blank

İzmir Gezilecek Yerler

Abone olblank
blank

İzmir havaalanından şehir merkezine yaklaşık 23 dakikalık bir yolculukla varabilirsiniz. Elbette bu özel bir araç yâda taksi ile mümkün. Toplu taşımada bu 30-35 dakikayı bulabilir.  Türkiye’nin en büyük 3 şehrinden biri olan İzmir’de toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir.

İzmir gezilecek yerler dendiğinde; Hareketli çarşılardan antik cazibe merkezlerine ve parıldayan Ege Denizi’ne kadar İzmir’in yapacak ve görecek çok şeyi var.

Yüzyıllar boyunca Yunan ve Roma medeniyeti ile yakın temasta bulunan kültürü ve yerel mutfağı ile fark yaratan şehirlerimiz arasındadır. İzmir’in adı muhtemelen size çok az şey anlatır ancak gerçekte Smyrna adıyla bilindiği eski zamanlardan beri stratejik bir yer olmuştur. Smyrna Romalılar için çok önemli bir liman şehriydi. Şehir merkezinde hala kalıntılara rastlamanız mümkündür. Alan, birkaç heykelin ve bir koloninin hayatta kaldığı yüzyıllar boyunca önemli yağmaların olduğuna dair belirtiler gösterirken, kazıların en ilginç kısmı yeraltındadır. Ve mükemmel bozulmamış tonozlu kemerlerin güzel bir kısmından oluşur.

İzmir gezilecek yerler dendiğinde, şehrin en önemli yerlerinden biri olan Konak Meydanı’nı içermelidir. Bu, dolaşmak ve hayatı merak etmek için güzel ve canlı bir yerdir. Konak Meydanı hafta sonları yerli halkın yürüyüşe çıkmasıyla hayat dolu olur.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Gezilecek Yerler

Arkeolojik alandan çok uzak olmayan Büyük Çarşı, antik kentin kalbidir. Binlerce mağazanın bulunduğu yüzlerce dar sokaktan oluşan büyük bir labirent şeklinde ve sektörlere ayrılmıştır. Giyim, damat ve gelin kıyafetleri, tatlılar, ev eşyaları, iş eşyaları, antikalar, kuyumcular ve dahası, kesinlikle aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Çarşı içinde en az bir düzine antik sinagog kalıntısı var, bunların varlığını hatırlatan işaretten çok daha fazla kalıntı yoktur. Ayrıca çarşı içinde küçük ama lezzetli geleneksel bir Türk kahvesini tatmak için doğru noktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Saat Kulesi

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’in sembolü ve kentin en önemli simgelerinden biri, Konak Meydanı’nın ortasında 25 m yüksekliğinde güzel bir mermer kule olan Konak Saat Kulesi’dir.

İzmir köklü bir tarihe sahip olmasın yanı sıra, çok şık ve modern yerleşim alanlarına sahiptir. Saat kulesinin bulunduğu bölüm, çarşının geleneksel alanından tamamen farklıdır.  İzmir’in çok yönlülüğünü gösteren alanlardan biri de Saat Kulesidir. İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi’nin bulunduğu meydan aydınlatmalar ile özellikle geceleri olağanüstü görünmektedir.

Bergama

İzmir Gezilecek Yerler

Bergama’nın en önemli cazibe merkezi kesinlikle Bergama Akropolüdür. Şehre bakan bir tepede bulunan ve kullanışlı bir teleferikle ulaşılabilen akropolis, bazı Yunan tapınaklarının kalıntılarını koruyor, ancak her şeyden önce inşa edildiği büyük eğim nedeniyle çok özel bir mimariye sahip bir tiyatrodur.

Bergama Akropolü tapınaklarının birçoğu şimdi Berlin’de, ünlü Bergama Müzesi’nde bulunmaktadır. Bu önemli alan ise, Kırmızı Bazilikası ile birlikte UNESCO miras alanı olarak koruma altındadır.

Kırmızı Bazilika’dan bahsetmek gerekirse; büyük duvarları ve iki dairesel kulenin olağanüstü bir şekilde korunduğu devasa bir Roma yapısıdır. Roma bazilikasına dönüştürülmeden önce Mısır tanrılarına adanan bir noktaydı.

Merkezi kırmızı bazilikadan kısa bir mesafede bulunan Bergama şehrini gezmeye değer, çünkü gerçekten otantik bir yer. İlk şey parşömen satan bir dükkândır. Parşömenlerin bu şehirde icat edildiğini biliyor muydunuz? Aslında, eski zamanlarda, ünü Mısır’daki İskenderiye kütüphanesinin ününü geçecek kadar büyük hale gelen büyük bir kütüphane vardı. Bu nedenle Mısırlılar bir noktada Pergamum’a papirüs vermeyi reddetti ve bu nedenle papirüs üzerine yazmak için bir araç olarak bir alternatif tasarlamak gerekli hale geldi ve böylece zengin oldukları koyun derisi kullanılarak parşömen yapıldı.

Ziyaret edilecek bir diğer yer ise Anadolu halılarının üretim yeridir.  İpek ve yün ipliklerin doğal renklerle nasıl boyanacağını, ipek kozalarından liflerin nasıl elde edildiğini, kadınların düğümleri dokuma tezgâhlarına nasıl bağladığını ve bir halıyı tamamlamalarının ne kadar sürdüğünü öğreneceksiniz… Bergama hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Efes

İzmir Gezilecek Yerler

Efes Kütüphanesi, bütün bir antik kenti içeren, yüzyıllar boyunca mucizevî bir şekilde terk edilen ve bu nedenle sonraki yapılarla kirlenmeyen Efes’in devasa arkeolojik kazılarının sadece bir parçasıdır.

Efes kazıları kesinlikle tek cazibe merkezi olarak görkemli kütüphaneye sahiptir, ancak muhteşem bir tiyatro, büyük sokaklar, heykeller ve tapınaklar ve özel evler, sadece Pompeii’de görebileceğiniz ve hayran olabileceğiniz olağanüstü mozaikler sizi oldukça etkileyecektir.

Meryem Ana Evi 

İzmir Gezilecek Yerler

Efes kazılarından çok uzak olmayan ev, aslında Aziz Yuhanna tarafından Meryem Ana’yı getirdiği nokta olarak bilinir. Meryem Ana Ev’inde küçük şapel, mucizevî şifalı sayılan üç kaynak ve insanların dileklerini yazarak bıraktığı beyaz bir duvara sahiptir.  Ve yeşillikler içindedir. Yazı giderseniz Bülbül Dağı’nda yüzlerce cırcır böceğinin senfonisini dinleyebilirsiniz.

Şirince

İzmir Gezilecek Yerler

Şirince, yerli halk tarafından çok sevilen, ünlü şaraplarını tatmak, küçük ama karakteristik çarşıda alışveriş yapmak ve sokaklarda dolaşmak için ideal bir köydür. Yapısal olarak köy bir tepenin arkasındadır ve uzaktan görünüşü birbirine oldukça benzeyen iki katlı beyaz evlerin bir konsantrasyonu olarak görünür. Bunlar korunan geleneksel Rum evleri, çünkü birçok Rum bağımsızlık savaşına kadar bu yerde yaşıyordu.

İzmir gezilecek yerler çok fazladır. Tıpkı Roma ve İstanbul gibi yüzyıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan şehri gezmek için her yıl 15 gün ayrılması gerektiğini söylesek abartmış olmayız. Bu yazıda öncelikli gezmeniz gereken noktalar ile ilgili ipuçları vermeye çalıştık.

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı