Eğitim Dünyası

Nasıl Polis Olunur?

Ülkemiz gençlerinin en çok tercih ettikleri mesleklerin başında polislik geliyor. Devlette iş garantisi, 4 bin tl civarı maaş, gelecek garantisi, prestiji ve birçok albenisi ile polislik birçok insanın hayalini süslüyor. Peki bu kadar tercih edilen polislik mesleğine nasıl adım atabilirsiniz? Bu yazımızda bu hususu aşama aşama açıklamaya çalışacağız.
Polis olmak isteyen kişiler, Polis Akademisi bünyesindeki Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) ve komiser yardımcısı olmak için Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) okumak zorundadırlar. Bu okulların her biri kendi özel şartları ile aday almaktadırlar.

 Nasıl Polis Olunur?
POMEM Okuyarak Polis Olmak
Lisans ve önlisans mezunları, KPSS P3 ve KPSS P93 puan türü ile POMEM polis alımlarına başvurabilirler. 30 yaşından gün almamış olan adaylar, polis olma şartlarını sağlarlarsa POMEM ilanlarına başvurup polislik eğitimi görebilirler.
PMYO Okuyarak Polis Olmak
Lise son öğrencileri ve lise mezunları, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile PMYO polis alım ilanlarına başvurabilirler. 26 yaşından gün almamış olan adaylar,*polis olma şartlarını sağlarlarsa PMYO ilanlarına başvurup polislik eğitimi görebilirler.
PAEM Okuyarak Komiser Yardımcısı Olmak
Lisans mezunları, KPSS P3 türü puanından en az 70 ve üstü alarak PAEM ilanlarına başvurabilirler. 11 ay eğitim verilen PAEM, yüksek lisans çerçevesinde öğrenci mezun etmektedir.
Polis Olmak İçin Gereken Şartlar
Genel olarak, polis olmak isteyen adaylarda aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

  • Erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm ve üstü boyda olmak.
  • Boy-kilo index değeri 18-27 olması
  • EGM sağlık şartlarını sağlamak
  • Güvenlik soruşturmasından geçmek
Oku:   Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Yukarıda genel hatlarını çizdiğimiz şartlar, daha detaylı olarak polis alım ilanlarında adaylarla paylaşılmaktadır. Polis olmak isteyen adaylar, internetten başvuru yapmakta, ön sağlık taramasına girmekte, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat sınavlarında ter dökmektedir. Tüm bu süreç sonrası polislik eğitimi almaya hak kazanan adaylar, okulları bitince direkt polis olarak göreve başlarlar.
Yukarıda anlattığımız süreci, hesaplama araçlarını, güncel ilanları ve detaylı bilgiyi alabileceğiniz faydalı bir site var: Polis Noktası. Polisnoktasi.com, tüm polislik alımlarında adaylara rehber olarak hizmet veren bir sitedir. Bu konuda bilgi, yardım ve görüş almak isteyen ziyaretçilerimize Polisnoktasi.com sitesini tavsiye ederiz.
Kaynak: Polisnoktasi.com

Gücü İspatlanmış Reklamlarımızla, En Olumlu Sonuçlar Alın!

 Grotesk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı