Nüfus Cüzdanı Sureti Alma Yolları 2020

Yeni işe alımlarda ve birçok özel ve devlet kuruluşlarında sıkça talep ettiği nüfus sureti almanın yıllarını size bu yazımda aktarmaya çalışacağım. Bazı internet siteleri veya kişiler yanlış şekilde yönlendirmesiyle, nüfus suretini yanlış alıp, ilgili kuruluşa gönderirken yanlış göndermektedirler. Hal böyleyken, bu soruna bir çözüm noktası oluşturmak adına ve yardımcı olmak adına sizlere nasıl nüfus sureti alınır, 2020 ‘de nüfus cüzdan sureti almanın yollarını aktaracağım.

Birçok kuruluş ve devlet kurumları nüfus cüzdanı fotokopisi yerine, nüfus suretini istemektedirler. Özellikle de yeni işe girişlerde, özel şirketlerde de insan kaynaklarının ilk istediği belgelerden biri de budur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimliği fotokopisi bu süreçte ne yazık ki tek başına yeterli olmamaktadır.

Kurumsal firmalar, devlet kuruluşları ve pasaport çıkartırken, ehliyet çıkartırken yeni kimlik belgesi çıkartırken gibi günlük hayatta işimizin düşeceği birçok noktada bu belge istenir. Bu belgenin aslında ne kadar kolay çıkartıldığını da hemen hemen kimse bilmez.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Nüfus cüzdanı suretinde türkiye cumhuriyeti vatandaşlık numarası, kimlik bilgileri, kısaca kimliğinizde bulunana bütün bilgilerin nüfus dairesi onaylı belgesidir. Bu belgenin kullanım amacı ise nüfus kayıt bilgileri ile sistemlerdeki bilgilerin, uyuşup uymadığını kontrol etmek için istenilmektedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Bu belge artık e-devletten alınabiliyor. Nüfus cüzdanı sureti almak için önceden il, ilçe kaymakamlıklarında bulunan nüfus dairelerine gidiliyordu. Muhtarlık, noterlik ve nüfus il müdürlüğü derken, sadece bir parça belge için onca çaba ve maliyet harcanıyordu. Artı durum değişti! Günümüzün nimetlerinden biri olan bilişim sayesinde bu uğraş bitti. Artık, nüfus dairelerine gitmek yerine e-devletten kolaylıkla nüfus cüzdanı sureti alınabiliyor.

E-devlet’ten almak için e-devlet girişinizi olması gerekmektedir. Eğer ilk defa e-devlet kullanıcı olacaksanız, bunun için ilk önce ptt’den şifre almanız gerekiyor. Bunun için ise istenilen ücret 3-5 lira arasıdır. E- devlette birçok devlet kurumuna ait işlemleri yapıyor olacağınız için bu şekilde güvenlik önlemiyle sistem çalışmaktadır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

E-devlet şifresini aldıktan sonra,  giris.turkiye.gov.tr adresine gidin. Buradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı ve PTT’den aldığınız şifreyi girin. Şifre işlemini daha önce yapmış olan kullanıcılar ise bilgileri girerek, giriş yapabilirler.

1-Girişinizi yaptıktan sonra: “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” bölümüne gidin. Arama çubuğuna bu şekilde yazarak aratabilirsiniz.

2- Ardından açılan ekrandan yukarıdaki bilgilendirme formunu okudum seçeneğine tıklayın. Aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır.

Yukarıdaki resimdeki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra belge oluşturulacaktır. Ardından Sağ üst kısımda yer alan yazdır butonuna basarak belgeyi ücretsiz ve basit bir şekilde elde etmiş olacaksınız.

Daha fazlası için

Yukarıdaki anlatımda bana kaynak olan ve daha detaylı, görsellerle açıklayan bilgiligenc.com ‘u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, birçok alanda görsel detaylarla, nasıl yapılacağına dair geniş bilgilere sahip bir web sitesi olduğunu da hatırlatmam gerekli.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu