takipçi satın al

Kripto Para Piyasası Ne Zaman Düzelir?

Bitcoin ve kripto para birimlerinin rekor kırmasından sonra piyasada sert bir düşüş yaşandı. Bu durum pek çok kişinin zarara uğramasına sebep olurken pek çok kişi de bir alım fırsatı olarak değerlendirdi. Ayrıca kripto para piyasasına girmek isteyen ancak bu oynaklıktan çekinen insanların da bir adım daha geride durmasına sebep oldu. Kripto para piyasası, tıpkı geçmişte yaşadığımız gibi bir durgunluk içinde. Ancak bitcoin ve kripto para analistleri, bu düşüşün uzun süreli olmayacağı görüşünde. Gelin, birlikte kripto para piyasasındaki durumlara göz atalım!

bitcoin yatirim

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto paralarındaki düşüşün sebebi en büyük merak konularından biri. Birçok uzman, analist ve yatırımcıya göre ayı piyasası yakın zamanda bitecek. Ayı piyasası ise düşüşü ve piyasadaki karamsarlığı ifade ediyor. Daha önce de kripto parada ayı piyasası etkileri olmuş ve bu durum birkaç ay içinde tersine dönmüştü.

Kripto paralarındaki düşüşün birçok sebebi olabiliyor. Örneğin, devletlerin kripto paralar hakkındaki olumsuz görüşleri ve yasaklamaları, geleneksel piyasadaki dalgalanmalar ve ünlü kripto para yatırımcılarının manipülatif görüşleri düşüşe sebep olabiliyor. Bununla birlikte kripto para analistlerinin ‘şu tarihte düşüş trendi sonlanacak’ gibi görüşleri ise gerçeği yansıtmıyor. Kripto para piyasası herhangi bir merkez, kişi, banka veya devlet tarafından yönetilemez. Dolayısıyla kripto para piyasası tahmin edilebilir olsa da kesin bir yargı gerçeği yansıtmıyor.

Kripto para piyasaları düşerken düşükken bitcoin almak için https://buldumz.com/bitcoin-siteleri/ adresini ziyaret edebilir buradan güvenilir siteleri bulabilirsiniz.

Kripto Para Piyasası Ne Zaman Yükselir?

Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan ayı piyasaları yaklaşık 6 ay sürmüştü. Bu düşüş trendi çoğu zaman boğa piyasasını da getirdi. Fiyatların yükselme trendine girdiği ayı piyasası ise bir seneyi aşkın sürüyor. 2021 Şubat ayında başlayan düşüş trendinin kısa bir süre içinde sonlanacağı öngörülüyor. Uzman ve kripto para analistlerinin ortak görüşü bu yönde olurken yatırımcılar ise endişeli bir bekleyiş içinde.

Kripto para piyasası ne zaman yükselir sorusu için birçok cevap ortaya atılabiliyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi gerçek bir tarih belirlemek imkansız. Piyasada şu an bitcoin hakimiyeti söz konusu. Ancak altcoinler de tıpkı bitcoin gibi düşme trendinde. Ancak tüm bunlara rağmen yatırımcılarını sevindiren ve yükseliş trendinde olan birkaç altcoinden de bahsetmek mümkün.

Polkadot, Ethereum, Ada vb. altcoinlerin de bitcoin ile birlikte yeniden yükseleceği öngörülüyor. Yükselişin ne zaman başlayacağı ise şu an için bilinmiyor. Ancak kripto para analistleri ayı piyasasının 2021 Kasım ayı gibi bir dönemde başlayacağını tahmin ediyor.

Kripto Paraların Değerini Yükselten Ve Düşüren Etkenler Nelerdir?

