Mikro Tese Nedir Nasıl Yapılır?

Mikro tese,  erkeklerden sperm toplarken kullanılan bir yöntemdir.  Doğurganlık prosedürlerinde kullanmak adına bir uzman gözetiminde canlı sperm elde etmek adına kullanılan cerrahi prosedür olarak da nitelendirilebilir. Bu işlem sırasında kullanılan teknikler sperm sayısı yeterli olmayan erkeklerden sperm elde etmede çarpıcı sonuçlar ortaya koyar.

Menisinde hiç sperm hücresi bulunmayan kişilerde mikro tese sayesinde mikroskobik işlemler yardımıyla testislerden alınan doku üzerinden sperm elde edilebilir. Bu işlem genel anestezi altında yapılıyor.  İşlem sırasında testisler açıldıktan sonra sperm kanalları gözleniyor ve dolgun sperm kanalları içindeki spermi almaya çalışılır.

Azospermi hastalarında altta yatan nedene göre %60’a varan başarı oranıyla Mikro tese ile sperm elde edebilmek mümkün olur. Erkekten sperm elde edene kadar operasyon devam eder. Ortalama 1-2 saat arasında değişir. Genital bölgeye yönelik bir işlem olduğu için titiz hareket edilmeli ve yüksek başarı oranı sağlamak adına deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Mikro tese işleminin erkeklerde en yüksek sperm elde etme oranına sahip yöntem olduğu araştırma sonuçlarıyla sabittir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre bu yöntem testislerde en az hasara yol açan sperm elde etme yöntemidir.

Bkz: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/tesa-tese-micro-tese-nedir-nasil-yapilir/

Mikro tese kimler için uygundur?

Azospermi tanısı olan her hasta mikro tese işlemi için uygun bir adaydır. Kişide öncelikle tanı koyulduktan sonra genetik inceleme yapılır. Erkek adaylarda Y kromozomu detaylı olarak değerlendirilir. Y kromozomunda sperm elde etmede görevli AZF bölgesi ile a,b ve c alt bölgeleri yer alır. Bu bölgelerde kısmen ay da tamamen bir eksiklik olması durumunda sperm üretiminde sorunlar olabilir.

Bazı durumlarda sperm üretimi daha kısıtlı olurken bazı durumlarda da sperm üretimi hiçbir şekilde gerçekleşmemektedir. Sperm hiçbir şekilde üretemeyecek hastalar mikro tese işlemi için uygun adaylar değildir.

Mikro tese şu durumlarda yapılabilir;

 • Erkeğe yapılan semen analizi testi sonuçlarına göre yeterli düzeyde testosteron olmalıdır.
 • Azospermi tanısında tedavi sonrasında hala sonuç alınamamış olmalıdır.
 • Klinefelter sendromu gibi bazı kromozomal problemlerin çözülmesi adına da kullanılabilir.

Mikro tese işlemi yapıldığında sperm bulma oranı %60-70’lere kadar çıkabilir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bu işlemde sperm elde etme yöntemlerine göre daha yüksek başarı oranı olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca bu işlemler şu kişiler için uygundur;

 • Sperm kanalında tıkanıklık olması
 • Sperm kanallarının doğuştan olmaması
 • Hormonal bozukluklara bağlı sperm üretimi sorunları
 • Genetik faktörlere bağlı azospermi olması
 • Radyasyona maruz kalma
 • Kanser ilaçları kullanma
 • Sperm üretimini etkileyen enfeksiyonlar geçirme durumlarında da uygun bir tedavi yöntemidir.

Mikro tese nasıl yapılır?

Mikro tese ameliyatı öncesinde genel anestezi yapılır ve aday operasyon boyunca uyur. Bu işlemde testis torbasının orta hattı üzerinden 3-4 cm olacak şekilde küçük kesiler yapılır.   Yani işlem sırasında hastanın testisleri açılır ve sperm olma olasılığı olan kanallar çok yüksek güce sahip bir mikroskop ile incelenir. Alınan doku örneklerinden sonra testislerin kapatılma işlemi yapılır.

Erkeklerde testis torbası vücutta en hızlı iyileşen bölümlerden biridir. Bu yüzden ameliyat sırasında aday çok düşük ağrı hissine sahiptir. Ameliyat sonrası ilk gün buz torbası uygulanır ve daha sonra enfeksiyon oluşmaması adına bazı ilaçlar reçete edilmektedir.

Mikro tese sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Mikro tese ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin konforlu geçmesi adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Mikro tese sonrası dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir;

 • Operasyon sonrası ilk birkaç saat yemek yenmemelidir. Daha sonra sıvı alımı başlayabilir. Ancak katı gıdalar için doktordan bilgi alınmalıdır.
 • Mikro tese sonrası belirli bir süre su teması olmamalıdır. Hasta ortalama 1 hafta sonra banyo yapmaya başlayabilir.
 • Ameliyattan sonra bir süre cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Birkaç gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Doktorun reçete ettiği ilaçlar çok önemlidir. Sağlıklı iyileşme süreci için reçete edilen ilaçların tamamı doktorun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır.
 • Mikro tese sonrası doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Hasta doktorun verdiği tarihlerde mutlaka hastanede olmalı ve hiçbir kontrolünü aksatmamalıdır.

Mikro tese ameliyatında sperm çıkmazsa ne olur?

Mikro tese ameliyatında birkaç doku numunesi alınır. Daha sonra bu numuneler laboratuvar ortamında incelenir. İşlem sonrası inceleme süresi 12 saat kadar sürer. Daha sonra hastaya alınan dokulardan sperm elde edilip edilmediği konusunda bilgi verilir.  Sperm elde edilmesi durumunda spermler çıkarılır ve sıvı azot içine doldurularak tüp bebek tedavisinde kullanılabilir.

Mikro tese ile sperm çıkacağına yönelik bir garanti yoktur. Operasyon sonrası hastada sperm çıkmama durumu da söz konusu olabilir. Vücutta sperm üretimi olmadığı için sperm üretimi için bazı ilaçlar kullanılabilir ya da kişiye özel farklı tedaviler uygulanabilir. Bu durumda mikro tese işlemi daha sonra tekrar edilir.

Mikro tese ameliyatı zararlı mı?

murude cakartas dagdelen

Mikro tese her şeyden önce cerrahi bir işlemdir.  Bu yüzden her cerrahi işlemde olduğu gibi bu işlemde de bazı riskler vardır. Enfeksiyon ve kanama riski çok düşük olsa da görülebilecek durumlardır.

Hastalarda mikro tese sırasında ve işlem sonrasında bir ağrı hissi olmaz. Tamamen ağrısız ve güvenli bir sperm elde etme tedavisidir.  Operasyon sonrasında bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği durumlarda enfeksiyon oluşabilir. Doktor enfeksiyon riskine karşı antibiyotik reçete edebilir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jin. Op. Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen

Bir cevap yazın

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Başa dön tuşu