Teknoloji

Li-Fi Hakkında Bilgi!

Li-Fi,Wi-Fi’ın gelecek yıllardaki en hızlı çocuğu.Günümüzde kullanılan Wi-Fi teknolojisinin 100 kat daha hızlısı olarak tanımlanmaktadır.Neredeyse 1Gbps’lık hıza kavuşan Li-Fi yüksek çözünürlükteki büyük kapasiteli bir filmi internetten saniyeler içinde indirme imkanını sunan bir internet bağlantı protokolü.

lifi-internet Li-Fi Hakkında Bilgi!

 

Estonyalı Velmenni adlı şirket basına yaptığı açıklamalarda bu teknoloji hakkında bilgiler veriyor…Bu teknolojiyi çıkartarak Estonya’da ofislerde test ettiğini ve söz konusu hızlara ulaşabildiğini açıkladı. Li-Fi teknolojisinde veriler nanosaniyeler içinde yanıp sönen ve ışıkları insan gözüne gözükmeyen LED’ler yardımıyla iletiliyor, böylece inanılmaz hızlara erişilebiliyor.

lifi-internet1 Li-Fi Hakkında Bilgi!

2011 yılında laboratuvar ortamında araştırmacılar bu teknoloji ile 224 Gbps hız ile veri aktarmayı başarmışlardı. Ancak ışık tabanlı olması sebebiyle Li-Fi ışınları, Wi-Fi’da olduğu gibi duvarları geçemiyor. Bu kısıtlama sebebiyle internet menzili Wi-Fi’a göre daha düşük olurken, casusluk tehlikelerine karşı daha güvenli bir sistem sunuyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Elektronik Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Velmenni şirketinin dışında Oledcomm ve LiFi teknolojisinin mucidi Harald Lass tarafından kurulan pureLiFi isimli şirketler de teknolojiyi son kullanıcıya ulaştırmak için kolları sıvamış durumda. Lass’ın teknolojiyle ilgili Türkçe altyazılı konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bilgi yazımız ile ilgili video;

Kaynak: Onedio

 

 


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı