Tarih

Mısır Piramitlerinin Sırrı Ne?

Mısır Piramitlerinin Sırrı Ne?

Mısır Piramitlerinin Sırrı Ne?

Dünyanın 7 harikasından biri olan Mısır Piramitleri adeta sırlarla dolu! Eski krallık döneminde Firavun adı verilen kralların mezarlarının üzerine yapılan bu devasa yapıların sırrı ise yüzyıllardır çözülemiyor. O dönemin koşullarında bu kadar devasa yapıların nasıl yapıldığı ve nasıl piramit görünümünün kazandırıldığı üzerine yapılan araştırmaların halen devam ettiğini söyleyebiliriz. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce kişi bu yapıların nasıl inşa edildiğini merak ettiği için araştırmalarını sürdürüyor olsa da henüz bir bulguya rastlanamadı.

Antik bir gizeme dönüşen bu yönüyle de her yıl binlerce turistin görmek için rotasını Mısır’a çevirdiği Mısır Piramitleri en modern teknolojiler kullanılarak araştırılıyor. M. Ö. 2630 yılıyla 1640 yılı arasında inşa edildiği bilgisine ulaşıldı. Ancak bu dönemde yapılan bir yapının hiçbir kayba uğramadan günümüze dek onca depremi ve doğal afeti atlatarak gelebilmiş olması da bambaşka bir gizem olarak varlığını koruyor. Antik dönemden kalan en ender kalıntılardan biri olan piramitler Mısır kralları olan Firavunların ölümden sonra güneşe yükseleceklerine inanılırdı.

Keops Piramidi 23 Yılda İnşa Edildi!

Mısır Piramitleri arasında en büyüğü Keops piramididir. Yapılan detaylı araştırma ile inşasına M.Ö. 2551 yılında başlandığı bilgine ulaşıldı. Yüksekliği tam 146 metre olan bu piramidin yapımında 2 milyondan fazla blok kullanılmış olması da oldukça çarpıcı bir bilgidir. O dönemin koşulları düşünüldüğünde bu piramidin en az 23 yılda yapılabileceği noktasında arkeologlar uzlaşıyor. Piramit iç bölümü ile de gizemlerle dolu! İçerisinde çok sayıda tünel ve oda bulunan bu özel piramidin köleler tarafından yapıldığına uzun yıllar inanıldı.

İLGİLİ BİLGİ:
Trenin Tarihçesi

Ancak sonrasında aslında kölelerin değil, Mısır devletine vergi borcu olanlar tarafından yapıldığı anlaşıldı. Devlete vergi borcu olanlar ise genellikle köylülerdi. Taş ustaları köylülerin başında onları yönlendirirdi ve bu devasa yapı bu şekilde inşa edildi. Alanda 20 bin işçinin çalıştığı da edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Bu tür ağır işlerde çalışanların o dönemde en fazla 30 yıl yaşadığı da biliniyor. Piramidin hemen yan tarafında bir taş ocağı vardı ve bu ocaktan alınan taşlar işlenerek piramide bloklar halinde ekleniyordu. Bakır malzemeler ile taçlara blok şekli veriliyordu.

Gizemi Hala Çözülemeyen Sfenks Heykeli

Bu arada Sfenks Heykeli de en az Keops Piramidi kadar heybetli bir duruşa sahip. İnsan kafalı bir aslan görünümünde olan bu heykel de yüzyıllardır araştırılmaya devam ediyor. uzunluğu 73 metre, yüksekliği ise 20 metre olan bu heykelin neden yarı insan, yarı hayvan görünümünde olduğu ise bilinmiyor. Antik Mısır’da yaşamın kaynağı Nil Nehri idi. Ulaşım da nehirden sağlanıyordu ve nehrin her yıl 1 defa taştığı da bilinir. Nehrin taşmasının ardından sular çekildiğinde yaşamın yeniden var olduğuna inanılırdı.

İLGİLİ BİLGİ:
Kuduz Aşısını Kim Buldu?

Mısır Piramitleri de Nil Nehri’ne yakın bir bölgede inşa edildi. Uzaktan bakıldığında bir koni şeklinde olduğu da görülüyor. Bu arada M.Ö. 2630 yılında inşa edilen basamaklı Piramit de dikkat çekici! İmhotep isminde bir mimar tarafından inşa edilen ilk basamaklı piramit olma özelliği taşıyor. Piramidin inşasında kireç taşı kullanması da o dönem için büyük bir yenilik. Mimarın adının biliniyor olması, yapıya adını yazmasından kaynaklanıyor.

Mısır Piramitlerinin bir diğer gizemi de toprak zemin bakımından en uygun yerde inşa edilmiş olmasıydı. Ancak dönem gereği toprak yapısının incelenmesi mümkün değildi. En uygun yerin seçilmesi de tesadüf olmasa gerek. Piramitler internet ortamında en çok aranan konulardan biri olma özelliğini koruyor. Özellikle gençler sanal lig gibi konuların yanı sıra bu tarihi yapıları da merak ediyor ve araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı