Midedeki Kelebekler Nelerdir?

Google News

Midedeki Kelebekler Nelerdir?’ adlı yazımızda siz değerli okuyucularımız ile aslında hemen herkeste olan ama nedenlerini adlandırmakta zorlandığımız bir konuyu paylaşacağız. Midedeki kelebeklerin genellikle sosyal anksiyete bozukluğunun bir belirtisi olduğunu biliyor muydunuz?

Farklı duygular yaşadığımızda ortaya çıkan pek çok gizemli bedensel işlev vardır. Bunlar genellikle kontrolümüz dışında olabilir ve bazen bunun neden olduğunu merak edebiliriz.

Midede kelebekler, duygularımıza en sık verilen tepkilerden biridir, ama bunun neden olduğunu biliyor musunuz? Bu yazımızda midede kelebeklerin neden oluştuğuna ve neden olduğuna bakacağız.

Midedeki Kelebekler

Midedeki kelebekler nelerdir?

midede kelebek 2

Bazen heyecanlandığımızda veya endişeli olduğumuzda midemizde tuhaf bir karıncalanma hissederiz. Buna da midede kelebekler denir.

Midede kelebekler, belirli organlara kan akışında bir azalma olduğunda aslında ortaya çıkar. Tıpkı bir kolumuzun üzerine yattığımızda oluşan o ölü kol hissi gibi, hayati organlara giden kan akışının azalması nedeni ile “çarpıntı” tipi bir his yaşarız.

Bağırsaklarımıza giden kan akışının azalması, midemizde bu karıncalanma veya kelebek benzeri duyuya neden olur.

Midede kelebekler neden olur?

midede kelebek 3

Midedeki kelebekler, ani bir adrenalin salınımı ve organlara kan akışının azalması ile karşılaştığımızda ortaya çıkar. Bu, “savaş ya da kaç” tepkimiz olarak bilinen duruma girdiğimizde ortaya çıkabilir.

Bu aslında kendimizi tehdit altında, gergin veya tehlikede hissettiğimizde meydana gelen fizyolojik bir tepkidir. Anksiyete hissi ile vücudun bu şekilde tepki vermesi arasında bağlantılar da vardır.

Kendimizi tehlikede gibi hissetmemize neden olan bir duruma sokulduğumuzda da işte midemizde kelebekler oluşur.

“Savaş ya da kaç” tepkisi nedir?

midede kelebek 4

Savaş ya da kaç” tepkisi, vücudumuzun gergin veya tehlikede hissetmemize neden olarak oluşan bir duruma tepki vermesidir.

Vücut, örneğin tehlikeden kaçmak gibi hızlı tepki vermeye hazırlanır. Ve bu süreçte üfleme akışı bağırsak gibi organlara indirgenir ve kaslara yükseltilir. Böylelikle kalp atış hızı artar ve adrenalin salınır.

Bağırsaklara giden kan akışının azalması, duvarların kan akışını azaltmaya yardımcı olmak için daralmaya başladığı anlamına da gelir.

Bu kısıtlama, bağırsaklarımızı küçültür ve bu yüzden de bazen gergin olduğumuzda tuvalete gitmemiz gerekebilir.

Bunun yanı sıra, karaciğer büyük miktarda glikoz salgılar, bu nedenle “savaşmak” veya “koşmak” için daha fazla enerjimiz olur. Bu doğal tepki, yırtıcılardan veya tehlikelerden kaçarken atalarımız için faydalı olurdu.

Herkesin midesinde kelebekler uçuşur mu?

midede kelebek 5

Herkes midesinde tabii ki aynı seviyede kelebekler hissetmeyecektir. Ve bu, onlarda bir sorun olduğu anlamına gelmez; bu, kaygı düzeyleri yükseldiğinde farklı bir deneyim yaşayabilecekleri anlamına gelir.

Bazı insanlar “dövüş ya da kaç” durumuna girmenin bir sonucu olarak sadece biraz sersemlik veya baş dönmesi yaşayabilir.

Savaş ya da kaç” durumu, aslında çevrenize verilen bir tepkidir; bu nedenle, kendinizi tehlikede veya endişeli hissetmiyorsanız bu hissi yaşamanız, bu olguya ulaşmanız daha az olasıdır. Midedeki kelebekler sosyal anksiyete bozukluğunun da bir belirtisi olabilir.

Bu, en yaygın olarak, başkalarından deneyimlenen veya algılanan yargı ve çatışmalardan kaynaklanır. Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler bu korku nedeni ile günlük işlerini yapmaya çalışırken midelerinde kelebekler uçuşabilir.

Midedeki kelebekleri nasıl durdurursunuz?

midede kelebek 6

Vücut adrenalin salgıladığında ve midenizde kelebekler uçuştuğunda, bu deneyimi azaltmanın mevcut bazı yolları vardır. Kelebek hissini azaltmanın en iyi yolu, rahatlamaya çalışmak ve sakin kalmaktır.

Vücudunuz “dövüş ya da kaç” modundan çıktığınızı düşündüğünde gevşemeye başlayacak ve kalp atış hızı ve kan akışı normale dönecektir.

Kan bağırsaklarınıza geri akmaya başladığında, bağırsaklar tekrar açılır ve karıncalanma hissi kaybolur.

Aşık olduğumuzda neden midemizde kelebekler uçuşur?

midede kelebek 7

Ve bazen sadece kötü durumlarda gergin olmayız; aşık olduğumuzda da gergin olabiliriz. Birine aşık olduğunuzda veya birine çarpıldığınızda gergin hissetmeniz yaygındır.

Bunun nedeni bilinmeyen olması ve bazıları için biraz korkutucu ve ürkütücü olabilmesidir. Sonuç olarak beynimiz , “dövüş ya da kaç” tepkimizi harekete geçirebilen stres veya sinir sinyallerini tetikler.

midede kelebek 1

Sonuç olarak; bağırsaklarınıza giden kan akışınız azaldığında midenizde kelebekler oluşur ve kasılmaya başlarlar. Bu da vücudunuzun “savaş ya da kaç” moduna girmesinden kaynaklanan karıncalanma veya çırpınma hissine neden olur.

Tehlikede hissettiğimizde veya gergin olduğumuzda vücudumuz bizi korumak için bu şekilde tepki verir. Yani aslında oluşan o midede ki kelebeklenme hissi vücudun beyindeki sinyallere veya duygulara tepki vermesidir.

Midedeki Kelebekler Nelerdir ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir