Keşfet

Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Taşımacılığı Yöntemi ve Gelişimi

Ülkemizin üç bir yanının denizler ile çevrili olması hiç şüphesiz  bir avantaj sağlıyor. Bu avantaj sadece jeopolitik olarak değil birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan biri de uluslararası taşımacılık alanında en çok tercih edilen taşımacılık yöntemlerinden olan konteyner taşımacılığı ya da daha bilinen adıyla denizyolu taşımacılığıdır.

Denizyolunun çok fazla tercih edilmesinin sebepleri arasında hem dünyanın birçok yerinde deniz bulunması hem de bu taşımacılık yönteminin tek seferde hem çok sayıda ürün taşıyabilmesi hem de ucuz olması sebep olarak gösterilebilir.

Türkiye’de Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Taşımacılığı

Ülkemiz son yıllarda limanlar için yaptığı yatırımlar ile birlikte denizyolu lojistiği konusunda önemli adımlar atmıştır. Zaten Avrupa’nın ve dünyanın önemli liman ülkelerinden olmasının yanı sıra da ülkemizde yer alan ve bu alanda çalışan firmaların da etkisiyle önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
Özel LG Servis 7-24 Hizmetinizde!

Geçtiğimiz yılın verilerini ele alacak olursak yaklaşık 9 milyon TEU (1TEU=20 Foot) konteyner elleçlendi. Bu konteynerlerin yarısından fazla bir kısmı Marmara Bölgesi’nde hazır hale getirilerek taşımaya hazır hale getiriliyor.

Türkiye’nin Önemi

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı ve daha da önemlisi bu yolun doğuya geçebilmek adına dünyanın en kestirme yolu olması da farklı önem arz ediyor. 9 bin kilometreyi bulan sahil yolu ile diğer taraftan denizyolunu destekleyen karayolu, demiryolu gibi destek noktaları ülkemizi denizyolu konusunda önemli bir konuma alıyor.

Son birkaç yıl içerisinde çeşitli yatırımlar ile bu sektör desteklense de henüz beklenen ve istenilen seviyede olmaması da başka bir konu. Fakat hem yapılan yatırımlar, hem de dünya genelindeki genel beklentiler bu alandaki gelişmeyi gözler önüne sermektedir. Öyle ki Türkiye çok kısa bir sürede bu alanda dünyada söz sahibi ilk 10 ülkeden biri olmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye bu alanda dünyada şu anda 13. sırada yer almaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
Libelle Temizlik Robotu ve Süpürge Servisi

Neden Konteyner Taşımacılığı?

Konteyner Taşımacılığı

Denizyolu taşımacılığı veya konteyner taşımacılığı diğer taşıma türlerine göre maliyet bakımından daha uygundur. Hatta yapılan araştırmalarda diğer taşımacılık yöntemlerine göre ortalama 8 kat daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca son istatistiklere göre Türkiye dış ticaretinin yüzden 80’ininden daha fazla bir kısmın konteyner taşımacılığı daha doğrusu denizyolu taşımacılığı ile yapıldığı görülmektedir.

Ülkemizde konteyner taşımacılığında ön plana çıkan Borusan Lojistik sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı