Kakule yağı Nedir, Yararları Nelerdir?

Google News

Kakule yağı, baharatlı, tatlı ve sıcak bir aroması olan esansiyel bir yağdır. Kakule esansiyel yağı, yiyecekleri yakabileceği ve acı bir tada neden olabileceği için yemek pişirmede kullanılamaz.

Kakule, zerdeçal, havlıcan ve zencefil köklerine yakın zencefil ailesine aittir. Hindistan’ın Batı Ghats’ında ve Kerala’nın Güney Hindistan’ın dağlık bölgelerinde yetişir.

Hindistan alt kıtasında yemek pişirmek ve çay veya kahveyi tatlandırmak için en önemli baharatlardan biridir. Baharat, içinde kalan bazı tohumlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu daha iyi bir lezzet verir ama aynı zamanda daha uçucu bileşiklerin salınması nedeniyle pişirildiğinde daha güçlü kakule aromasına yol açar. Hindistan’da popüler olan çay bazlı bir içecek olan masala chai de dahil olmak üzere birçok Hint ve Nepal yemeğine özel bir tat verir.

kakule yağı
kakule yağı

Kakule Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kakule yağı, buhar damıtma işlemi ile kakule tohumlarından elde edilir. Buhar damıtma işlemi, daha sonra yoğunlaştırılan buhar oluşturan bitki materyalinin ısıtılmasını içerir. Buhar yoğunlaştığında, uçucu yağ olarak bildiğimiz şeyi oluşturur.

 

Kakule esansiyel yağı, çok çeşitli bozuklukları ve hastalıkları tedavi ederken kullanışlı olabilecek çok sayıda terapötik özelliğe sahiptir. Vücudu iyileştirmek ve rahatlatmak, zihni ısıtmak, ağrıları ve ağrıları yatıştırmak için kullanılabilir.

Kakule Yağının Kanser Önlemede Önemi

Kakule yağının kanser hücresi büyümesini engelleyebilen fitokimyasallara sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum problemlerinin tedavisinde ve yönetiminde yardımcı olur. Kakule esansiyel yağı, ağız ülseri, boğaz enfeksiyonları ve hemoroid gibi enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olan antimikrobiyal, antienflamatuar, antispazmodik, antifungal ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca mide ağrısı ve mide bulantısını tedavi etmek için kullanılır.

İlgili İçerikler

Kakule yağının diyabet, obezite ve obeziteye bağlı diyabet, safra taşları, adet krampları, hafif alerjiler ve kas spazmları için etkili bir tedavi olduğu bilinmektedir. Ayrıca hafızayı güçlendirmeye ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olur.

Kakule çiçekleri, Asya’nın her yerinde tüketilen sıcak bir içecek olan ‘chai’nin hazırlanmasında kullanılır. Sıcak çaya karakteristik lezzetini vermek için tohum tozu eklenir. Servis başına bir fincan çay veya kahvede 1 çay kaşığı kakule tohumu tozu kullanın.

Kakule tohumları sindirime yardımcı olarak kullanılır ve sindirimi iyileştirerek gaz, ishal ve mide rahatsızlığını giderebilir. Ayrıca akne ve egzamayı hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılırlar.

Kakule ‘teh tarik’ (Endonezya’dan bir çay içeceği), ‘limon çayı’ ve diğer çayların hazırlanmasında kullanılır.

Rezene tohumlarıyla birlikte kakule, klasik Hint garam masala turşusu da dahil olmak üzere turşularda önemli bir bileşendir.

Bengal mutfağında özellikle koyun eti biryani, makai rotti, dum aloo (patates köri) ve kulfi gibi tatlılarda önemli bir bileşendir. Bunun üzerine angsari gibi balık körilerine eklenir. Aynı zamanda chai’de önemli bir bileşendir.

kakule yağı
kakule yağı

Kakule (Hintçe ve Urduca “elaichi” olarak adlandırılır) “chai”nin (Asya’da tüketilen çay bazlı bir içecek) hazırlanmasında kullanılır. Sıcak çaya karakteristik lezzetini vermek için tohum tozu eklenir. Servis başına bir fincan çay veya kahvede 1 çay kaşığı kakule tohumu tozu kullanın.

Hindistan’da kakule narkat-peda, murabba, khir ve pedha gibi birçok tatlı yemekte kullanılır.

Ortadoğu mutfağında kakule, biryani ve kheer (Hint sütlacı) gibi yemeklerde kullanılabilir. Basboosa, ma’amoul, helva ve künefa gibi tatlılarda da kullanılabilir. Badem ezmesi ve nuga gibi şekerler de sıklıkla kakule kullanır.

Kakule Yağının Faydaları Nelerdir?

Kakule yağı yüzyıllardır bir çare olarak kullanılmış ve Ayurvedik ve homeopati sistemlerinde önemli bir yer edinmiştir. Boğaz enfeksiyonları, böbrek taşları, kolit ve gastrit gibi birçok hastalığın tedavisinde faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Bu yağın ayrıca yaraların ve ülserlerin daha hızlı iyileşmesi, kilo vermeye yardımcı olması gibi önemli sağlık yararları olduğuna inanılmaktadır.

Kakule yağı ayrıca balgam çıkarmayı ve nefes tutmayı teşvik ederek balgamı ortadan kaldırarak ve mukusu incelterek solunum koşullarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Kakule yağı tüketmek sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir; bağırsak hareketini iyileştiren (peristalsis olarak bilinir) sindirim için gerekli olan safra akışını arttırır. Kakulenin aşağıdaki durumların tedavisinde faydalı olduğuna inanılmaktadır:

Kakule yağı yemek pişirmede ve fırınlamada da kullanılır. Gıdaların yağ ve proteinlerini kolay yanmaması için arttırır, lezzetini ve nemini korur, gıdaların bozulmamasını sağlar ve belirgin bir aroma oluşturur.

kakule yağı
kakule yağı

Kakule kilo vermek için kullanılabilir. İştahı bastırmaya, metabolizmayı artırmaya ve daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tiroid fonksiyonunu iyileştirerek (vücut yağında azalmaya neden olarak), lipogenezi inhibe ederek (lipid birikimini inhibe ederek), yağ oksidasyonunu artırarak (yağ asidi sentezini baskılar) yağ yakımının yanı sıra yağsız kas kütlesini de artırır. Kakule doğal bir uyarıcı olarak çalışır. Metabolizmayı artırır ve böylece kalorileri daha hızlı yakar.

Kakule yağı, vücuttaki iltihapla mücadeleden sorumlu olan vücuttaki prostaglandinlerin üretimini iyileştirmeye yardımcı olan fenolik bileşikler, flavonoidler, terpenler ve yağ asitleri içerir. Kakule yağı ayrıca ülserli dokularda anında hasara neden olan siklooksijenaz (COX) enzimlerini inhibe ederek anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

Kakule, genç erişkinlerde strese bağlı kas yorgunluğunu ve yorgunluğunu önlemek için bir tedavi olarak kullanılmıştır. Kalp atış hızını yavaşlatmaktan ve gevşemeyi artırmaktan sorumlu olan GABA reseptörlerini güçlendirerek stres seviyelerini düşürmeye ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Kakule yağı ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir