takipçi satın al

Metabolizma Nedir?

Her gece sadece 7 ila 9 saat uyuyarak metabolizma hızınızı artırmaya yardımcı olabileceğinizi biliyor muydunuz? Metabolizma, vücudunuzda meydana gelen sayısız kimyasal reaksiyonu ifade eder. Ve sizi hayatta tutmak için gerekliler.

Canlılardaki sindirim, üreme, hareket, detoksifikasyon ve solunum gibi biyolojik süreçlerin tümü metabolizmanın bir parçasıdır. Ayrıca vücudunuzdaki önemli yapıları korumak ve yıpranmış dokuları onarmak için de çok önemlidir.

Metabolik süreçler çok fazla yakıt gerektirir. Ancak, vücudunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için bu kadar çok enerji elde etmesi çok uzun sürecektir. Neyse ki, vücudunuzun enzim adı verilen bu reaksiyonlar için hile kodları vardır. Bu küçük moleküller, bu biyokimyasal reaksiyonların ihtiyaç duyduğu enerjiyi azaltır. Ve bu da onların daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Metabolik süreçlerin türleri nelerdir?

Metabolik süreçlerin iki ana kategorisi vardır. Aşağıdaki metabolik süreç türlerine bir göz atalım:

metabolizma 2

Anabolizma

Anabolizma, büyük moleküller oluşturan metabolik reaksiyonları ifade eder. Onları sürmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Anabolik süreçler, vücudunuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu biyomolekülleri oluşturur. Vücudunuz ayrıca enerji depolamak için bunları gerçekleştirir. Bir anabolik reaksiyonun harika bir örneği, depolama için glikozdan glikojen yapma işlemidir.

İlgili İçerikler

Katabolizma

Vücudunuz katabolizma ile karmaşık bileşikleri daha küçük birimlere ayırabilir. Örneğin, yiyeceklerden aldığınız büyük protein, daha küçük amino asitlere bölünür. Katabolik süreçler genellikle enerji açığa çıkarır, bu da bozulmanın size enerji verdiği anlamına gelir.

Metabolizma neden önemlidir?

Metabolizma yaşamın önemli bir parçasıdır. İşte metabolizmanın gerekli olmasının beş ana nedeni.

Yiyecekleri parçalıyor

Vücudunuz yediğiniz tüm tavuk, patates kızartması ve cipsleri nasıl kullanıyor? Metabolizma.

Her şey sindirim sisteminizde başlar. Enzimler bu karmaşık yiyecekleri daha küçük birimlere ayırır. Bu, karmaşık proteinlerin amino asitler ürettiği, karbonhidratların glikoza dönüştüğü ve lipitlerin basit yağlar oluşturduğu anlamına gelir.

Vücudunuz bu daha küçük birimleri emebilir. Kanınıza girdiklerinde, karaciğerinize ve diğer dokularınıza bir yolculuk olur.

Enerjiyi serbest bırakır

Yiyecekleri sindirerek elde ettiğiniz daha basit yiyecek birimleri, enerji üretmek için daha fazla işleme ihtiyaç duyar. Yiyeceklerin tamamen parçalanması su ve karbondioksiti oluşturur. Ayrıca vücudunuzun enerji para birimini de üretirler ve temelde vücudunuzun yaptığı her şeyi yönlendirirler.

Aynı zamanda enerji depolar

Vücudunuz aşırı enerji ile ne yapar? Vücudunuz fazla kalorileri glikojen veya yağ olarak depolar. Bunun için metabolik reaksiyonlar var bunlar anabolik süreçler. Enerji depoları, vücudunuzun yakıta ihtiyacı olduğunda daha sonra işe yarar.

Temel molekülleri üretir

Vücudunuzun düzgün çalışması için başka birçok biyomoleküle ihtiyacı vardır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bazı önemli moleküller nükleik asitler, sinyal molekülleri, hormonlar ve enzimlerdir. Metabolik süreçlerle üretilirler.

Vücudunuzdaki atıkların atılmasına yardımcı olur

Vücudunuzdaki birçok süreç, birikirse sağlığınızı etkileyebilecek atıklar üretir.

Vücudunuz bu toksinleri atmak için metabolik süreçlere sahiptir. Örneğin, amino asitlerin parçalanmasından kaynaklanan amonyak zehirlidir. Bu nedenle vücudunuz bunu çok daha az zehirli bir madde olan üreye dönüştürür.

Çeşitli kaynaklardan gelen toksinler, metabolik reaksiyonlar yolu ile detoksifikasyona tabi tutulur.

Metabolizma hızı nedir?

metabolizma 4

İnsanlar metabolizma deyince metabolizma hızından bahsediyorlar. Metabolik hız, belirli bir süre içinde ne kadar enerji tükettiğinizi ifade eder.

Metabolizmanızı nasıl artırırsınız?

metabolizma 6

Vücudunuzun metabolizmasındaki bir dengesizlik sağlığınızı etkileyebilir. Metabolizma hızınız arttığında daha fazla kalori harcar ve kilonuzu korursunuz. Öte yandan, yavaş bir metabolizma, kendinizi halsiz hissetmenize ve kilo yönetiminde sorun yaşamanıza neden olabilir.

Bu konuda bir şeyler yapabilir misiniz? Kesinlikle! İşte metabolizmanızı iyileştirmenin beş doğal yolu:

Egzersiz yapmaya başlayın

metabolizma 5

Egzersizler vücudunuzu hareket ettirerek daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman, daha fazla enerji gerektiren ani fiziksel aktivite patlamaları gerektirir. Metabolizmanızı arttırmada harika olabilirler.

Daha fazla protein yiyin

metabolizma 7

Yemekten sonra metabolizma hızınız biraz artar ve yemeğinizi parçalamak için gereken enerjiyi sağlar. Gıdaların termik etkisi (TEF) olarak bilinir ve proteinler için etkisi daha fazladır.

Düzenli olarak soğuk su için

Sodalarınızı soğuk bir bardak su ile değiştirin; kalorilerinizi kesmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuz, iç sıcaklığınızı karşılamak için soğuk suyu ısıtmak için daha fazla enerji kullanır.

Çok uyu

Uyku yoksunluğu metabolizmanız için kötü haberdir. Ayrıca diyabet gibi diğer bazı sağlık sorunları ile de bağlantılıdır. Uzmanlar, yetişkinlerin günde 7 ila 9 saate kadar uyumasını tavsiye ediyor.

Kaslarınızı geliştirin

Daha fazla kas kütleniz varsa daha fazla enerji yakarsınız. Güçlü kaslar oluşturmak için egzersiz rutininize ağırlıkları dahil etmeye başlayın. Özetle, metabolizma vücudunuzun işlevlerini nasıl yerine getirdiğidir. Sindirim, boşaltım, detoksifikasyon ve biyosentez gibi sizi hayatta tutan bedensel süreçler metabolik süreçleri içerir.

Metabolizmanız yavaşsa vücudunuz daha az kalori kullanır. Egzersiz yaparak, daha iyi uyuyarak, soğuk su içerek, protein yiyerek ve kas inşa ederek onu açabilirsiniz.

Metabolizma Nedir ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir