takipçi satın al

Lider Kadınların 5 Özelliği!

Lider Kadınların 5 Özelliği! Liderliğin birçok tanımı vardır. Temel olarak liderlik etkilemektir. Etki, yaklaşılabilirlik gerektiren ilişki kurma yoluyla da gerçekleşir. Liderlik ve yönetimi birbirinden ayıran sayfalarca tanım var. Bu tanımların vurgulamaya çalıştığı inceliklere çok katılsak da, iki kavramın ortak bir yönü olduğuna inanılır.

Ortak payda, başkaları aracılığıyla sonuç almaktır. Bu nedenle yöneticilerin ve liderlerin başarısı, birlikte hareket ettikleri ve yönettikleri kişilerin başarısına bağlıdır. Kadınlar liderlik konusunda oldukça yetenekli yaratılmış bir canlıdır. Erkeklere göre daha iyidirler. Peki lider kadınların özellikleri neler diye hiç düşündünüz mü? İşte lider kadınların 5 özelliği!

Lider Kadınların 5 Özelliği

Lider Kadınların 5 Özelliği!

1) Empati

Empati geleneksel olarak kadınsı bir özellik olarak görülür. Ancak, uzman bir kuruluş tarafından yapılan bir araştırmaya göre, genel başarıyı garanti altına almaya yardımcı olan en önemli liderlik özelliğidir.

Yumuşak bir beceri ya da kişiler arası bir beceri olarak kabul edilse de, bir liderde empati, işyerinde hem işbirliğini hem de bağlılığı teşvik eder. 2016 yılında yayınlanan bir habere göre, empati liderler ve şirketler için o kadar önemli bir özellik haline gelmiştir ki, pek çok şirket empati eğitimi vermektedir.

2) Alçakgönüllülük

Kadınlar genellikle kendilerini övmekten hoşlanmazlar. Bu nedenle alçakgönüllülük genellikle kadınlara özgü bir liderlik özelliği olarak kabul edilir. Ne yazık ki, özgüven yetkinlikler ile karıştırmaktadır. Öte yandan alçakgönüllülük, bir liderin insanlığının ortaya çıkmasını sağlar ve bu da insanlara takip etmeleri için ilham verir. Alçakgönüllülük yalnızca ilham vermekle kalmaz. Aynı zamanda işletmelerin kapsayıcı hedeflerine daha fazla odaklanmalarına da yardımcı olur.

Lider Kadınların 5 Özelliği

3) İkna Etme Kabiliyeti

Bir başka kadın liderlik özelliği de ikna ediciliktir. Uzmanlar tarafından 2005 yılında dünya çapında büyük firmalarda 300’den fazla kadın lider üzerinde yapılan bir araştırma, kadınların büyük ölçüde alçakgönüllülükleri ve empatileri sayesinde erkeklerden daha ikna edici olma eğiliminde olduklarını göstermiştir.

Araştırmaya göre, kadınlar durumlara daha fazla uyum sağlama eğilimindedir. Bu da her yönden bilgiyi doğru bir şekilde alabildikleri, sentezleyebildikleri ve daha büyük bir çözüme dahil edebildikleri anlamına gelir. Bu beceri onları erkek meslektaşlarına göre ölçülebilir şekilde daha ikna edici kılıyor.

4) Girişimci Ruh

Araştırmalara göre, kadınlar erkek liderlere kıyasla küçük riskler almaya daha istekli olma eğilimindedir. Bu büyük ölçüde kadınların kuralları yeniden keşfetme ve zorlukları fırsata dönüştürme istekliliğinin bir sonucudur.

Kadınlar genellikle işleri halletmek için kuralları esnetmeye isteklidir. Bu itici gücün bir kısmı, daha tatmin edici bir işyeri ve yaşamın peşinden gitme isteğinin bir sonucudur. Aslında, daha önce bahsettiğimiz bir araştırmada, kadınların inisiyatif alma ve sonuçlara ulaşma konusunda daha başarılı olduğunu göstermektedir.

5) Stres Yönetimi

Kadınlar, genel olarak, zorluklar karşısında erkeklerden biraz daha hızlı toparlanma eğilimindedir. Ödeme yönetimi şirketi Paymentsense tarafından yapılan bir araştırmada, kadınların genel olarak stresle erkeklerden daha etkili bir şekilde başa çıktıklarını göstermektedir. Bu da, zor durumda kaldıklarında kadınların ilk stresi erkeklerden daha hızlı ve etkili bir şekilde atlatma eğiliminde oldukları anlamına geliyor.

Araştırmaya katılan kadınların %64’ü günde en az bir kez net düşünmelerini engelleyen stresli bir olayla karşılaştıklarını belirtmiştir. Erkeklerin %70’inden fazlası ise aynı dönemde net düşünmelerini engelleyen stresli olaylar yaşadıklarını söylemiştir.

Lider Kadınların 5 Özelliği

Lider Kadınların 5 Özelliği! İle İlgili Videolar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir