Hosting

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları!

Google News

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları! İrade, belli bir meydan okumayı yapabilme gücüdür. Bazı insanların iradesi yüksekken bazılarının ise düşüktür. Güçlü bir iradeye sahip olduğunuzda, yaşadığınız çeşitli olumsuz faktörlere rağmen düzgün kararlar verebilirsiniz. Bir diğer yandan, iradesi az olan bir kişi kendinden daha fazla şüphe duyacak ve kolayca pes edecektir.

İstediğinizi elde etmek, her zamanki rutininizin ötesinde şeyler yapacak kadar irade gerektirir. Hedeflerinizi başarıya ulaştırmak için öncelikle ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Neyi başarmak istediğinizi belirlemek sizi en büyük zorluklar karşısında bile hazır hale getirir.

İnsanların en çok iradesini zorlayan iki konu vardır. Biri kilo vermek diğeri ise sigarayı bırakmaktır. İnsanların irade gücünü zorlayan iki temel konu bunlardır. Peki irade gücünüzü nasıl arttırabileceğinizi biliyor musunuz? İşte irade gücünü arttırmanın yolları! 

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları!

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları! 

1) Kendinizi İradesi Güçlü Olarak Hayal Edin

Zihnimiz o kadar güçlüdür ki bir şeyi gerçekmiş gibi gözümüzde canlandırabiliriz. Kendimizi kararlı olduğumuzu hayal ettiğimizde, daha iyisini yapmak için kendimizi zorlayacak ve kendimizin daha iyi versiyonlarını ortaya çıkaracağız. Kendinizi nasıl başarılı olarak hayal ettiyseniz, aynı şekilde yapmak için o kararlılığa sahip olacaksınız.

Hayal kurma güçlü bir tekniktir. Beynimizi istediğimiz şeyi düşünmek ve görmek için yeniden programlamaya yardımcı olabilir. Örnek vermek gerekirse hayal kurmak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak harika araçlardır. Hedeflerinizi önünüzde gördüğünüzde, onları fiziksel dünyaya tezahür ettirmek çok daha kolaydır.

2) Hedeflerinize Sadık Kalabilmek İçin Kendinizi Motive Edin

Uzmanlar tarafından yayınlanan bir çalışmada, olumlamaların iradenizi geliştirmenize yardımcı olabileceği belirtilmiştir. Öz olumlama, kararlı kalmak söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken kritik bir faktör olan öz kontrolünüzü geliştirmenize yardımcı olacaktır. İradenize sadık kalmanız gerekir. Çünkü hayatınızda ne kadar çok şey ve dikkat dağıtıcı unsur varsa, bu planları uygulamanız o kadar zorlaşır. Kendinizi amaçlarınıza, hedeflerinize ve rutinlerinize odaklayın.

İlgili İçerikler

3) Düştüğünüzde Neden Başladığınızı Hatırlayın

İrade gücünüz çeşitli duygularla beslenir. Hedeflerinizin peşinden gitmek için motivasyonunuz bu olmalıdır. Bu motivasyonu canlı tutun. Bunun gerçekleşmesi için güçlü bir nedeniniz ya da neden bu kadar çaba gösterdiğiniz olmalıdır. Bunu güçlü kılın ve kendinizde bu iradeye sahip olun. O zaman bir sonraki adımda ne yapacağınızı öğrenmenin daha kolay olduğunu hissedeceksiniz.

4) Kararlı Olmaya Çalışın

Karar vermeniz gereken şey, başlamanız gereken yerdir. Bu karar size bir yön verir. Yol boyunca zorluklar olsa bile sizi ilerlemeniz gereken yere götürür. Karar verdiğinizde, bu hem sakin hem de zor zamanlarda inançla yapılmalıdır. Arada sırada kararınızdan dönmek isteyebilirsiniz. Fakat dirayetli olun ve iradenize sahip çıkın.

5) Stresle Nasıl Başa Çıkacağınızı Öğrenmeye Çalışın

İrade gücünüzü artırmanın yollarından biri de kilonuzu daha iyi yönetmek ve kontrol etmektir. Yapılan pek çok çalışma, stresli olduğumuzda olumsuz duyguların daha derin hale geldiğini ortaya koymuştur. Stres altında daha az üretken hale geliriz. Çünkü etkili bir şekilde performans gösteremeyiz. İş, ilişkiler ve hatta kişisel yaşamınız gibi hayatımızdaki diğer alanlar da etkilenir. Bunu çözmek için irade gücünüzün kaynağını artırmanız ve stresi azaltmanız ya da önlemeniz gerekir.

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları!

6) Korkmaktan Vazgeçin

Korku güçlü bir duygudur. Sebat etme ve başarıyı hedefleme kararlılığımızı öldürebilir. Endişenizin yolculuğunuza müdahale etmesine izin verdiğinizde, kendinize olan saygınız azalacak ve dolayısıyla daha düşük verimli sonuçlar elde edeceksiniz. Endişelerinizle yüzleşmek için cesur olun; ancak bu şekilde daha kararlı ve daha güvenilir olabilirsiniz.

7) İradenizi Tekrardan Arttırmak İçin Ara Verin

İrade ve kararlılık zor bir durumdur. Fakat tükenmişlikten ve aşırı çalışmaktan kaçınmak için bazı molalar da vermelisiniz. Mükemmel olmak istiyorsanız ara vereceğiniz zamanları planlayın. Bu, iradenizi korumanın bir yoludur. Çünkü çok fazla olan her şey olumsuz etkiler yaratabilir.

8) Sağlığınıza Önem Verin

Doğru beslenme olmadan günlük faaliyetlerimizde iyi performans gösteremeyiz. Hastaysak ya da kendimizi iyi hissetmiyorsak nasıl doğru kararlar verebiliriz ki. Sağlıklı bir diyet yapmalı ve nasıl zinde ve sağlıklı olabileceğimizin diğer yollarını düşünmeliyiz. Yemek yemek mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olabilir. Fakat sağlığınızı etkileyebilecek sağlıksız yiyecekleri yemeyin

Ayrıca daha iyi odaklanma ve konsantrasyon için yeterli uyku almalısınız. Uyku eksikliği işinizi, ilişkilerinizi ve stres seviyenizi etkileyebilir. Stres sinirliliğe, enerjinin tükenmesine, kafa karışıklığına ve hastalığa neden olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kendimizi iyi hissetmediğimizde irademiz etkilenebilir. Bu yüzden her gün yaklaşık olarka 8 saat gibi yeterli bir süre uyumalıyız. Gün içinde biraz kestirmek de kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir.İrade Gücünü Arttırmanın Yolları!

İrade Gücünü Arttırmanın Yolları İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir