Neden Yemek Yaparken Tahta Kaşık Kullanılmalı?

instagram takipçi hilesi

Özellikle son zamanlarda, ne yiyip içtiğimize, kullanmış olduğunuz malzemelerin yemeklere etkisinden tutun da sebze ve meyvelerin nasıl yetiştirilmiş olduğuna daha fazla dikkat eden bireyler haline geldik. Tüketici olarak bilinçlenmeye, daha dikkatli ve özenli davranmaya başladık.

neden yemek yaparken tahta kasik kullanilmali 5

Gıda farkındalığı geliştikçe mutfaklarımızın ufak ufak görünüşleri de değişmeye başladı. Kuşaktan kuşağa aktırılmaya çalışan geleneklerimizden birisi olan tahta kaşıklar mutfaklarda yerini tekrardan almaya başladı.

Metal kaşıkların da elbette kullanılacak olan alanları var fakat yemek ya da tatlı yaparken her zaman tahta kaşık kullanmanız adına birden fazla sebep var. Tahta kaşıkların da en düzgün ve en sağlıklı bir biçimde kullanılması için dikkat etmeniz birkaç detay bulunmakta. İşte tahta kaşıkların tekrar gün yüzüne çıkmasının nedenleri.

neden yemek yaparken tahta kasik kullanilmali 3

Neden Yemek Yaparken Tahta Kaşık Kullanılmalı?

Son dönemlerde yerini silikon, metal ya da bambudan oyulmuş olan ürünler alsa da yine birçok evde mutlaka en az bir adet dahi olsa tahta kaşık bulunmakta. Şimdi o tahta kaşık sayısının neden daha fazla artması gerektiğini açıklayalım.

Tahta kaşıkların en güzel yönlerinden birisi de kullanılmış oldukları tava ya da tencereleri çizmemeleri gelmekte. Metal ürünler kullandığı zaman yapıları sebebi ile yüzeyleri çizilebiliyor ve bunun sonucunda istenmeyecek sonuçlar meydana gelebiliyor.

İlgili İçerikler

neden yemek yaparken tahta kasik kullanilmali 4

Çizikler yüzünden yüksek ısılarda pişirme işlemi gerçekleştirilen araçların da sağlıksız yönelerinin ortaya çıkma tehlikesi ön planda oluyor. Özellikle demir döküm tencere ve tavaların yüzeylerinde bulunan bir derin çizik onların sağlıkları bir biçime kullanılmamasına sebep oluyor. Bu yüzden bile tahta kaşık kullanmakta yarar var.

İkinci sebebe gelirsek eğer ısıyı çok zor iletiyor oluşları. Metal araç ve gereçler ısıyı oldukça kolay iletirken, tahta kaşık ile uzun süreler boyunca bir şey karıştırmak zorunda kaldığınız zaman hem eliniz yanmaz hem de pişirme araçlarınız çizilmez.

neden yemek yaparken tahta kasik kullanilmali

Özellikle uzun süre boyunca karıştırılması gereken yemek ya da tatlılarda tahta kaşık kullanmanızda fayda var.

Tam kıvamına uygun bir şekilde mayaladığınız yoğurt zaman içerisinde sulanmaya başlıyorsa, reçelleriniz şekerlenip sulanıyor ise ya da hamurunuz istediğiniz gibi kabarmıyorsa bunun nedeni metal kaşık kullanmanız olabilir. Bu sebeple yapım ve yeme aşamasında kesinlikle tahta kaşık kullanmalısınız.

Kaynak
MynetSabah

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu