hosting

Metamfetamin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pablo Escobar’ın hayatını anlatan Narcos’u veya Breaking Bad dizilerini izlediyseniz başlığın ilginizi çekmemesi pek olası değil. Metamfetamin, birçok yönden amfetamine benzeyen etkilere ve ciddi ölçüde bağımlılığa sebep olan bir ilaçtır. Etkisi kokainin gösterdiğinden çok daha fazla süren metamfetamin, fiyatının uygun olması ve rahatlıkla erişilebilen birkaç bileşenle yapılabilmesinden ötürü ulaşılması kolay bir yatıştırıcıdır.

Metamfetamin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Metamfetamin, düşünme ve davranışları etkileyen psikoaktif (zihnin işleyişini değiştiren) bir ilaçtır. Nefes almamızı, kalp atış hızımızı, düşüncelerimizi ve eylemlerimizi hızlandıran bir uyarıcıdır.

Başlangıçta reçeteli bir ilaç olan günümüzde de mevcut olan metamfetaminlerin çoğu, toksik olabilecek kimyasallar ve diğer bileşenler kullanılarak kontrolsüz laboratuarlarda üretilmektedir. Farklı biçimlerde üretilip, farklı şekillerde kullanılabilir: yutarak, burundan çekerek, enjekte yoluyla veya tütsüleyerek.

İLGİLİ İÇERİKLER

Metamfetamin Neden Kullanılmaya Başlandı?

1930’lardan bu yana insanlar çok çeşitli nedenlerle metamfetamin kullanıyorlar. Bazı kişilere astım, depresyon veya obezite gibi durumları tedavi etmek için ilaç reçete edildi. Onun dışında uyanıklıklarını ve enerjilerini artırmak için kullananlar da azımsanamayacak kadar fazlaydı. Örneğin, bazı askeri personel ve vardiyalı çalışanlar, uyanık kalmak ve işlerinde iyi performans göstermek için metamfetamin kullandılar. Günümüzde nadiren reçete edilmesine rağmen, bazı insanlar bu yatıştırıcıyı eğlenmek, cinsel deneyimlerini veya konsantrasyonlarını artırmak için kullanmaya devam ediyor. Ancak her ilaç gibi metamfetamin de ciddi zararlara sebep olabilir.

Odaklanmamızı ve dikkatimizi artırmaya yardımcı olmak için kullanıldığında, az miktarda metamfetamin kullanmak elbette yardımcı olacaktır. Fakat ilacı tekrar tekrar kullandığımızda, olumlu etkilerini hissetmek için kullanımı artırmak gerekir. Amfetamin maddesinin benzeri olan metamfetamin, sosyal konularda daha enerjik hissetmemize yardımcı olabilirken, uzun vadede bu ilacı kullanmak; birçok yönden hayatı olumsuz etkileyecektir.

Metamfetamin Kullanmak

Metamfetamin içildiğinde veya enjekte edildiğinde hızla kan dolaşımımıza girer ve doğrudan beyne gider. Yutulduğunda ise mukoza zarlarından emilir ve etkisini göstermesi yaklaşık 20 dakika sürer.

Metamfetamin, beynimizde doğal olarak oluşan kimyasalları artırarak beynin “zevki çağrıştıran” bir dizi sinir hücresini harekete geçirir. Yoğun bir yükseliş ve ardından birkaç saat süren enerji artışı etkisi yaşatabilir. Ancak her insanda farklı etkiler gösterecektir. Bazılarımız metamfetamin aldığımızda, mutlu-memnun hissetmek yerine endişeli ve huzursuz hissedebiliriz. Metamfetaminin bizi nasıl etkileyeceğini etkileyebilecek bazı faktörler bulunur ve doktor önerisi olmadığı sürece alınması, uzun vadede ciddi ve kalıcı zararlara sebep olabilir.

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu