Keşfet

İzmir, satılık konut fiyat artışıyla dikkat çekiyor

Yeni projeler ve kentsel dönüşüm etkisiyle konut fiyatlarının artış gösterdiği İzmir, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin yakından takip ettiği iller arasında geliyor.

İzmir, satılık konut fiyat artışıyla dikkat çekiyor

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri İzmir, son yıllarda konut fiyat artışıyla adından söz ettiriyor. Gayrimenkul sektörü için önemli bir yere sahip şehir son olarak İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank’in açıkladığı rapora göre, son bir yılda konut fiyat artış oranıyla 150 dünya şehri arasında sekizinci sıraya gelerek dikkat çekti.

İzmir’de kentsel dönüşüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan kentsel dönüşümün devam ettiği yerler ise şöyle; Uzundere, Ege Mahallesi, Örnekköy, Bayraklı, Güzeltepe, Ballıkuyu, Aktepe ve Emrez Mahallesi.

İzmir’de konut fiyatları artıyor

İzmir konut piyasasındaki canlılığın en büyük nedenlerinden biri de İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerin yanı sıra Anadolu şehirlerinden de hızla göç alması. Yaklaşık olarak 4 milyon nüfusu olan şehirde markalı konut projeleri hızla yükseliyor. İzmir konut projeleri de bölgeye olan ilgiyi arttırıyor. Peki, İzmir’de satılık konut fiyatları ne kadar? İşte İzmir emlak piyasasına dair önemli bilgiler…

İzmir satılık daire fiyatları

İzmir satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.35 artış gösterdi. Zingat.com Bölge Raporu Ekim 2017 verilerine göre, İzmir’de ortalama 100 metrekarelik bir konutun metrekare fiyatı 2 bin 638 TL oldu. İzmir satılık ev fiyatları 197 bin 885 TL ile 329 bin 809 TL arasında değişiyor.

İzmir’de konut yatırım geri dönüş süresi 19 yıl

Buca ve Bornova üniversite öğrencilerin fazla olduğu İzmir ilçelerinden. Bu durum bölgede ki kiralık daire arayışlarını hızlandırıyor. Bornova’da ortalama 100 metrekarelik bir dairenin kira fiyatı 903 TL ile 1.505 TL aralığında iken, Buca’da 836 TL ve 1.394 TL arasında değişiklik gösteriyor.  Şehir genelinde kira fiyatları ise minimum 872 TL-maksimum 1.453 TL olarak hesaplanıyor. İzmir’de konut yatırım geri dönüş süresi 19 yıl, Bornova’da 21 yıl, Buca’da ise 17 yılı buluyor.

İzmir’de satılık konut fiyatı en yüksek ilçeler

Zingat.com Yatırım Rehberi Ekim 2017 verilerine göre, İzmir’de satılık konut fiyatı en çok artış gösteren ilçelerin başında yüzde 2.61’lik oranla Konak geliyor. Konak’ı yüzde 2.52’lik aylık artış oranıyla Çiğli takip ediyor. İzmir’in satılık konutta en yüksek aylık artışa sahip ilçeleri arasında üçüncü sırayı ise yüzde 2.35’lik oranla Güzelbahçe ve Gaziemir paylaşıyor. Konak’ta satılık konut metrekare fiyatı 2 bin 258 TL iken, Çiğli’de 1.913 TL, Güzelbahçe’de 3 bin 278 TL, Gaziemir’de 2 bin 661 TL oldu.

Sizin İçin Önerilen

Bir Cevap Yazın

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı