Sağlık

Meme Döküntüsü Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme döküntüsü, göğüs derisinin çeşitli maddelerle temas etmesi ile tetiklenen bir durumdur. Hassas cilde sahip herkesin başına gelebilir. Göğüs kızarıklığının yaygın nedenleri, dar giysiler giymek, suya maruz kalmak ve tam olarak oturmayan sütyen giymektir.

Tipik olarak ciltte kırmızı veya kahverengi lekeler olarak görünür. Bazı durumlarda bu lekeler gerçekten kaşındırır, sızar ve iltihaplanır.

Kaşıntılı döküntüye genellikle göğüslerde ağrılı bir his eşlik eder. Göğüs kızarıklığına neredeyse her zaman kontakt dermatit adı verilen alerjik bir reaksiyon neden olur. Cilt bakım ürünlerine uzun süre maruz kalma gibi faktörler nedeniyle durum kötüleşirse veya semptomlar birkaç gün sonra düzelmezse, egzamaya veya lökoplaki enfeksiyonuna (bir tür keratinöz cilt kanseri) dönüşebileceğinden doktorunuza danışın.

Kontakt Dermatite Ne Sebep Olur?

Kontakt dermatit, cilt proteinlerinin parçalanması (hidroliz) ve cilt yağları ile başta deterjanlar olmak üzere kimyasallar arasında meydana gelen kimyasal bir reaksiyondan kaynaklanır. Bu ciltte pullu, kırmızı bir kızarıklığa neden olur.

Ancak vücudunuzun kıyafetle kapatılan bölgelerinde ya da koltuk altı bölgesinde oluşabileceği için her zaman görülmeyebilir. Bir alerjen kullanmayı bıraktıktan sonra cildinizdeki hasar aylarca hatta yıllarca sürebilir. Örneğin, giydiğiniz bir şey veya banyodan veya yüzdükten sonra şampuanlamanız nedeniyle kontakt dermatit geliştirirseniz, endişelenmenize gerek yok. Aynı ürünü kullanmaya veya aynı kıyafetleri tekrar tekrar giymeye devam ederseniz, cildinize zarar vermeye devam edecektir.

Göğüs Kızarıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kontakt dermatit genellikle zararsızdır (ağrılı olabilse de), bu nedenle genellikle tedaviye gerek yoktur. Ancak, cildinizin kızarmasına ve tahriş olmasına neden olabilecek ürünleri kullanmayı bırakmanız önemlidir. Zaten görünüyorsa, yapılacak en iyi şey kaşımaktan kaçınmak ve kaşıntı ve kuruluğu hafifletmek için cilde biraz nemlendirici veya petrol merhemi uygulamaktır. Hala görünmüyorsa, daha önce doğrudan temas ettiğiniz ürünlerden kaçındığınızdan emin olun.

meme döküntüsü
meme döküntüsü

Bazı kontakt dermatit vakaları da doktor tedavisi gerektirebilir. Bu özellikle, döküntü hasta tarafından fark edilmeyen bir alerjiden kaynaklanıyorsa veya egzamaya veya başka bir enfeksiyon türüne dönüşmüş olabileceğine dair işaretler varsa geçerlidir. Bu durumda hemen bir dermatoloğa gitmeniz gerekir çünkü size reçeteli bir ilaç (antihistaminik) verecek ve semptomları hafifletecek ve kızarıklığınızı daha hızlı ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca, bazı kimyasalların uzun süreli kullanımıyla cilt kırmızılaşabileceği, şişebileceği ve kalınlaşabileceği için size bir anti-inflamatuar krem de reçete edilecektir.

Belirtilerinizde herhangi bir iyileşme olmazsa veya kızarıklık iki hafta içinde geçmezse, bu bakteriyel bir enfeksiyonun geliştiğini gösterebilir ve bu durumda size antibakteriyel bir merhem veya hap reçete edilecektir. Bu, özellikle kırmızı ve iltihaplı görünen ve irin sızdıran bir lezyon geliştirirseniz önemlidir.

Ateş, titreme, halsizlik, baş ağrısı veya eklem ağrısı eşlik ederse, bunlar daha ciddi bir şeyin geliştiğinin belirtileri olabileceğinden derhal doktorunuzla iletişime geçin. Göğüs kızarıklığının tıbbi bir durumun işareti olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen belirti ve semptomlar her zaman göğüs kızarıklığının nedeni olarak bulunmaz. Tedavi altta yatan nedene bağlıdır.

Araştırmacılar, kontakt dermatitin göğüslerin nasıl kırmızı ve pul pul olmasına neden olduğunu incelediler. Araştırmacılar, farklı türdeki kimyasalların kadın göğüslerinde kontakt dermatiti tetikleyebildiğini buldu. Kadınlarda meme kızarıklığına neden olabilen en yaygın madde balenli sütyenlerde bulunan nikeldir. Diğer maddeler şunlardır:

Göğüs Kızarıklığı Nasıl Önlenir?

Göğüs kızarıklığını önlemenin en iyi yolu, buna neden olabilecek ürünlerden kaçınmaktır. Örneğin, nikele karşı hassasiyet geliştirdiyseniz, balenli bir sütyen giymediğinizden emin olun. Balensiz sütyen giymek ilk bakışta rahatsız edici gelebilir ancak cildinizin kızarmasını ve pul pul dökülmesini önleyecektir. Ayrıca, sıkı giysilerden ve kimyasal deterjanlardan ve ayrıca göğüslerinizi sabun veya şampuanla aşırı yıkamaktan kaçının.

