İnternet

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel Blog Nedir?

Farklı alanlar üzerine veya belirli bir konuda, bireylerin kendi üslubuna göre içerikler oluşturduğu platforma kişisel blog adı verilmektedir. Kişisel bloglarda içerikler tek bir yazar tarafından hazırlanır ve daha çok ilgi alanları ve deneyimler üzerine paylaşım yapılır. Standart bloglardan farklı olarak sağlık, moda, teknoloji, edebiyat ve buna benzer pek çok konu üzerine içerikler yazılabilmektedir.

Kişisel Blog Nedir?

Blog açmaya karar veren bireyler öncelikle hangi konu üzerine yazacağını bilmelidir. Hobiler veya bilgi sahibi olunan konularda içerikler üretilerek kolayca paylaşılabilmektedir. Başlangıçta ilgi alanı dışında içerik üreten yazarlar, bir süre araştırma sürecinde ya da blog konularına adapte olma konusunda sorun yaşayabilir. Bu yüzden mutlaka bilgi sahibi olunan konularda yazı yazılmalıdır.

Kişisel Blog Teması Nasıl Seçilmeli?

Kişisel blog açmaya karar veren bir kişi, tema konusuna ayrıca önem vermelidir. Çünkü blog ziyaretçileri açısından görselliğin oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Bununla beraber temaya göre blogunuzda ne kadar kalıp kalmayacağına ziyaretçiler tarafından karar verildiğini unutmayın.

İLGİLİ BİLGİ:
Youtube İçin Yeni Giriş DNS Ayarı !

Kişisel blog teması seçerken tamamen bireysel düşünebilirsiniz. Bu anlamda kendinizi ziyaretçi yerine koyarak blogunuzda ne kadar süre vakit geçirebileceğinize karar verebilirsiniz. Günümüzde teknolojinin gelişimi sayesinde yüzlerce göz yormayan tema bulunmaktadır. Bunlar arasından seçim yaparak blogunuzda uygulamanız doğru olacaktır.

Blogda Okuyucuya Nasıl Hitap Edilmeli?

Kişisel blog nedir sorusunun yanıtı ve tema seçimi hakkında bu bilgilere sahip olduktan sonra en önemli konu, okuyuculara hitap şeklidir. Öncelikle okuyucular bloglarda yazara özel cümleler okumak ister. Yani düşüncelerin sunuluş tarzına bir hayli dikkat ederler. Bu yüzden farklı bloglardan bilgiler toplayarak blogunuza yüklemeniz oldukça yanlış bir davraış olacaktır. Bununla beraber kişisel yorumlarınıza yer verirseniz zamanla ziyaretçi sayısının artacağı bilinmelidir.

Kişisel blogun içerikleri belirttiğimiz üzere kişisel düşünce ve deneyimler olmalıdır. Okuyucular için ‘sen’ ya da ‘biz’ dilini kullanmanız daha uygun olacaktır. Zaten yayında olan kişisel blogların içeriklerine baktığınızda konuşma dilinin bu şekilde olduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız hitaplar hem sizi hem de okuyucu rahatsız etmeyecektir. Ancak samimiyetin dozunu artırdığınızda okuyucularınız bu durumdan rahatsız olabilir ve blogunuzu bir daha ziyaret etmeyebilir.

İLGİLİ BİLGİ:
Google Pagerank Kaldırıldı! Kaldırılması Neler Doğuracak?

Kişisel Blogdan Para Kazanılabilir mi?

Ticari bloglarda başlangıç aşamasında ticari amaç güdülmemelidir. Kişisel blog açarak para kazanmak gibi bir düşünceye sahipseniz, tek bir konuya yönelerek blog açabilirsiniz. Ayrıca bu tür bloglarda tamamen kişisel düşüncelerinize yer vereceğiniz için para kazanma gibi bir kaygınızın olmaması gerekiyor.

Günümüzdeki blog yazarları daha çok para kazanmaya yönelik içerikler oluşturduğu için sonu hüsran ile biten içerikler paylaşayabiliyor. Ayrıca blogun sürekli güncel tutulması da önemlidir. Fakat kişisel blog da yararlı bilgiler paylaştıkça ve güncel tuttuğunuz sürece zaten kazanç sağlamaya başlayacaksınızdır. Yine de bu süreç için blogunuzda sürekli reklamlar yayınlayarak okuyucuların gözünde farklı bir bakış açısı oluşturmamanızda yarar var.

Kaynak: kopmaca.co

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı