İşkur Kayıt Belgesi Alma

Türkiye’de TÜİK’in açıkladığı resmi rakamlara göre 3.5 milyon kişiye yakın işsiz varken, İş-Kurlara başvuran işsiz sayısı 24 milyonu geçti. Bu başvuranların da yaklaşık 7.5 milyonu genç nüfusu oluşturuyor. Günümüz için bu kadar önemli olan bu kurum nedir, nasıl başvurulur ve kayıt belgesi nasıl alınır sizler için inceledik.

iskur logo

İş-Kur, uzun haliyle İş ve İşçi Bulma Kurumu olarak, yeni mezun olanlar, iş arayanlar için devlet tarafından vatandaşlara sunulan bir iş bulma platformudur. Bu platformu en aktif şekilde kullanabilmeniz için sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme, internetten ya da yaşadığınız ilde bulunan İş-Kur’a giderek kayıt olabilirsiniz. Eğer, her ne kadar bilgilerin saklanması konusunda güvenlik önlemleri alınsa da internette bilgilerinizin çalınmasından şüphe ediyorsanız, İŞ-Kur’a giderek kayıt olmanızı öneririz. (bknz: https://www.bilgiadami.com/iskur-kayit-belgesi-alma.html )

Online kayıt işleminizi, iskur internet sitesi üzerinden önce üyelik daha sonra CV’nizi oluşturabilir ve Türkiye’nin en büyük işveren ve işçiyi aynı platform üzerinde buluşturan platforma ulaşabilirsiniz. Platformu kullanmak konusunda öne çıkan en önemli nokta, CV bilgilerinizi eksiksiz ve detaylı girmektir. İş bulma sürecinizi olabildiğince hızlandırmak istiyorsanız, varsa daha önceki iş deneyimlerinizi girmeli ve bu alanlarda iş aramalısınız. Bu işlerde size referans olabilecek kişileri yine internet sitesi üzerinden Referanslarım adlı kısımda güncellemeniz, size artı değer olarak geri dönecektir.

İnterneti aktif olarak kullanmayan ya da internette her ne olursa olsun bilgilerini paylaşmaktan çekinen biriyseniz, size en yakın İş-Kur şubesini yine internet sitesi üzerinden bulabilir ve kaydınızı şube üzerinden yapabilirsiniz. Şube kayıt işlemleri de internetteki işlemlerden farksız olacak, aynı sorularla karşılaşacaksınız. Tek farkı biraz daha uzun süre sıra varsa bekleyebilir, zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Zaman tasarrufu elde etmek istiyorsanız kesinlikle internet üzerinden kayıt yapmanızı tavsiye ederiz.

Eğer işveren olarak kayıt oluyorsanız şahsi bilgilerinizi değil firmanızın nerede olduğu, ne üzerine çalıştığı, çalışma saatleri gibi sorulara cevap vererek kayıt olabilirsiniz. İşveren olduğunuz ve iş arayanların iş verenlere oranla çok daha fazla olduğu bir platformda, avantajlı durumdasınız hatta kayıt olur olmaz başvuruları incelemeye başlamaya kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz.

Peki İş-Kur Kayıt Belgesi nasıl alınır? Kayıt yaptığınız internet sitesi ve E-Devlet üzerinden kayıt belgesi alabildiğiniz gibi kaydınızı yaptığınız şubedeki yetkili arkadaşlara kayıt belgesi almak istediğinizi söylediğiniz takdirde kayıt belgenizi alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden kayıt belgesi almak istiyor ama bir E-Devlet hesabınız yoksa size en yakın PTT şubesine giderek bir E-Devlet hesabı oluşturabilir, kayıt belgenizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bilgiadami.com/

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu