uludağ sözlük
Keşfet

Maaş Yazısı

Maaş Yazısı

Maaş Yazısı

Kredi başvurusunda bulunan bir kimseden mutlaka maaşını beyan etmesi istenecektir. Bu beyan da en doğru şekilde bu yazı ile gerçekleştirilebilir.

Esasında maaş yazısı bordoya bir alternatiftir demek daha doğru olur. Fakat geçerlilik kazanabilmesi ve resmi belge hükmünde olabilmesi için mutlaka çalışılan kurumca onaylanmış olması icap eder. Aksi halde banka tarafından kabul edilmesi mümkün olmayacaktır.

Maaş yazısının bankalar tarafından istenmesinin sebebi ise kredi başvurusunda bulunan kimsenin maaşında herhangi bir sebepten dolayı kesinti bulunup bulunmadığıdır. Maaş yazısının istendiği kimseler hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çalışıyor olabilir.

Ancak kredi notu yeterli yükseklikte olmayan kimseler için sadece bu belge yeterli olmayacak, bankanın takdirine bağlı olarak çalıştığına dair yazı da gerekecektir.

Maaş Yazısı Nasıl Hazırlanır ve Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

Bankalara ibraz edilmek üzere maaş yazısı yazılırken çıktı alınması da yazının elle yazılması da mümkündür.

Öte yandan maaş yazısının büyük bir kısmı işveren tarafından doldurulmalıdır. Bu yazıda yer alması gereken bilgiler kredi başvurusunda bulunanın TC Kimlik Numarası, SGK Sicil numarası, doğum yeri ve tarihi gibi temel kimlik bilgileridir.

İLGİLİ BİLGİ:   Renklisiparis.com

Öte yandan kredi başvurunda bulunanın hangi tarihten beri o kurumda çalıştığı, başvuruda bulunana ödenen ücret ve maaşında herhangi bir kesinti bulunup bulunmadığı da yazılmalıdır.

Nihayetinde bu evrakın bankalarda kullanılmak amacı ile istendiğini ve işveren tarafından düzenlendiğini ifade eden bir cümle eklenerek yazı sona erdirilmelidir. Temel maaş yazısı örneği bu şekilde olup cümleler ve ifadelerde aynı anlama gelmesi şartıyla bazı küçük değişikliklerin yapılması mümkündür.

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, kredi başvurusunda bulunulurken önem kazanan bir kavramdır. Kredi notunu bilmek, kredi alınırken ya da borç altına girilirken avantaj sağlayacaktır. Öğrenmenin iki farklı yolu vardır.

İlk olarak Kredi Kayıt Bürosu ya da kısaca KKB adı verilen kuruma cüzi bir ücret ödenmesi şartı ile ya da bankaların çeşitli kanalları vasıtası ile öğrenilebilir. Kredi notu öğrenme amacı ile bankaların mobil uygulamalarından banka şubelerine kadar her bağlama başvurulabilir.

İLGİLİ BİLGİ:   İstanbul Mobil ve Sepetli Vinçlerle Hizmeti

Kredi Notunun Yüksek Olması Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Kredi notu, bankaların kredi vermeleri esnasında referans aldıkları bir veri olmakla birlikte ilgilendirdiği kurumlar sadece banka benzeri kuruluşlarla sınırlı değildir.

Özel ilişkilerde de bir satım ya da bir kira sözleşmesi yapıldığı esnada diğer taraf sözleşme yaptığı kişinin mali yönden güvenilirliğini teyit etme amaçlı kredi notunu görmek isteyebilir.

Detaylı bilgiye http://www.maasyazisi.com dan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı