İş & Finans

Montaj Tüm Riskler Sigortası

sigorta hesap

Bu sigorta türü herhangi bir montajın gerçekleşmesi esnasında oluşabilecek ve şimdiye kadar gerçekleşmemiş olan herhangi bir kazanın meydana gelmesi durumunda orada bulunan hazırlık malzemelerin veya montajda kullanılan makinelerin sigortalanmasıdır. Bu sigortanın teminat süresi montaj işlemi başlarken başlar ve biterken biter. Montaj süresinde birçok durum meydana gelebilir bu kazaların ve hasarın karşılanması montaj tüm riskler sigortası önemlidir. Bu şekilde oluşabilecek her türlü kazaya ve hasara karşı önceden alınmış bir garantidir. Montaja başlanmadan önce oluşacak olan makineler ve ekipmanlar bu sayede güvence altına alınabilmektedir. Bununla birlikte tesisat, elektrik, havalandırma gibi alanlarda da bu sigorta türü kullanılmaktadır. Sizler de bu sigorta türünden faydalanmak için firmamız ve web sitemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zaman da bu sigorta tamamen sizlerin hangi ürün ve ürünler için bu sigortayı yaptıracağınız da değişiklik göstermektedir.

  Montaj tüm riskler sigortası ne zaman başlar

Bu sigorta aslında sigortayı yaptırdığınız anada başlamaz. Bunun yerine tamamen sizler montaj işlemine başladığınız da başlar. Bitimi ise montaj işleminin bitiminin ardından başlar. Aynı zaman da bu sigortanın bedelinin belirlenmesi de montaj işleminin bitmesinin ardından montajı yapılan malzememin değeri ile yapılmaktadır.  Bazı firmalar için de karışıklık olmaması için ihale aracılığı ile belirlenmektedir. Bazı durumlarda döviz durumundan dolayı zarara girilmesini önlemek için döviz türünden sigortanın değerinin belirlenmesi de alternatif oluşturur.

 Montaj tüm riskler sigortasının kapsamı

Bu sigortanın geçerli olabilmesi için bazı özel şartların taşınması gerekmektedir. BU şartlar ise ilk olarak yangın, sel, deprem gibi doğal afetlerin oluşması ile montaj sırasında maddi zararın oluşması durumunda geçerlidir.  Yağmur, kar, dolu gibi durumlarda oluşabilecek zarar da geçerlidir. Montaj esnasında bu sigortaya sahipseniz ve bu sırada  montaj all riskler sigortası yaptırmışsanız malzemeler herhangi bir hırsızlık nedeni ile zarar oluşturmuşsa bu sigorta geçerlidir. Bununla birlikte herhangi bir kişinin dikkatsizlik ve ihmal gibi nedenler ile oluşan zararda sigorta kapsamına girer. Elektriksel olarak oluşan herhangi bir durumda da bu sigortanın kapsamına girer ve zarar sigorta tarafından karşılanır. İşletme kazaları da bu sigortadan kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir. Bu sigorta kapsamında aynı zaman da ek teminatlar da verilemektedir. Bu ek teminatlar ise enkaz kaldırma geçici montaj için makine ve ekipmanlar verilmektedir. Bununla beraber fazla mesai ücretleri ve tatil için ücretlerde bulunmaktadır.

 Montaj tüm riskler sigortasının fiyatı nasıl belirlenir

  Bu sigortanın bedelinin belirlenmesine aracılık eden birçok faktör vardır. Bazı durumlarda montajdaki her bir parça için özel olarak hazırlanır. Bunların fiyatı belirlenirken ise ilk olarak sigorta yaptıran kişinin ve sigorta yapan firmanın detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bunun yanında işin net olarak maliyetinin belirlenmesi için mutlaka bir şantiye ekibi ile görüşülmesi gerekmektedir.  Montaj işleminin yapılmasının ardından montaj tüm riskler sigortası fiyatının belirlenmesi açısından önemlidir. Çünkü bu şekilde olduğunda oluşabilecek olan hasarın tam bedeli de saptanmış olur. Bunun ardından ilk olarak montaj işleme başlanılmadan önce malzemelerin fiyatı ve hasar sonrasında ne kadar kayıp oluşturduğu açısından önemlidir. Doğal afetler de bu sigortanın kapsamında olduğu için daha önce burada herhangi bir olayın yaşanıp yaşanmamış olması da bu sigorta türü için oldukça önemli bir detaydır. Daha önce u bölgede herhangi bir doğal afet görülmüş mü veya görülme riski nedir bu gibi durumlar da sigortanın değerinin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. İşte bu gibi faktörler montaj tüm riskler sigortası fiyat belirleme açısından çok önemlidir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu