İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin en batısında yer alan Türkiye’nin incisi, güzel kent İzmir. İzmir’i bilen bilir. Bilmeyenler için ise hazırladığım gezi rotasını bir göz atmanızı öneririm. İşte İzmir’de gezilmesi gereken başlıca yerler.

İzmir’de Gezilecek Başlıca Yerler:

 İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

İzmir Saat Kulesi

İzmir kenti ile bağdaşmış ve sembolleşmiş mekanlardan biri olan İzmir saat kulesi, merkezde gezilmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Saat kulesi, 2. Abdülhamid’in 25. Yılı anısına yaptırılmıştır. Kulenin saatini ise Alman İmparatoru 2. Wilhelm hediye etmiştir.
Saat kulesine ulaşmak için ise Konak’a giden bütün yollardan ulaşabilirsiniz. Saat kulesi İzmir Konak’tadır.

Not: Bu tarz bilgilerin daha fazla yer aldığı ve kaynak olarak gösterilen siteyi ziyaret etmek isterseniz şuradan tıklayın lütfen.

İLGİLİ İÇERİKLER

Smyrna Antik Kenti

 İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Agora’nın anlamı çarşı, Pazar, şehir merkezi anlamına gelir. Ticaretin, politikanın, sanatın, dinin kalbidir Agora. Agora, tanrılara sunulan adakların bulunduğu yerdir. MS 2. Yy ‘da Romalılar döneminde inşa edilmiş olan şehirdir. Heykellerin ve anıtların bolca bulunduğu agora gezi rotanızda olması gereken yerlerden biri. Antik kente giriş ise ücretsizdir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

 İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin en ünlü tarihi çarşılarından biridir. Bulunduğu bölge ise Smyrna Agorası seviyesinden Konak meydanının kıyısına kadar uzanan büyük geniş bir alana sahiptir. Tarihi ise başlarda bir sokak olarak başlayan ve sokak boyunca devam eden çarşı, dergah olarak hizmet veriyordu. Mevlevi sokağı olarak anılmaktaydı. 17 yüzyılda çarşı genişletildi.

Tarihi Asansör

Tarihi asansör İzmir’in Karataş semtinde , konak ilçesinde bulunan tarihi bir yapıdır. 1907 yılında yapılan bina iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlaması için yapılmıştır. Günümüzde ise tarihi güzellik sunarken, eğlence, kültür aktivitelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Kadifekale

İzmir’in antik kalesidir. Daha öncesinde, Yunan’lılar bu kalenin ismini Pagos olarak adlandırmıştılar.

İzmir Kordon

İzmir’i diğer şehirlerden farklı kılan diğer bir özelliği ise uzun ve geniş kordonudur. Havaların iyi olmasıyla kordon boyu hep öğrenciler, aileler tarafından sıkça ziyaret edilir.

İzmir Teleferik

Balçova’da bulunan İzmir teleferik, saat 10:00’dan 21:00’a kadar hizmet veriyor. Hem ulaşım aracı olarak hem de piknik ve mesire alanına gidiş imkanı sunmaktadır.

Artemis Tapınağı

Diana tapınağı olarak da bilinen Artemis tapınağı, tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir. Tapınak ise İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes’te yer alıyor. MÖ 550 tarihinde tamamlanmıştır. Lidya kralı Croseus’un emri ile Yunan mimar Chersiphron tarafından tasarlanmıştır. Yapının tamamı mermerdendir.

Diğer gezilecek yerler:

Konak ilçesine bağlı Alsancak , İzmir Alsancak’ta bulunan Basmane, Bornova ilçesine bağlı Çiçekliköy, Buca’daki Buca Gölet, Bostanlı, Torbalı İlçesinde bulunan Key Museum, Çiğli’de bulunan büyük doğal yaşam parkı (hayvanat bahçesi), İzmir Arkeoloji müzesi, Agora ören yeri, Tarihi asansör, Kemeraltı çarşısı içerisinde bulunan Kızlarağası hanı ve daha birçok gezi alanı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu