Sağlık

Makarnanın Sağlığa Faydaları Nedir?

Birçok uzmanın haftada 2 defa yenmesini önerdiği makarnalar özellikle zeytinyağlı soslarla buluştuğunda sağlık açısından vazgeçilmez bir lezzet haline gelmektedir. Makarnaların içinde bulunan ham madde irmik ve durum buğdayıdır. Bu ikili makarnayı unlu mamul kategorisinden ayıran en önemli ham maddedir. Yani makarna bir unlu mamul değildir, şişmanlatmaz ve şişirmez. Bu ülkemizde yaygın bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Makarnaların besin değeri yüksek, tok tutan besinler olmasının yanı sıra sos malzemesinde ağır yağlar ve etler kullanılmadığı sürece kilo yapmayan yiyeceklerdir.

Makarnanın Sağlığa Faydaları Nedir?

Makarnanın Sağlığa Faydaları Nedir?

Makarna göğüs kanseri riskini azaltır, bunu da içinde bulunan glisemik maddesine borçludur. Yapılan araştırmalar içerisinde yüksek bir oranda glisemik bulunan maddelerin göğüs kanseri riskini azalttığına işaret etmektedir. Ayrıca makarnalar Akdeniz tipi beslenme grubuna girer, ve bu beslenme grubunda bulunan her besin maddesi ileriki yaşlarda oluşan unutkanlık ve beyin hücre kaybının önüne geçer. Makarna sosları genel olarak domates kullanılarak hazırlanır, zaten ona kırmızı rengi kazandıran madde de ya salçadır ya da domatestir. İçinde birisinden birisi varsa o makarna kırmızı demektir. Domatesin bulunduğu makarnaları tüketen erkeklerde prostat sorunu az görülür.

Pişirilmiş domatesi tüketen erkeklerin prostat sorununa yakalanma oranının düştüğü tespit edilmiştir. Makarnanın tok tuttuğunu en başında söylemiştik, bu yüzdendir ki birçok diyetisyen ve spor salonu listelerinde makarnaya da yer vermektedir. Bunun sebebi tok tutması ve besleyici bir öğün olmasından kaynaklanır. Makarna enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlar, içerisinde basit şeker bulunmaz. Basit şeker bulunan besinler hazımsızlık gibi sorunlara yol açar. Ancak makarna da böyle bir problemle karşılaşmazsınız çünkü içerisinde kompleks karbonhidratlardan vardır. Bu karbonhidratlar da sindirim sistemine yardımcı besin maddelerindendir.

Makarna Sosları Hakkında Bilgiler

Bir makarnanın sosuna 10 adet besin de katılabilir, 1 adet de. Besinler birbirleri ile uyumlu oldukları sürece lezzeti arttıracak, güzel bir kıvam katacaktır. Makarna sosunuzun içerisinde biber veya soğan varsa ilk önce bunları pişirmenizi öneririz. Yani önce salçayı koymak, ardından biberi veya soğanı katmak mantıklı değildir. Böyle bir durumda biber de doğan da yeterince pişmeyecek, lezzetini açığa çıkarmayacaktır. Özetle sos hazırlarken içerisine koyduğunuz malzemelerin sıralamasına dikkat ediniz. Domates soslu bir makarnaya sarımsak son derece yakışmaktadır.

Bunun gibi ufak ip uçlarını Tahta Kepçe yemek tarifleri sitesinde bulabilir, ilginç sosları ile makarnalı şaşlık nasıl yapılır deneyebilirsiniz. Sarımsak katacaksanız salçanın hemen ardından katmanızı tavsiye ederiz. İlk başlarda katacağınız sarımsak yanabilir, ve yemeği acılaştırabilir. Bu yüzden salçayı biraz pişirdikten sonra hemen ezilmiş durumdaki sarımsağınızı tavaya koyunuz. Bu sayede hem yanmayacak, hem de muhteşem kokulu bir makarna tabağınız olacak. Birçok makarna sosunda bulunan soğan ve sarımsak piştiği için kolay kolay ağız kokusu yapmayacaktır, o yüzden gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ve soğan ve sarımsak en sağlıklı besinler listesinde başı çektiği için çok tüketmenin size sağlık ve kilo bakımından hiçbir zararı olmayacaktır.

Sizin İçin Önerilen

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı