Sağlık

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Nedir

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti  erkeklerde normalden fazla meme büyümesi anlamına gelmektedir. Sözcük yunan dilinde kadın ( gyne ) ve yine yunan dilinde meme ( mastos ) kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de doktorlar tarafından birden fazla sebebi olduğu düşünülmektedir. Genellikle hormonların aşırı olması yani dengesiz olması gibi etkenler bu hastalığı tetiklemektedir.

 

Erkeklerde ergenlik çağında kendini göstermeye başlayan bu hastalık çoğu hastada birkaç yıl içerisinde kaybolmaktadır. Sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmamakla beraber bu hastalık bazı sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Hastalarda daha çok psikolojik etkiler bırakan bu rahatsızlık hastaların sosyal yaşamlarını da kötü yönden etkilemektedir.

 

Hastalığı meydana getiren sebep doktorlar tarafından belirlendikten sonra buna göre tedavi uygulanabilmektedir. Hastalarda ise en yaygın olarak saç ekimi cerrahi olarak uygulanmaktadır. Bu cerrahi işlem ile hastaların kendine olan güveni geri gelmekte ve sosyal yaşantıları normale dönmektedir.
Hastalığın üç ana tipi vardır. Bunlar; mikst tip, glandüler, lipomatöz gibi türlerdir. Glandüler tipte büyümeyi memenin gerçek dokusu sağlarken, lipomatöz tip olan hastalıkta yağ dokusu artışı meme büyümesini arttırmaktadır. Karışık yani Mikst tür durumlarda ise hem yağ dokusunda artış vardır hem de meme dokusunda artış vardır.

Bu hastalığın en uygun tedavisi ise meme bezinin çıkarılması ve liposuction tedavileridir. Bu tedavi yöntemleri doktorun hastada yaptığı testlere ve hastalığın türüne göre şekillenmektedir. Hastada eğer meme dokusunda fazla yağ var ise liposuction yöntemi kullanılarak bu fazla yağlar alınır ve hastalar da iyi sonuçlara ulaşılır. Meme bezi fazlalığı olan ve aynı zamanda yağ fazlalığı olan hastalarda meme dokusunun çıkarılması işlemi yanında liposuction operasyonları da yapılmaktadır. Bu işlemler aynı burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi meme büyümesinde de oldukça etkilidir.

İLGİLİ BİLGİ:
Başarısız İlişki Deneyiminden Sonra Özgüveni Yeniden İnşa Etmenin Yolları
Etiketler

Başa dön tuşu
Kapalı