Balenli sütyenlerden kaçınmak ve doğru sütyen bedenini giymek göğüs kızarıklığını önlemeye yardımcı olabilir. Birçok kadın, birkaç saat sutyen taktıktan sonra göğüslerinin kızarmasından ve kaşınmasından şikayet eder. Bu, nikele karşı bir alerji geliştirdiğinizi gösterebilir ve büyük olasılıkla soruna sutyeninizdeki tel neden olur. Sütyen takmayı hiç bırakmak istemiyorsanız, içinde metal olmayan hipoalerjenik sütyenler almayı deneyin.

Loperamid (Imodium) almanın seyahatle ilişkili ishali önlediğine dair sağlam bir kanıt yoktur, ancak bu uygulama, özellikle kış tatili sezonunda iş veya eğlence için sık seyahat eden kişiler arasında oldukça yaygındır.

Loperamid ishal tedavisinde kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu uygulama, gezgin ishali nedeninin büyük sıvı kaybı olduğu ve kabızlığın katkıda bulunan bir faktör olduğu yönündeki kanıtlanmamış bir hipoteze dayanıyor gibi görünüyor. Loperamid kullanımının arkasındaki mantık, dışkı çıkışını ve dolayısıyla sıvı kaybını azaltmasıdır.

Gezgin ishalinde loperamid kullanımının faydasını gösteren iki çalışma vardır, ancak her ikisi de küçüktür ve metodolojik kusurları vardır. Bu endikasyon için loperamidin etkinliğini gösteren hiçbir plasebo kontrollü klinik çalışma yoktur.

meme döküntüsü
meme döküntüsü

Listeria monocytogenes ile enfeksiyon birkaç farklı klinik tabloya neden olabilir. En yaygın olarak, listeriosis adı verilen idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bu, listeria bakterileri ile kontamine olmuş yiyecekleri yemekle bağlantılı olarak ortaya çıkabilir. En yaygın kontaminasyon kaynakları yumuşak peynirler (Brie gibi) veya yemeye hazır şarküteri etleridir. Gıda zehirlenmesi riski nedeniyle FDA, tüketiciler tarafından az pişmiş veya çiğ et ve pastörize edilmemiş sütten kaçınılmasını önermektedir.

Yayınlanan bir makale, annelerin doğumdan sonra en az altı ay (gerekirse bir yıla kadar) emzirerek bebeklerinin hırıltı, bronşit ve astım riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Birleşik Krallık Milenyum Kohort Çalışması verilerinin analizinin sonuçları, anneleri ilk altı ay emziren annelerin hırıltılı solunum ve astım riskinde %30 azalma olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, her 150 çocuktan birinin beş yaşına kadar bronşite yakalandığını ve her 73 çocuktan birinin astımlı olduğunu buldu. Çalışmaları, 2000 yılında doğan ve yedi yaşına kadar izlenen 12.000’den fazla erkek ve kızdan oluşan bir kohortu inceledi.

2008’de, yaklaşık 10 yıl boyunca izlenen 350.000’den fazla çocuğu içeren büyük bir çalışma (emzirme ve solunum bozukluklarıyla ilişkili hastalıklar arasındaki ilişkiyi inceleyen şimdiye kadarki en büyük çalışma) yayınladı. Çalışma, dört aydan daha kısa süre emzirmenin kulak enfeksiyonlarına karşı koruma düzeylerini yalnızca yaklaşık %15 oranında azalttığını ortaya koydu. Ayrıca emzirilen çocukların, biberonla beslenenlere göre tekrarlayan kulak enfeksiyonu geçirme ihtimalinin yaklaşık %40 daha az olduğunu bulmuştur.

Otuz yıl sonra, araştırmacılar anne sütünde sialilasyon olarak bilinen bir enzim keşfettiler. Sialilasyon, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı ilk savunma hattını, yani bağırsakta koruyucu antikorların oluşumunu oluşturmaya yardımcı olur.

meme döküntüsü
meme döküntüsü

Araştırmacılar, yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin altı aylık olana kadar bu antikorların (hastalığa neden olan mikropları akciğerlere ulaşmadan önce nötralize edebilen) yüksek düzeyde olduğunu, formülle beslenen bebeklerin ise ancak dört ay sonra geliştirdiğini buldular. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) en az 6 ila 24 ay, Amerikan Pediatri Akademisi ise en az 12 ay emzirmeyi önermektedir.

En yaygın kontaminasyon kaynakları yumuşak peynirler (Brie gibi) veya yemeye hazır şarküteri etleridir. Gıda zehirlenmesi riski nedeniyle FDA, tüketiciler tarafından az pişmiş veya çiğ et ve pastörize edilmemiş sütten kaçınılmasını önermektedir.

Emzirme, Ani Bebek Ölümü Sendromuna (SIDS) karşı da koruma sağlayabilir. 2007’de Birleşik Krallık, Nottingham’daki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, emzirilen bebeklerin ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskinin mamayla beslenen bebeklere göre daha düşük olduğunu buldu. Çalışma ayrıca, doğumdan sonraki bir saat içinde başlanması halinde insan sütü ile beslenmenin en koruyucu olduğunu ortaya koydu.

Meme döküntüsü ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu