takipçi satın al

İnsanlar Neden İntihar Eder?

İnsanlar Neden İntihar Eder? Sadece Türkiye’de yılda yaklaşık 5000 kişi intihara teşebbüs etmektedir. Çok büyük bir kısmı da bunu etkili bir şekilde yapıyor. Peki neden? Bir insanın hayatına son vermeye karar vermesine ne sebep olur ve hangi faktörler böyle bir davranışa yol açar? Haberlerde hep görümüşüzdür? Şurada intihar etti. Peki Neden? İnsanlar neden intihar eder?

İntihar davranışı için risk faktörleri üç gruba ayrılır. Bunlar klinik, sosyal ve psikolojik faktörlerdir. Çoğu zaman, intihar kararı birbiriyle örtüşen ve birbirini güçlendiren çeşitli faktörlerden etkilenir. Çoğu zaman, bir kişinin hangi nedenle hayatına son verdiğini tespit etmek de imkansızdır.

İnsanlar Neden İntihar Eder?

İnsanlar Neden İntihar Eder?

İntihar eden kişilerin ruhsal sıkıntıları mı var? Birçok insan bu soruyu sorar ve gerçekten de çoğu zaman doğrudur. ancak elbette her zaman böyle değil. İstatistiklere göre, intiharın en yaygın iki nedeni aile içi anlaşmazlıklar ve akıl hastalığıdır.

Psikolojik rahatsızlıklar arasında en yaygın olanlar şunlardır;

Kişilik Bozuklukları

Kişilik bozuklukları kişinin kendi canına kıyma riskini yaklaşık 7 kat artırmaktadır. Örnek vermek gerekirse dürtüsellik, sık sık boşluk hissi, terk edilme korkusu, aşırı ve kararsız duygularla karakterize olan borderline kişilik bozukluğu olan kişiler özellikle risk altındadır.

Depresyon

İntihar riskini en çok etkileyen psikolojik hastalık depresyondur. İntihar edenlerin üçte ikisinin depresyondan muzdarip olduğu ve depresyondaki kişilerin yaklaşık %15’inin yaşamlarına son vermeye karar verdiği tahmin edilmektedir. Uykusuzluk çeken hastalar da daha büyük risk altındadır.

En şiddetli depresyon, intihar etme riskinin en yüksek olduğu anlamına gelmez. Kendinizi öldürmek için biraz kararlılık ve enerjiye ihtiyacınız vardır. Çok fazla depresyonu olan, hiçbir şeye gücü kalmayan hastalar da intihar edecek güce sahip değildir. Bu nedenle, bir kişinin teorik olarak depresyondan kurtulmaya başladığı dönemde daha büyük bir risk olabilir.

Yakın zamanda depresyon teşhisi konmuş kişiler de daha büyük risk altındadır. Bu hastalıkla daha uzun süre mücadele eden kişiler onunla yaşamayı öğrenir ve daha az sıklıkla hayatlarına son vermeye karar verirler.

İnsanlar Neden İntihar Eder?

Şizofreni

İntihar etme riski özellikle sürekli işitsel halüsinasyonlardan muzdarip hastalarda yüksektir. Bazen bu kişiler hala kendilerini öldürmelerini söyleyen sesler duymakta ve sonunda bu komutlara boyun eğmektedir. Bununla birlikte, “sesler” intihar emri vermese bile, başa çıkılması zor olabilir ve bazen intihar tek kaçış yolu gibi görünebilir.

Depresyonda olduğu gibi, hastalığa yeni teşhis konmuş olanlar, uzun yıllar şizofreni ile yaşayanlara göre daha fazla risk altındadır. Ayrıca, şizofreniye genellikle depresyon eşlik eder ve bu da ek bir risk faktörü olabilir.

Bağımlılık

İntihar edenlerin en az üçte biri psikoaktif madde kullanmaktadır. En yaygın bağımlılık alkolizmdir. İntiharlar genellikle bu maddenin etkisi altında gerçekleşmektedir. Alkolizm ve intihar riski arasındaki ilişki açık değildir. Alkol, aile içi çatışmaya ve sevilen kişilerden destek kaybına neden olarak intihar riskini dolaylı olarak etkileyebilir.

Ancak uzun süreli alkol kullanımının neden olduğu bilişsel ve fizyolojik değişiklikler de bir rol oynayabilir. İntihar etmeyi seçen alkolikler genellikle ölümlerinden kısa bir süre önce önemli bir kişiyi kaybeder ya da kişiler arası bir çatışma veya başka bir kişisel kriz yaşarlar.

Birinin İntihar Etmek İstediğini Nasıl Anlarsınız?

Her şeyden önce, kendini öldürmek istediğini söyleyen birini hafife almayın. Birçok insan, intihar hakkında konuşan birinin sadece ilgi çekmek istediğine inanır. Aslında bazen öyle olabilir ama bu sadece ilgi çekmek değildir.

Eğer biri ilgi çekmeye çalışıyorsa, o ilgiye ihtiyacı vardır. Kendilerini öldürmek istediklerini söyleyen birçok insanın gerçekten kendilerini öldürmek istedikleri de bir gerçektir. Bir kişinin intihar edebileceğini düşündüren diğer ifadelere de dikkat etmek gerekir. Örnek vermek gerekirse; “Artık yaşamak istemiyorum”, “Bu acıya daha fazla dayanamıyorum” cümleler duyuyorsanız gözünüzü o kişiden ayırmayın.

Davranışlardaki değişiklikler de intihar etme arzusuna işaret edebilir. İntihar etmeden önce insanlar genellikle kendilerini diğerlerinden soyutlar ve kendilerine bakmayı bırakırlar. Öte yandan, artan enerji, daha iyi bir ruh hali gibi ani olumlu davranış değişiklikleri de yaklaşan bir intihar girişimine işaret edebilir. Girişimden önceki haftalarda çoğu insan uyku ve yeme alışkanlıklarını da değiştirir.

Bu ipuçlarına rağmen, bir intihar girişimini tahmin etmek genellikle zordur. Bazı insanlar niyetlerini gizler ve belirgin davranış değişiklikleri göstermezler.

İnsanlar Neden İntihar Eder?

İnsanlar Neden İntihar Eder? İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir