”hosting”

İnternette Bulunmak İçin Yapmanız Gereken Çalışmalar

”Forex”

İnternet, günümüz dünyasının temel bilgi ve iletişim kaynağı. Geçmişte oldukça önem sarf eden televizyonların, gazetelerin, basın bültenlerinin ve diğer çoğu tanıtım ve reklam ögelerinin yerini internet almış durumda. Hal böyle olunca tüm firmalar, markalar ve kişiler yönünü bu alana çevirmiş vaziyette. Bugün hiç şüphesiz tanınmanın yolu internetten geçiyor. Tabi ki sizler de ister kendiniz isterseniz de marka veya firmanız ile internet aleminde yer alabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunuyor. Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı Ömer Yoluk bu yazıda internette bulunmak için yapmanız gereken çalışmalardan bahsediyor.

İnternette Bulunmak İçin Yapmanız Gereken Çalışmalar

1-Sosyal Medya

İnternette bulunmak için yapmanız gereken çalışmalardan ilki sosyal medyada yer almak. İnternet denince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi olan sosyal medya, çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Yediden yetmişe herkes bu mecraları aktif olarak kullanıyor. Bu yönü ile ele alındığında bu mecralarda yer almak çok geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Sosyal medya ile çok geniş bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşabilir, onlarla iletişim kurabilir, bir yandan satışlarınızı diğer bir yandan ise bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bugün birçok insanın bir markayı veya kişiyi arama motorlarından önce sosyal medyada arattığını düşünürsek, sosyal medya ile web siteniz ile ulaşabileceğinizden çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Etaşın ile Herşey Dahil Taşımacılık
İLGİLİ İÇERİKLER

Sosyal medyanın bir diğer avantajı ise geniş bir reklam yelpazesine sahip olması. Sadece bu mecralarda yer alarak değil, buralarda aktif olarak reklam yaparak da bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bunun için kendi PR çalışmalarınızı yapabilir, influencerları tercih edebilir veya direkt olarak sosyal medyanın kendi reklam hizmetini kullanabilirsiniz.

2-SEO

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, sayfalarınızın arama motorlarında ve sosyal medyada ilk sıralarda yer alması için yapılır. Siteniz ne kadar üst sıralarda yer alır ise o kadar fazla kullanıcı sitenize giriş yapar ve bilinirliğiniz de aynı düzeyde artar. Dolayısıyla SEO, internette bulunmak için yapmanız gereken çalışmaların en önemlilerinden biridir.

Bunun için sitenizde oluşturacağınız içeriklerde doğru anahtar kelimelerini kullanmak, özgün içerikler hazırlamak, diğer sitelerde sizin sitenizin linkinin paylaşılması anlamına gelen backlink çalışmaları yapmak gibi birçok site içi ve site dışı SEO unsurlarını göz önüne almanız gerekiyor.

3-Web Tasarım

İçerik kadar önemli olan bir diğer bir konu ise görselliktir. İnsanlar internette temiz, anlaşılır ve bilgiye ulaşmanın kolay olduğu siteleri tercih ederler. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi karmaşık ve göz yoran bir site hem göze hitap etmez hem de bilgiye ulaşmak zorlaşır. Bu tarz siteler kullanıcının ilgisini çekmez, bu da hem bilinirliğinizi hem de potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize neden olur.

Bu noktada web tasarım devreye girer. Sitelerinizi cazibeli hale getiren en önemli unsurlardan bir tanesi sitenizin tasarımıdır. Kullanıcıların sitenize girdiğinde temiz, kolay anlaşılır, akıcı bir tasarım ile karşılaşması kişi veya marka bilinirliğiniz için oldukça önemlidir.

4-Reklamlar

İnternette bulunmak için yapmanız gereken çalışmaların en önemlilerinden bir diğeri ise reklamlardır. İnternet üzerinde yüzlerce farklı reklam yolu bulunmaktadır. Arama motorlarına, sosyal medyaya veya internet aleminde popüler olan kişi veya kurumlara reklam verebilirsiniz. Bu yollardan dilediğinizi seçerek siz de bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

İletişim:

SEO Uzmanı Ömer Yoluk

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu