Gezi Rehberi

Kapadokya Gezilecek Yerler

Doğada yer alan ve olağanüstü bir yapıya sahip olan peribacaları tüm dünya tarafından büyük bir beğeni toplamaktadır. Yanardağların lavları ve tüf tabakasının sular ve rüzgarla aşınması sonucunda meydana gelen peribacaları özellikle Kapadokya’nın sahip olduğu tarihi değerleri, doğal güzellikleri hatta yer altı şehirlerinin daha çok dikkat çekmesine olanak tanımıştır.

 Kapadokya Gezilecek Yerler

Ülkemizde birçok şehir sahip olduğu tarihi yapısı ve doğal güzellikleri sebebi ile büyük ziyaretlere ev sahipliği yapmaktadır. İşte bir doğa harikası olan peribacaları sayesinde Kapadokya da her gün oldukça fazla insan tarafından ziyaret edilmektedir. Bu bölgenin günümüze kadar hiçbir zarar görmeden gelmesinde yerli halkında büyük bir payı bulunmaktadır. Yerli halk peribacalarının içlerini ev, kilise ve manastır olarak kullanmaktadır. Mevcut yapıların bu şekilde kullanılması, onların herhangi bir zarar görmesine engel olmuştur.

Gerek ülkemiz insanları tarafından gerekse yurtdışından gelen insanlar tarafından günübirlik gezilebileceği gibi aynı zamanda birçok seyahat tur acenteleri sayesinde bu geziler birkaç güne de yayılabilmektedir. Fakat bilinmesi gerekmektedir ki büyük bir coğrafi güzelliği bünyesinde barındıran bu bölgenin birkaç gün ile tam anlamı ile gezilememektedir. Bu bölgenin her bir köşesi dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar farklı güzellikleri size sunmaktadır.

Kapadokya gezilecek yerler denildiği zaman, mevcut alanın sahip olduğu doğal güzellikler göz önüne alınmaktadır ve bu bölgeyi gezmek için gelen bireylerin yoğun bir tempo içine gireceği ihtimali kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü bu bölge göreme, ürgüp, ortahisar, uçhisar ve Avanos gibi tarihi değerlere sahip olan bölgeleri ile büyük ilgi görmektedir.

Birçok bölgeyi içinde barındıran Kapadokya da kısacası gezilecek yerler oldukça fazladır. Mutlaka görülmesi gereken yerler, Ortahisar Kalesi, Ihlara Vadisi, Paşabucağı, Zelve Vadisi, Avanos Ören Yeri, Uçhisar Kalesi, Güllüdere Vadisi, Temenni Tepesi Türbeleri, Zelve Ören Yeri, Kapadokya Çavuşin Kilisesi, Zemi Vadisi, Kapadokya Kültür Merkezi, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya Kültür Merkezi, Üzengi Vadisi, Kapadokya Etnografya Müzesi, Sobesos Antik Kentidir.

Birbirinden farklı güzelliklere sahip bir bölge gezilip görüleceği zaman ilk ziyaret edilmesi gereken yer mevcut bölgenin sahip olduğu tarihi alanlardır. Kadı kalesine ev sahipliği yapan Ürgüp mevcut bölgenin en gözde duraklarından birisidir. Ürgüp’te Taşkın Paşa Cami, Pembe Vadi, Damsa Barajı, Ürgüp Müzesi ve Aziz Theodore Kilisesi gibi önemli tarihi yapılar yer almaktadır.

Dillere destan olan peribacalarını daha yakından görmek için Zelve Vadisi, Çavuşin ve Paşabucaağı’na çıkılabileceği gibi şehri oldukça yüksek bir bölgeden panoramik olarak seyretmek için Uçhisar Kalesi’ne çıkılabilir. Uçhisar kalesi sahip olduğu manzarası kadar, içinde yer alan ev, oda, mezar ve sığınaklar ile de dikkat çekmektedir. Mevcut bölgede yer alan en ilgi çekici doğa oluşumlarından biri diğeri ise Ihlara Vadisidir. Bu vadi görkemli yapısı ve sahip olduğu süslemeleri ile gezip gören tüm ziyaretçileri cezbetmektedir.

Tarihi Yerler Kadar Yeraltı Şehirleri de Ziyaret Edilmeye Değer 

Kapadokya da gezilip görülecek yerler oldukça fazladır. Bölge yoğun bir şekilde tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Jeolojik açıdan birçok yapıyı yalnızca Kapadokya da görebilirsiniz. Kaymaklı yeraltı şehri, acıgöl yeraltı şehri, Derinkuyu yeraltı şehri, mazı yeraltı şehri, Gaziemir yeraltı şehri, Özlüce yeraltı şehri bölgede bulunan yeraltı şehirlerinden yalnızca birkaçıdır.

Dillere destan bu bölgeyi ziyaret ederken konaklamak içinde kaya otelleri tercih edebilirsiniz. Konaklama esnasında bile kendinizi bir tarih ortamı içinde bulmak isteyen bireyler için bu tarz oteller güzel bir seçim olacaktır.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Close