Bitcoin ve kripto paralardaki düşüş/yükselişleri etkileyen temel sebep taleptir. Piyasadaki talep arttıkça fiyatlar da yükselir. Özellikle bitcoin için 21 milyon adete kadar üretileceği kesindir. Piyasada ise 19 milyon adet BTC var. Bitcoinin 21 milyona ulaşma tarihi ise birçok uzmana göre 2100 yılını bulacak. Her 4 yılda bir yaşanan halving (yarılanma) ise BTC’nin üretilmesini zorlaştırıyor. Bu da bitcoinin yükselmesini sağlıyor. Kısa vadeli düşüşler ise bitcoinin sıfırlanmasını için kayda değer bir etken değil. Dolayısıyla yakın bir zamanda bitcoinin sıfırlanması beklenmiyor.

2017’de yaşanan bitcoin sıçramasında değeri 20.00 dolara kadar yükselmişti. Birçok uzman ve spekülatör, bu yükselişin son olduğunu ve bir daha yaşanmayacağını dile getirmişti. Ancak günümüzde bitcoin 65 bin dolara kadar yükseldi. Dolayısıyla kripto para borsasında yatırım yaparken spekülatörlerden mutlaka uzak durmak gerekiyor.

Kripto para borsalarındaki düşüşün diğer bir sebebi ise güvenliktir. Borsaların siber saldırıya uğraması, kişilerin milyon dolarlık yatırımlarını kaybetmesi veya güvenlik açıklarının bulunması insanların parasını çekmesine sebep olur. Bu durumdaysa tüm kripto para birimleri belirli oranlarda değer kaybına uğrar.

Ülkelerdeki yetkili kişilerin bitcoin ve kripto paralarla ilgili olumlu konuşması da değeri yükselten etkilerdendir. Örneğin, geçtiğimiz günlerde El Salvador bitcoini resmi olarak kabul ettikten sonra piyasada bir yükselme yaşandı. Ancak ABD, Çin, Rusya vb. dünyanın en güçlü ülkelerinden gelen kripto para yorumları veya yasaları, piyasayı doğrudan etkiliyor.

Kripto Paraları Değerli Hale Getiren Etkenler Nelerdir?

Kripto para piyasası kısa veya uzun vadeli düşüş/yükseliş yaşıyor. Tıpkı geleneksel para sisteminde olduğu gibi bu düşüş ve yükselişler, kripto para piyasasının varlığı sürdükçe yaşanacak. Dolayısıyla burada yatırımcıların davranış ve kararları ön plana çıkıyor. Örneğin, yaşanan bir düşüş trendinde korkan ve acele eden bir yatırımcı tüm mal varlığını kaybedebiliyor veya en iyi ihtimalle zarara uğruyor.

Ancak düşüş trendinden çekinmeyen ve piyasanın durulmasını bekleyen bir kişi ise anaparasının tamamını alırken kar bile elde edebiliyor. Ancak burada doğru bir birime yatırım yapmak son derece değerli. Örneğin, bitcoin, Ethereum, ripple, litecoin vb. paralar, güvenilir kripto para birimleri arasında kabul ediliyor.

Kripto para birimlerinin birçok kesim tarafından kabul edilmesini sağlayan ve dünya çapında değerli hale getiren etkenlerden bazılarıyla şöyle:

  • Blockchain veya blokzinciri olarak bilinen bu sistem sayesinde kripto para piyasasındaki her işlem şifrelenir ve korunur,
  • Her kripto para birimi bölünebilme özelliğine sahiptir bu da büyük küçük her yatırımcının kazanmasını sağlar, örneğin, 1 BTC 45 bin dolarken bir kişi 10 TL ile de BTC sahibi olabilir,
  • Sıradan bir kişi de başarılı bir ekonomist de yakın bir zamanda geleneksel para sisteminin sonlanacağı görüşündedir, bu da dijital paraların yani kripto para birimlerinin değerli hale gelmesini sağlamıştır,
  • Kripto para birimlerini taşımak, kullanmak ve saklamak kolaydır; geleneksel para ve bankacılık sistemlerinde yüksek miktarda para saklamak için belirli dönemlerde ödeme yapmanız gerekir ancak kripto para birimleri çok düşük komisyonla yüzbinlerce dolarınızı ömür boyu saklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir