blank

Mısır İhracatı Nasıl Yapılır?

Abone olblank
blank

Mısır üretimi ve ihracat rakamları incelendiğinde Türkiye’nin bu konuda dışa bağımlı olduğu görülüyor. Kanatlı hayvan ile birlikte et ve yumurta tüketiminin artmasına paralel olarak hem Dünya’da hem de Türkiye’de mısır ihtiyacının da artış gösterdiği görülüyor. Mısır ihtiyacına paralel olarak 2020/2021 tarihlerinde pamuk ekim alanlarının dane mısır ve silajlık mısır üretimine çevrileceği de öngörülüyor. Mısır üretimine devlet desteği de  verilmektedir.

Mısır İhracatı Nasıl Yapılır?

Neden Mısır İhracatı Yapılmalı?

Bir önceki bölümde belirtildiği gibi mısır konusunda Dünya’da gittikçe artan bir talep bulunmaktadır. Üretilen mısır miktarı yetersiz olduğu için, mısır üretimi ve  ihracatı yapmak oldukça avantajlı bir alan olarak görünüyor. Ayrıca mısır üretiminde devlet desteği olması da bu alanda çalışma yapılmasını cazip hale getiriyor.

Mısırı Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurt içine mısır satılması Türkiye’nin coğrafi sınırları içinde yapılan ticareti simgeler. Yurtdışına mısır satışı ise Türkiye dışında kalan herhangi bir ülke ile, Türkiye arasında uluslararası platformda yapılan bir ticaret anlaşılır. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi yurtdışına ticaret, bulunulan ülkenin alan sınırlarını aşması ile gerçekleşir.

Yurtdışına satış yapılması için ihracat yapan işletmede ürünlerin çok kapsamlı bir tedarik ve tüketim faaliyeti içinde olması gerekir.  Yurtiçine satış yapmanın maliyeti düşük olup ayrıntılar açısından inceleme yapıldığında yurtdışına atışın yurtiçine satıştan daha detaylı ve zor olduğu görülür.

Yurtiçine satış yapılması planlanıyorsa, tüketici araştırması yapmak çok daha kolaydır. Yurtdışına satış yapılması planlanıyorsa hitap edilecek tüketici kitlesi, istekler ve tüketicilerin pazar eğilimlerinin saptanması için  çok daha kapsamlı araştırma çalışmaları yapılması gerekir. Bütün bunların yanı sıra üretilen ürünün nakliyesi, montajı vb. faaliyetler yurtiçi satışta, yurtdışı satışa göre çok daha kolaydır.

Mısır İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Mısır ihracatı yapılacağı zaman yapılması gereken pazar araştırması uluslararası alanda yapılacağı için bu tip çalışmalar çok pahalıya mal olmaktadır.  Ayrıca ihracat yapılacak ülke tarafından belirtilen kotalar, politik, sosyo-kültürel, ekonomik ve uluslararası ticareti etkileyen diğer unsurlar ihracat yapmak isteyen firmanın önünde bir engel olarak görülür. Bütün bu zorluklara rağmen pazar araştırmaları, müşterilerin eğilimleri vb. faktörlerin saptanması için mutlaka yapılmalıdır.  Bu çalışmalar doğru olarak yapılmadığı takdirde mısır ihracatı başarısız olur.

Geleneksel yöntemlerle mısır ihracatı pazarlama çalışmaları son derce detaylı, zahmetli ve maliyetlidir. Bu nedenle ihracat yapmak isteyen firmalar artık mısır ihracatı için dijital pazarlama yöntemini benimsiyor. Dijital pazarlama ile doğrudan uluslararası pazarlarda müşterilere ulaşılabiliyor. Bu sayede küçük ve orta ölçekli işletmeler için ilerleyen zamanda potansiyel müşterilere ulaşmak önemli bir zorluk olmaktan çıkıyor. Çevrimiçi durumda hali hazırda 3 milyardan daha fazla insan bulunuyor. Dijital pazarlama ile bütün bu insanların hepsi ile doğrudan görüşülmesi mümkündür. Böyle bir bağlantı geleneksel yöntemde hayal dahi edilemez.

Dijital Pazarlama İle Mısır Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Şirketler dijital pazarlama ile artık yeni fırsatlara sahipler. Dijital pazarlama ile yeni pazarlarda yeni müşteriler bulma şansı çok daha yüksektir. Ayrıca dijital pazarlama ile yapılan çalışmalarda daha iyi hizmet sunuluyor ve müşterilerle de artan diyaloglar kurulması sağlanıyor. Dünya çapında 3 milyar insanın çevrimiçi olduğu düşünülürse dijital pazarlamanın önemi biraz daha iyi anlaşılabilir.

Dijital pazarlama yöntemi ile şirketler hedef potansiyel pazarda kendi ürünlerine olan talebi analiz edebiliyorlar. Ayrıca çevrimiçi pazarlama ile yapılan ticarette satışlar son dönemlerde çok ciddi pik yapıyor. Dijital pazarlama aracılığıyla yapılmak istene tanıtım e-postalar ya da sosyal medya kullanımı ile rahatça iletilebilir. Bu medyada insanlar pazarlama faaliyetlerini televizyon ya da gazeteleri takip ettiklerinden çok daha fazla takip ediyorlar. Dijital pazarlama kullanılarak gerçek zamanlı müşteri hizmetleri sunuluyor.  Dijital pazarlama kullanılarak ihracat yapılması hedeflenen ülkede  yeni müşterilere ulaşılması sağlanır.

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı