Keşfet

Klima Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Klima Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Klima hem soğutma hem de ısıtma özelliğinden dolayı birçok iklimlendirme ürününe göre daha çok tercih edilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok markada her kullanım koşuluna uygun klima modelleri mevcuttur.

Novabazar.com sitesinden de inceleyebileceğiniz klima modellerinde tercih yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta hangi ortamda ve şartlarda kullanılacağıdır. Ancak ortam ve şartlara uygun tercih edilen klimalardan istenilen verim alınabilir ve klima çalışma esnasında zorlanmayacağı için ömrü uzar. Klima gün içerisinde 10 saate kadar çalışır vaziyette olacaksa inverter klima modelleri tercih edilmelidir. Bu sayede elektrik tüketiminde ciddi bir tasarruf edilebilir. İnverter klima modelleri istenilen sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak durup uyku moduna geçiş yapar.

Klima Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun süreli kullanımların dışında günlük 2 – 3 saatlik bir kullanım sağlanacak ise standart modeller tercih edilmelidir. Bir diğer söyleyişle on-off klimalar kullanılmalıdır. On-off modeller inverter klimalar gibi otomatik kapanma özelliğine sahip değildirler. Kişi kullanımı sonlandıracağı zaman kapatma işlemini kendi yapmalıdır. Bundan dolayı fiyatları da daha uygundur.

Klima Seçiminde Enerji Tüketimine Dikkat Edilmeli

Klimada enerji tüketimi, seçim yaparken göz önünde bulundurulması gerekilen etkenlerin başında yer almaktadır. Klimaların tüketilen enerji miktarına göre farklı sınıflarda üretimleri mevcuttur ve fiyatlarda oynama olmasına sebep olur. Enerji tüketimi en az olan sınıf A++ modellerdir ve G sınıfına inildikçe enerji tüketiminde artış görülür. Gelişen teknoloji A sınıfının altında bulunan enerji sınıflarını çoğunlukla ortadan kaldırmıştır. Enerji tüketimini etkileyen bir diğer faktör ise klimanın inverter mi yoksa on-off mu olduğudur. İnverter klima modelleri kompresör basıncını değiştirerek alternatif akım ve doğru akım arasında dönüşüm yapabildiği için on-off klima modellerine göre enerji tüketimini minimum seviyede tutabilmektedir.

Klima Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Klima Temizliğine ve Bakımına Dikkat Edilmeli

Klimalar, doğru şekilde kullanılmalı ve düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Bu sayede insan sağlığına verebileceği zararların da önüne geçilmiş olur. Bakımları düzenli olarak yapılmadığı durumlarda içerisinde mikroorganizmalar ve tozlar birikir. Bu durumda ısıtma ve soğutma işlemlerinde filtrelerin temizlenmeme halinde oda içerisine yayılmasına sebep olur. Gribal enfeksiyon, soğuk algınlıkları ve boğazda tahriş gibi sağlık sorunları ile baş başa kalınabilir. Klima temizliği dışında yanlış klima modeli tercih edilmesi de hastalıkların önünü açar. Kullanılacak odaya uygun olmayan, daha büyük boyutlardaki klimalar aniden ısınmaya sebep olacağı için nezle ve soğuk algınlığına sebep olabilir.

Novabazar.com adresinden farklı klima marka modelleri, ısıtma ve soğutma ürünlerini inceleyerek kullanım alanına uygun tercihleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Arçelik’ten Viessmann’a, inverter modellerden on-off modellere kadar birçok seçenek novabazar.com’da.

Sizin İçin Önerilen

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı