Makyaj Sabitleyici Nedir, Nasıl Kullanılır?

Makyaj Sabitleyici Nedir, Nasıl Kullanılır?

Makyaj Sabitleyici Nedir?

Saatlerce emek verilmiş bir güzelliği bozabilecek pek çok etken olabilir ancak kozmetik dünyası çözümsüz sorun bırakmıyor. Günlük işler, sıcak yaz günleri ve özel etkinlikler için uzun süreli bir makyaj deneyimi vaat eden birkaç temel ürün var.

makyaj sabitleyici nedir nasil kullanilir1

Makyaj sabitleyici likit, yüz makyaj ürünlerinin cilt üzerindeki tutuşunu artıran, makyajın gün boyu kalıcı olmasını sağlayan bir üründür. Bu ürünler genellikle çeşitli faydalar sağlamada gözden kaçmayan sprey ve toz formülasyonlardan oluşur.

Makyaj Sabitleyici Ne İşe Yarar?

 • Yüz makyajını ısı ve nemden korur. Özellikle sıcak yaz aylarında terlemeden duramazsınız. Kusursuz cildi ısı ve nemin etkilerinden korumanın en kesin yolu cilt tipinize ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun bir sabitleyici ürün kullanmaktır.
 • Fondöten ve renkli nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinin “donmuş” görünümünden şikâyetçiyseniz, sprey versiyonları tam size göre. Sprey formdaki ürün, makyajın kalıcılığını artırdığı gibi, ıslak yapısı nedeniyle gün içinde bozulma eğilimi gösteren fondötenlerin görünümünü de tazeliyor.

makyaj sabitleyici nedir nasil kullanilir6

 • Sabitleyici sprey ürünler özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ciltte ferahlık hissi bırakır. Çantanıza kolayca sığan canlandırıcı bir deneyim için bu sabitleyici spreyi günde birkaç kez kullanın.
 • Sabitleyici pudra formülü, diğer makyaj ürünlerinin cilt üzerindeki tutuşunu artırırken, yağlı cildin sahip olduğu kabus gibi cilt parlaklığını en aza indirir. Normal ve karma ciltler için geliştirilen aydınlatıcı ürünler ise tam tersi bir etkiye sahiptir.

Makyaj Sabitleyici Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj sabitleyiciyi seçmek için, kullanım alışkanlıklarına ve cilt yapısına bağlı olarak sprey ve toz formülasyonları öne çıkmaktadır.

Sabitleyici Sprey: Pompalı şişesi sayesinde pratiklik sunan akışkan bir yapıdan oluşan sprey çeşididir. Bu ürünler, sıcak yaz günlerinde ve terli spor antrenmanlarında makyaj rutinlerinin son adımı olarak rahatlıkla kullanılabilmeleri nedeniyle düğünlerde, nişanlarda ve özel günlerde birçok kadının hayat kurtarıcısı oluyor. Sabitleyici sprey ürünleri, kuru, yağlı ve karma ciltler için farklı deneyimler sunan çeşitli formülasyonlardan oluşur.

makyaj sabitleyici nedir nasil kullanilir7

Sabitleyici Pudra: Genellikle krem ​​ve likit makyaj ürünlerinde kullanılan sabitleyici toz ürünler, pudra formüllerine göre farklı türlere ayrılır. Ağır makyaj için toz pudra daha iyi olsa da, daha hafif bir bitiş arayanlar sıkıştırılmış pudra kullanır.

Makyaj Sabitleyici Nasıl Kullanılır?

makyaj sabitleyici nedir nasil kullanilir4

 • Makyaj sabitleyici sprey genellikle makyaj tamamlandıktan sonra son adım olarak yüze püskürtülür. Böylece buğu, yüzü kaplayan ve makyajı dış etkenlerden koruyan bir tabaka görevi görür.
 • Fondöteninizin dayanıklılığını daha da artırmak istiyorsanız, ilk makyaj adımınız olarak nemlendiricinizin üzerine uygulayın. Bu şekilde, üzerine uygulayacağınız fondöten veya diğer kapatıcının cilde iyi oturmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ürünü çok yakından püskürtmek, sprey kullananların yaptığı en yaygın hatalardan biridir. Makyajınızı bitirdikten sonra buğuyu yüzünüzden 20-25cm uzaklıktan sıkmalısınız. Spreyi yakın mesafeden sıkarsanız yüzünüzde damla izleri oluşabilir ve makyajınız bozulabilir.

makyaj sabitleyici nedir nasil kullanilir5

 • Yüze sabitleyici pudra uygulamak için en temel araç elbette makyaj fırçasıdır. Fırçanın kalitesi ne kadar yüksek olursa, pudra yüzde o kadar kusursuz olacaktır.
 • Pudra uygularken doğal bir bitiş için seyrek kıllı bir fırça kullanmayı deneyebilirsiniz. Yoğun uygulamalar için daha sık kıllı bir fırça tercih edebilirsiniz.
 • Toz pudrayı yalnızca göz altları, kapaklar veya T bölgesi gibi belirli alanlarda kullanmayı planlıyorsanız, daha küçük bir fırça daha iyi sonuç verecektir. Pudrayı yüzünün her yerine yaymak istiyorsan daha büyük ve yumuşak bir fırça tercih edebilirsin.
 • İsterseniz makyaj süngeri ile pudra da uygulayabilirsiniz. Özellikle göz altlarında yoğun ve ışıltılı bir etki için, sıkıştırılmamış pudra kavanozuna batırılmış makyaj süngeri ile göz altlarına uygulayabilir, birkaç dakika beklettikten sonra bir fırça ile süpürebilirsiniz.

Makyaj Sabitleyici İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu