Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanlar gibi evcil dostlarımızın doğru beslenmesi de yaşam kalitelerini ve sürelerini artırır. Köpekler söz konusu yiyecek olduğunda çok temkinli davranmazlar ve yiyebildikleri her şeyin tadına bakmak isterler. Günü geçmiş yiyecekleri bile kontrolsüzce mideye indirebilen bu sevimli canlılardan mama konusunda seçici davranmasını beklemeniz pek de doğru olmaz. Bu nedenle köpek maması alırken belli kriterlere dayanarak seçim yapmalı ve mamanın özelliklerinin köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

İçindekiler:

Köpek Maması

kopek mamasi secerken

Yanlış bir köpek maması almış olduğunuz, köpeğinizin sağlık durumundan gözle görülebilir bir şekilde fark edilebilir ama böylece evcil dostunuzun sağlığını deneme yanılma yöntemiyle riske atmış olursunuz. Bu yanlışa düşmemeniz için köpeğinizin cinsi, yaşı, kısır olup olmaması, ırkı ve besin ihtiyacına bakarak hangi mamayı alacağınıza karar vermeniz gerekir. Mama seçiminde köpeğinizin mamasını sevmesi de çok önemli bir faktördür.

Kuru mamalar, köpeklerin ideal besinleridir. Kuru köpek maması köpeğinizin sindirim sistemi ve gelişimi için olduğu kadar diş sağlığı için de gereklidir. Konserve mamalar ise aralıklı olarak köpekleri mutlu etmek ya da ödüllendirmek için verilebilir. Yalnız kuru mamaların içeriğine ve değerlerine mutlaka bakmalı ve köpeğinize uygun olup olmadığını belirlemelisiniz.

Örneğin glutenli mamalar ile soya içerenler alerjik köpekler için zararlı olabilmektedir. Yani köpeğiniz alerjikse tahılsız mamaları tercih edebilirsiniz. N&D Ocean Tahılsız Ringa Balıklı ve Portakallı Yetişkin Köpek Maması ya da Acana Sıngles Free-Run Duck Ördekli Köpek Maması tahıl içermediklerinden alerjisi ya da hassasiyeti olan köpekler için ideal birer seçim olacaktır. Az hareketli köpekler için ise yağ oranı az olan köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir. Orijen Fit & Trim Yetişkin Köpek Maması ile Hills Light Düşük Kalorili Büyük Irk Yetişkin Tavuklu Kuru Köpek Maması az kalori içerdiği için hareketsiz köpeklere uygun mamalardır.

Köpeğinizin yaşı mama seçimi için asal kriterdir. Köpekler bir yaşına kadar yavru sayılırlar ve yaşamlarının ilk bir yılında protein değeri yüksek yavru köpek maması ile beslenmeleri gerekir. Bunun için Brit Care Puppy Lamb & Rice Yavru Kuzulu Pirinçli Kuru Köpek Maması ya da Reflex Biftekli Yavru Kuru Köpek Maması çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Köpeğinizi iki aydan başlayarak bir yaşına kadar yavru köpek maması ile beslendikten sonra artık yetişkin mamalarına geçiş yapma vaktiniz gelmiş demektir. Yetişkin köpek mamalarında protein miktarı dengelenmiştir ve bu mamaların yavru mamalarla içerikleri farklıdır. Yetişkin bir köpeğin ihtiyaç duyacağı tüm besin değerlerini sağlayan Pro Plan Duo Delice Adult Somon Yetişkin Kuru Köpek Maması veya Pro Choice Proderma Kuzulu Ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması bir yaş sonrasında kullanabilir.

Köpekler erişkinliğe ulaştıklarında kısırlaştırılmaları tavsiye edilir. Kısırlaştırılmış köpekler çok daha hızlı kilo alacakları ve diğer yetişkin mamaları sağlıklarına zarar vereceği için kısır köpeklere özel üretilmiş ürünlere ihtiyaç duyarlar.  Pro Plan Light-Sterilised Yetişkin Köpek Maması kısır köpekler için ideal bir tercih olacaktır. Köpek maması seçerken, köpeğinizin ırkını da dikkate almanız gerekir. Köpeklerin büyük, orta ve küçük ırk olmasına göre ihtiyaçları değiştiğinden mama içerikleri de bu ihtiyaçlara yönelik olarak değişiklik gösterir.

Bu nedenle yavru ya da yetişkin her köpek mamasının üzerinde mamanın hangi köpek ırkına uygun olduğu belirtilir. Özel ırklara yönelik mamalar da piyasada bulunmaktadır. Örneğin Yorkshire Terrier yavruları için özel üretilen Royal Canın Yorkshire Terrier Yavru Kuru Köpek Maması ya da yetişkin Labradorlar için Royal Canin Labrador Yetişkin Köpek Maması gibi. Mamaların taze olması köpeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Alacağınız tüm mamaların üretim tarihlerini kontrol edin ve mamaların hava almasını önlemeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir