesyonel hizmet ortaya koyan firmamızın satışa sunduğu ofis mobilyalarının modellerine göz atabilirsiniz. Firmamızın kurumsal internet sitesi üzerinden hem sizin hem de çalışanlarınızın iş yaşamındaki motivasyonlarınızı artıracak tasarımlarda ofis mobilyaları ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

gursan ofis mobilyalari
Modern Ofis Mobilyaları

Düzenli Bir Ofis Görünümünün Önemi

Sistematik çalışma tarzına sahip ofis ortamlarında düzenli ve sade görünüm her zaman avantaj sağlamaktadır. Ofis mobilyaları modelleri arasından seçim yaparken düzenli bir görünüm elde edilmesi sağlanmalıdır.

Çünkü karmaşık ve karışık ofis ortamları, çalışanların iş motivasyonlarını düşüren en önemli problemler olarak görülmektedir. Kişinin psikolojik açıdan daha kararlı ve berrak bir zihinle çalışabilmesi için ofis görünümünün düzenli olmasına dikkat edilmelidir. Bu yüzden ofis mobilyası seçiminde iç mekanda bu atmosferi sağlamaya yardımcı olacak özelliklerde ofis mobilyaları tercih edilmelidir.
Ofis dekorasyonu yaparken, ofis içinde mobilyaların kapladığı alanlara da dikkat edilmelidir. Birbirleri ile çok yakın çalışma masaları, koltuklar veya diğer ofis mobilyaları işlevselliği baltalayacaktır. Daha işlevsel ve çalışanlar için daha pozitif bir atmosfer yaratabilmek için ofis mobilyaları seçiminde mutlaka çalışanların psikolojileri de göz önünde bulundurularak onlar adına en uygun seçeneklere başvurulması gerekmektedir.

Çalışma Motivasyonunu Artıran Ofis Mobilyaları Tasarımları

Ofis mobilyalarının çalışanların iş yapma motivasyonları üzerinde büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin yeterince rahat olmayan ofis koltukları, çalışanlar için sağlık problemlerine yol açabileceği gibi bu kişilerin mesai saatleri içinde işlerine konsantre olmalarını da zorlaştırabilmektedir. Dolayısıyla ofis mobilyası tercih ederken, ofis içindeki çalışma motivasyonunu artıracak tasarımlara sahip ürünlerin seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Kullanışlı ve pratik tasarımlara sahip ofis mobilyaları her zaman avantajlıdır.

Çalışmak için ideal bir ortam sağlamak istiyorsanız, ofiste kullanılacak ve ihtiyaç duyulan mobilyalara öncelik vermeniz de dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Gereksiz ve işlevsiz olan ofis mobilyalarının, ofis içinde lüzumsuz kalabalık yaratmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bu sayede çalışanlar daha konsantre biçimde işlerine odaklanabilecektir. Ayrıca kullanışlı ofis mobilyaları seçiminde çalışanların estetik açıdan hoşlarına gidecek mobilya tasarımları da tercih edilerek yararlı bir atmosfer elde edilmesi mümkündür.

Kullanışlı ve Konforlu Ofis Mobilyaları

İnsan psikolojisi, kendine rahatsızlık veren dışsal etmenlerden çok çabuk etkilenebilmektedir. Örneğin ofis ortamında rahat olmayan bir ofis koltuğunda çalışıyorsanız, bu durum ilk başlarda ciddi bir problem gibi gözükmese de belirli bir süreçten sonra çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyen bir duruma dönüşecektir.

Benzer şekilde ofis içinde kasvetli ve bunaltıcı bir hava yaratan tasarımlara sahip mobilyalar da çalışanların fark etmeseler de huzursuz ve negatif enerjiyle dolmalarına sebep olabilmektedir.

Tüm bu aşamalar göz önüne alındığında kullanışlı ve konforlu ofis mobilyaları seçiminde mobilyaların tasarım diline de dikkat etmek faydalı olacaktır. Çünkü iç karartıcı tasarımlarda üretilen ve çalışanların motivasyonunu baltalayacak tarzda renk, desen, şekil gibi özelliklere sahip ofis mobilyaları, çalışma atmosferini bozan en önemli unsurlar arasında gösterilmektedir.

Ofis Mobilyaları Malzeme Seçimi

İdeal bir çalışma ortamı oluşturabilmek için ofis mobilyası tasarımında malzeme seçimine de özen gösterilmesi gerekir. Çünkü yeterince kaliteli malzemeden üretilmemiş olan çalışma masası, ofis koltuğu gibi ürünlerde zamanla kullanıma bağlı olarak aksamalar meydana gelebilmektedir. Gıcırdayarak ses sürekli rahatsız edici sesler çıkaran koltuklar, bir ayağı sallanan çalışma masaları gibi malzeme kalitesi düşük ofis mobilyaları ne yazık ki çalışanların iş yapma psikolojilerine büyük darbe vurabilmektedir.

Kaynak: gursanmobilya.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu