İYS’ye Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Yakın dönemde vatandaşlar tarafından yapılan şikâyetlerin artmasıyla birlikte, Ticaret Bakanlığımız tarafından yeni bir uygulama olarak Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi devreye alınmış, bundan sonra da ticari mesajların onaylarının yüklenmesi için tanınan süre uzatılmıştı. Bu durum, İYS Başvurularının nasıl olacağına dair sorular hakkında da soru işaretleri bıraktı. Burada gerçek ve tüzel kişiler tarafından en çok merak edilen konu ise, İleti Yönetim Sistemi’ne yüklenecek olan belgeler oldu.

 İYS’ye Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekli?

İYS Nedir?

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi, ticari anlamlarda ve elektronik ortamlarda gerçekleştirilen iletilerde ileti onayı alınması ve reddedilmesi gibi hakların kullanılmasını sağlayan ve yapılan şikâyetlerin de doğru bir şekilde yönetilmesine imkân tanıyan sisteme verilen bir isimdir. Burada ticari amaçlar güdülmekte olup, elektronik ortamlarla yollanılan iletiler telefonlar, çağrı merkezleri, E-Posta ve SMS gibi aracılar vasıtasıyla gönderilmektedir.

İLGİLİ İÇERİKLER

İYS Kaydını Kimler Yaptırmalıdır?

Bu sistem kaydını yaptırmak, gerçek ve tüzel kişilerde, ticari anlamda ileti göndermek isteğine bağlıdır. Burada elektronik ileti gönderilmesi talep ediliyorsa, ister gerçek, isterse tüzel kişiler olsun, sisteme kayıt yaptırmak zorunludur. Aksi takdirde ileti gönderilemeyecektir. Bu nedenle İYS üzerinde onayının olması, önemli konular arasındadır. Onay İYS’ye kayıtlı değilse, geçersiz kabul edilmektedir.

İYS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yasal bir şekilde ticari ileti gönderebilmek için, hizmet sağlayıcı İleti Yönetim Sistemine aktarılmış olmalıdır. Bundan sonra da onay süreci takip etmektedir. Burada gerçek ya da tüzel kişilerde fark etmeksizin, hizmet sağlayıcısının MERSİS numarası almış olması önemli bir şarttır. Burada başvuru için gerekli tüm belgeler bu şekildedir.

  • Hizmet Sağlayıcının MERSİS Numarası
  • Ticari Elektronik İleti yapan markaların tescil belgeleri ve e-imzalı İYS temel hizmetler kullanım taahhütnamesi
  • İmza yetkisi olan kişinin T.C. Kimlik Numarası, Cep Telefonu Numarası ve kurumsal E-mail adresi
  • Müştereken temsile yetki söz konusu ise, en az bir yetkilinin daha ilk yetkilinin imzaladığı formu imzalaması
  • Marka baz alınarak, mevcut olan ve onaylı-kayıtlı elektronik işletim adresi sayıları

Bundan sonra belgeler kontrol edilerek, hesap açılımı yapılmaktadır.

Kaynaklar;


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu