Ekonomi

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı kişilerin nakit ihtiyacı olmadan kolayca alışveriş yapmalarını sağlayan kartlar olmaktadır. Aynı zamanda kişiler kredi kartının limitine göre içerisinden nakit para da çekebilme imkanına sahiptirler. Her bankanın kredi kartı ve avantajları birbirinden farklı olmaktadır.

Peki, kredi kartı nasıl alınır diye merak edenler ve kredi kartına sahip olmak isteyen kişiler ne yapmalıdır? Kişi ilk olarak hangi bankanın kredi kartını kullanmak istiyorsa o bankaya başvuru yapmalıdır.

Kredi kartına sahip olacak kişinin belli bir geliri ve sigortalı olarak çalışıyor olması önemli bir ayrıntı olmaktadır. Kişi bankanın şubesine başvuru yaparak kredi kartı başvurusu talebinde bulunur. Kişiden alınan bazı gelir ve kişisel bilgiler doğrultusunda başvuru talebi oluşturulur.

Banka olumlu ya da olumsuz olarak kişiye belli iş günleri içerisinde dönüş yapmaktadır. Olumlu olarak onaylanan başvurularda ki kredi kartının limiti kişinin bankaya bildirmiş olduğu aylık gelirine göre belirlenir.

Kredi Kartı Ödeme Günleri Nasıl Olur?

Her kredi kartının aylık olarak ödeme günleri ve hesap kesim tarihi olmaktadır. Banka tarafından belirlenen bu tarih her ayın belirlenen aynı günü içerisinde hesap kesim tarihi olarak alınır.

Hesap kesim tarihinden sonra ki on gün kadar süre içerisinde ise kişinin son ödeme günü belirlenir. Kişi yaptığı harcamaları bir sonra ki ayın belirlenen son ödeme gününe kadar ödemiş olmalıdır. Tamamını ödeyemeyen kişiler ise belirlenen tutarın belli bir miktarını da ödeyebilirler. Yani kredi kartı asgari ödeme nedir sorusunun cevabı bu miktarın tamamının değil de bir kısmının ödenmesi olmaktadır.

Belirlenen asgari tutar yine bankanın verdiği rakamın tamamı kadar ödenmelidir. En az asgari olarak her ay düzenli ödenen kredi kartları banka tarafından kapatılmaz ve kullanıma aktif olarak kalmaktadır.

Kredi Kartı Ve Hesap Numaraları

Her kredi kartının üzerinde bulunan rakamlar birbirinden farklı olmaktadır. Bu rakamlar kişilere özel olarak belirlenir. Aynı zamanda kişiler kredi kartı yanında olmadığı zamanlarda bu numaralar ile atm cihazlarından kolaylıkla işlem yapmak mümkün olur.

Bir diğer durum ise iban numarası nedir diye merak edenler için bilinmesi gereken bunun bir çeşit para transferi yapılacak numaralar olmasıdır. Kredi kartı numarası ile iban numarası birbirinden farklı numaralar olmaktadır. Kişi iban numarası ile farklı kişilerden para transferi işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Sizin İçin Önerilen

Bir Cevap Yazın

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı