Limbik Sistem Nedir, Nasıl Çalışır?

Limbik sistem, duygusal beyni oluşturan bir dizi yapıdır. Limbik sistem motivasyon, zevk, ödül ve başarma motivasyonu ile ilgilidir. Bu yapılar esas olarak hipotalamus, hipokampus, amigdala ve diğer birkaç alanı içeren beynin derinliklerinde bulunur. Serebral korteksin hemen altında bulunur ve genellikle limbik sistemimizin bir parçası olarak tanımlanır. Limbik sistem, duygular ve motivasyonel davranışla ilgisi nedeniyle sinirbilimciler tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.

“Limbik” terimi, “ulaşmak veya uzanmak” anlamına gelen eski Yunan kökenlidir.

Bu kavramın en yaygın örneği, birisiyle hoparlörde konuşurken telefonunuza uzanmanızdır, çünkü bu, kalkıp masanızın olduğu yere yürümekten çok daha kolaydır. Bu, limbik sistemin nasıl tepki verebileceğine ve normalde nelere dahil olduğuna dair basit bir örnektir.

Limbik sistem aynı zamanda motivasyon, duygu ve savaş ya da kaç tepkisi ile de ilgilidir. Duygular her zaman hoş değildir ve aslında sıkıntıya neden olabilir; ancak limbik sistemin duygusal tepkilerden kaçınma veya bunlarla baş etmedeki rolü, tüm insanlar için bir hayatta kalma avantajı sağlar. Karar vermeyi gerektiren bir sorunla karşılaştığınızda, limbik korteks size sanki acil bir durummuş gibi ele alıp almamanız gerektiğini söyleyecektir.

limbik sistem
limbik sistem

Limbik Sistem Nasıl Çalışır?

Limbik sistem, birbirine sinyaller gönderen hem pozitif hem de negatif bağlantılara sahiptir. Örneğin amigdala ve hipokampus birbiriyle yakın iletişim halindedir. Amigdala, kişiliğimizdeki farklılıklardan en çok sorumlu olan limbik sistemdeki bir yapıdır. Bir kişinin yüksek düzeyde kaygısı varsa, amigdalaları sürekli kaygı hissedebilecekleri ölçüde uyarılır.

Bazı durumlarda kaygı, insanların stres seviyelerinden dolayı abartılı bir tepki olarak kabul edilebilecek şeyleri deneyimledikleri panik ataklara yol açabilir. Hipokampus aynı zamanda hafızadan ve hafızayı nasıl algıladığımızdan ve ona ne kadar dikkat ettiğimizden de sorumludur. Hafızaya çok az dikkat ettiğimizde, bu, her zaman doğru olmayan ikincil hatıraları veya duyguları yeniden deneyimlememize veya sahip olmamıza izin verebilir. Limbik, limbik sistemin dört bölümünün sol tarafında üçüncü kısmıdır.

limbik sistem
limbik sistem

Limbik sistemin dört ayrı bölümü vardır. Hipotalamus (“limbik” kısmın bir parçası), beynin tabanında yer alan çok küçük bir yapıdır. Dikkate alınması gereken ilk kısım, öğrenme ve hafıza ile korku ve kaygı için bir sinir merkezi olarak tanımlanan hipokampus olarak adlandırılır. Amigdala (veya “amigdala” kısmı) korku ve öfke gibi duyguları işler ve yüz tanıma gibi bilinçsiz davranışlarda rol oynar.

Dikkate alınması gereken üçüncü alan, bu alan içinde bulunan subkortikal yapılar olarak adlandırılır. Dört bölümden sonuncusu, beynin tabanında hipotalamus adı verilen ayrı bir yapıda bulunan talamustur. Bu alan, bilinçsiz davranış ve duygulara yardımcı olan yapıları içerir. Talamus, amigdala ve hipokampus ile birlikte hipotalamus tarafından birlikte çalışacak şekilde düzenlenir.

Limbik sistemin günlük hayatımızı etkileyen birçok işlevi vardır. Bir işlev, “duygusal hafıza”, entelektüel bir olay veya duyu deneyimi yerine duygusal bir olayı veya duyu deneyimini hatırladığımız zamandır. Diğer işlevler, motivasyon ve öğrenmenin yanı sıra iyi veya kötü davranış için ceza ve ödülü içerir. Limbik sistem duygularımızı, anılarımızı etkiler ve bizi motive eder.

Duygular ve motivasyon ilişkilidir, yani biri tetiklendiğinde diğerini de tetikler. Vücudumuzda bir duygu yaşadığımızda, bu hem limbik sistemin üst kısmını (korteks) hem de limbik sistemin alt kısmını (hipotalamus) etkiler. Hipotalamusun iki bölümü vardır: “vücut bölümleri” ve “zihin bölümleri”. “Zihin parçaları” duygularımızla ilgilidir.

limbik sistem
limbik sistem

Bu alanın son işlevi zevk veya ödüldür. Bu çalışma alanları, biz farkında bile olmadan yaptığımız hemen hemen her şeyi etkiler. Ödül sistemleri, yeme alışkanlıkları ve uyku alışkanlıkları da dahil olmak üzere hemen hemen tüm davranışlarda yer alır. Bunu yapıyoruz çünkü zevk veya ödül aramaya ve cezadan kaçınmaya motive oluyoruz.

Limbik sistem çalışması, çeşitli çalışma alanlarında kullanılabilecek birçok uygulamaya sahiptir. Limbik sistem, duyguların ve kökenlerinin yanı sıra vücut üzerindeki etkilerinin incelenmesinde kullanılır. Örneğin araştırmalar, farklı ülkelerdeki bireylerin kültüre dayalı olarak farklı duygular deneyimlediğini gösteriyor ki bu da bize beynin her bir duyguya verdiği tepkileri farklı şekilde incelememiz için bir yol sağlıyor.

Limbik sistem ayrıca depresyon, TSSB ve stresle ilgili diğer bozukluklar gibi birçok psikiyatrik durumu anlamamıza yardımcı olur. Bu çalışma alanı, hafızanın nasıl çalıştığı ve hafızayla ilgili bozukluklara nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız için önemlidir. Ayrıca insanların nasıl öğrendiği, duyguları nasıl işlediği ve nasıl karar verdiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olur. Limbik sistem aynı zamanda insanların nasıl karar verdiği ve neden bu şekilde tepki verdiğimiz hakkında bilgi sağlar.

Bu çalışma alanı, psikoloji ve nörobilim gibi diğer birçok bilimi etkileyen geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

Limbik sistem ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu